Slavnostního zahájení Smetanovy Litomyšle se zúčastnil i prezident republiky Václav Klaus.

Festival v letošním roce slaví šedesát let od svého založení. Zahajovacímu koncertu předcházela vernisáž Aleše Veselého, který v pivovaru a v celé Litomyšli vystavuje originální sochy.

Prezident Václav Klaus přijel k zámku přesně o půl osmé večer. Uvítal ho nejen starosta Michal Kortyš, ale také ředitel festivalu Jan Pikna a hejtman Radko Martínek. Václav Klaus nebyl v Litomyšli na festivalu poprvé. V minulosti se koncertů zúčastnil asi čtyřikrát. Z pódia v pátek zahájil celý festival, nad kterým převzal záštitu. „Jsem rád, že Smetanova Litomyšl prokázala svoji kvalitu. Demonstrovala, že rozsáhlý hudební festival lze uspořádat i mimo hlavní město. Považuji za mimořádnou zásluhu, že se nezalekl ani hospodářské krize,“ uvedl při zahájení prezident Václav Klaus. Vyslechl si ale jen první část koncertu Z mého života, kde mimo jiné exceloval norský trumpetista Ole Edvard Antonsen. Poté pospíchal do Prahy, protože v sobotu ho čekal náročný program.

Pořadatelé se obávali při zahájení velmi chladného počasí. Předpovědi se ale nakonec nenaplnily. „Měli jsme pro hudebníky připravená topítka. Pokud by byla zima. měli by totiž s hraním velké problémy. Před deštěm nás opět zachránila střecha,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.