Svitavská památka zaujala restaurátora mechanických betlémů Kamila Andrese z Třebechovic. „Obrovsky mě udivil vysokým stupněm profesionality řezby. Je velice záslužné, že byl před desítkami let zachráněný a že dnes mají ve Svitavách takový poklad," uvádí restaurátor. Žasne i nad tím, že se tato památka před lety dokázala hýbat. „Nyní zkoumáme, jak byl postavený, jak byl veliký. Mechaniky jsou v horším stavu, ale zase tak špatné to není," poznamenává Kamil Andres. A co říká na možnost opravy? „Mechanismus určitě rozchodíme, už se na to moc těším," konstatuje, jako by to pro něho byla hračka.

Nádherný unikát

Známý odborník, jehož zásluhou se rozhýbala spousta figurek po celé republice, připouští srovnání i s třebechovickým betlémem. „Přiznám se, když jsem o svitavském betlému četl, nevěděl jsem, o co jde. Až když jsem přijel a viděl, pochopil jsem. Proboštův betlém je nepolychromovaný, je specifický, ale svitavský betlém je na velmi profesionální úrovni řezby, polychromie. Překvapil mě svojí rozlohou," popisuje Kamil Andres. Jedním slovem: nádherný. „Myslím si, že je to opravdu rarita v celé České republice. Troufám si říci, že ve své kategorii je unikát. Můžeme být všichni moc rádi, že se zachoval. Pohled na figurky jako pohled do katalogu řezbářů. Každý tvořil s upřímnou láskou," uvádí.

Odborníkům mohou pomoci i místní lidé, proto na tento čtvrtek muzejníci uspořádali besedu. „Na schůzce bychom se od místních pamětníků rádi dozvěděli, jak byl původně uspořádaný. Hrozně rádi bychom se trefili do původního stylu," míní odborník ve svém oboru. Podle Kamila Andrese musí restaurátor ctít materiálové složení, lokalitu, kde dílo vzniklo, i autorův záměr. „Nevytváříme svoje dílo, ale renovujeme dílo již vytvořené, a toho se držíme. Bude to velmi náročná práce. Spoléháme na to, že nám místní pomohou a dostaneme betlém do seskupení, ve kterém býval," podotýká.

Napoví i fotografie

Oprava bude trvat hodně dlouho, ale konečný výsledek určitě bude stát za to. „Betlém si spoustu let odpočinul. Měl by přijít do slávy a lesku, protože to je dílo, které si to zaslouží. Snažíme se najít indicie, jak byl betlém veliký, jak byl složený, jak byly vysoké kulisy, umístění výjevů. Hledáme symboliku místního stavění betlémů, kterou chceme dodržet," říká Kamil Andres. Pomůže i to, jestli někdo před lety nakoukl do betlému zezadu. To by mohlo napovědět, jak byl poháněný. „Budeme vděční za každičkou informaci a fotografie, které nám pomohou k sestavení. V betlémech je totiž obrovské kouzlo," dodává restaurátor.

Beseda se koná ve čtvrtek 28. března v osmnáct hodin ve svitavském muzeu.