Nejen ti by však měli odbočit z hlavní silnice, aby jim neunikl krásný výhled od božích muk nad vesnicí. I sama stavba stojí za pozornost. U příležitosti setkání rodáků, které se konalo minulou sobotu, dostala nový vzhled. Do všech čtyř stran se dívají světci z nových obrazů.
Boží muka v Trpíně stojí při staré Trstenické stezce, respektive jedné z větví, která spojovala Letovice a Litomyšl. Procházela různými obdobími, kdy se jednotlivé motivy obrázků měnily. „Současnou podobu jim dal akademický malíř Jiří Štourač, který se v nedávané době přestěhoval do Bystrého. Renovaci provedli pod patronací obecního úřadu. Řemeslníci v průběhu jara připravili stavební část,“ sdělil trpínský rodák Jan Nováček. Boží muka pak řemeslníci nově osadili obrazy. Jedním z nich je i svatý Vavřinec, protože mnoho trpínských farníků dojíždí do nedaleké Olešnice. Tamní kostel nese jméno tohoto světce už od dob husitských válek. Na božích mukách nechybí ani vyobrazení svatého Václava. Ten se dívá do vesnice, kde stojí kostel. Ten je zasvěcený právě jemu.

Boží muka pochází z období baroka. Jejich stavba se datuje do rozmezí mezi lety 1730 až 1750. Odborníci soudí, že byla postavena jako poděkování za odvrácení epidemie moru. Akademický malíř, výtvarník a restaurátor Jiří Štourač pochází z Nového Města na Moravě. Působil jako asistent v ateliéru kresby na pražské Akademii výtvarných umění.