Podobná situace se odehrávala v sobotu 5. prosince po setmění na mnoha místech ve svitavském okrese. Dveře čertům otevřely letos poprvé i matky, které žijí se svými dětmi v azylovém domě ve Svitavách.

S Mikulášem za dětmi ale nepřišli „profesionální“ čerti. V převlecích se totiž skrývali klienti dalšího svitavského azylového domu, který poskytuje střechu nad hlavou mužům bez domova.

„S nápadem přišli sami muži. Oceňujeme jejich iniciativu,“ sdělila Miloslava Burešová, ředitelka úřadu oblastního spolku Českého červeného kříže, který provozuje azylový dům pro matky.Jak Miloslava Burešová, tak Vladimír Stupka, vedoucí svitavského azylového domu pro muže, věří, že obě zařízení budou spolupracovat také nadále.

Čerti přišli postrašit a Mikuláš naopak potěšit děti, jejichž matky se ocitly v nelehké životní situaci. Azylovým domem ve Svitavách se neslo hartusení, pochvaly i verše. Mikuláš s čerty sem přišel také z azylového domu. Ovšem z toho, kde žijí výhradně muži.

Mikuláš, jinak sociální pracovník Miloslav Zezula, si vzal s sebou dva klienty. Ti se převlékli za čerty. S kostýmem jim pomáhaly jak jinak než zase ženy. Třeba kožich, který má mít každý správný čert, sháněly pracovnice z azylového domu pro matky.

„Trochu jsem se čertů bála. Měla jsem i trému,“ řekla dlouhovlasá slečna Barbora, která v azylovém domě žije s maminkou. Mikuláš všechny přítomné vyzpovídal. „Dokonce jsem musela odpovědět, jestli maminky, které zde nyní bydlí, nezlobily,“ usmívala se v sobotu večer Miloslava Burešová z Českého červeného kříže, který provozuje azylový dům pro matky s dětmi.

Maminky se shodly, že je návštěva z mužského azylového domu potěšila. Děti dostaly výslužku a ani muži v kostýmech neodešli s prázdnou. Navíc jako poděkování maminky chystají pro pány z ubytovny vánoční cukroví. Samy ho napečou. Podle Miloslavy Burešové se v sobotu ukázalo, že bezdomovci, kteří za dětmi přišli, nejsou zlí lidé. Okolnosti je ale dohnaly do nezáviděníhodné situace. Tentokrát ale dokázali, že umí něco dobrého udělat pro druhé. Dokonce přispěli i na pozornosti pro děti ze svého.

Azylový dům pro muže provozuje město Svitavy. Většina obyvatel si svou ekonomickou situaci vylepšuje díky veřejné službě. Azylový dům Českého červeného kříže poskytuje ubytování matkám s dětmi v tíživé životní situaci ve čtyřech pokojích.

Maminky se spolu s dětmi postupně zapojují do aktivit, které ve Svitavách jsou. Přijaly pozvání mateřského a rodinného centra Krůček na mikulášskou besídku do centra Fabrika a počítají i s dalšími společnými projekty.