V sobotu bylo na pořadu poslední představení Královny víl v Nových Hradech. V neděli festival vyvrcholí závěrečným koncertem, který je sestaven ze známých symfonických maličkostí.

Velké finále


Celý letošní festival bude mít dělostřeleckou tečku. „Koncert zakončí výjimečné provedení Čajkovského Slavnostní předehry 1812, která je tradičně doprovázená synchronní dělostřelbou. Jde o atraktivní skladbu, ale lidé neuvidí žádné světelné efekty, jen uslyší velké rány," uvedl Jan Pikna, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl.

Zkouška dělostřelby se uskuteční u zámku v neděli okolo patnácté hodiny, kdy zazní jedna rána. Jan Pikna zvuk přirovnává k letu gripenu. Opravdové finále ale nastane večer před dvacátou hodinou. „Zazní za sebou šestnáct salv. To už by mohlo vyděsit některá zvířata. Dělostřelci budou salvy odpalovat na staveništi v zámeckém amfiteátru, kam se lidé nedostanou, není na co se chodit dívat. Každopádně rány budou slyšet v celé Litomyšli," dodal Jan Pikna.

Dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský připomíná, že skladba se hraje málo nejen kvůli dělostřelbě, ale třeba i proto, že součástí je carská hymna. „Dělostřelba skutečně do skladby patří, nejde o žádný festivalový plezír. Chtěli jsme předehru uvést již v roce 1998 na čtyřicátém ročníku festivalu, ale nakonec jsme si ji nechali na dvousté výročí tažení napoleonského vojska do Ruska v roce 1812," vysvětlil Vojtěch Stříteský.

Nedělní kanonádou skončí 54. ročník festivalu, ale pořadatelé již mají na papíře program Smetanovy Litomyšle na příští rok. Bude ve znamení změn. „Máme určité finanční potíže. Na letošní rok jsme nesehnali tolik peněz a šetříme, kde se dá. Letos máme ještě dotaci z Unie, ale příští rok už ji mít nebudeme. Nastavili jsme proto úspornou variantu. Festival bude kratší," sdělil ředitel Jan Pikna. Podle jeho slov se ovšem bude hrát každý den, akorát vypadnou zdvojené pořady. „Správní rada nás přemlouvá, abychom výrazně zdražili vstupenky, ale tomu se bráníme," řekl Jan Pikna.

A co za rok?
Pětapadesátý ročník Smetanovy Litomyšle začne 13. června s Českou filharmonií, která předvede Mou vlast. Za dirigentský pultík se postaví Jiří Bělohlávek. Festival zakončí 30. června Smetanova opera Dvě vdovy.

Ostatní pořady pořadatelé zatím tají. Jedno je ale jisté, Smetanova Litomyšl příští rok připomene dvě výročí, a to dvě stě let od narození Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera. „Chceme na festivalu představit Verdiho operu Sicilské nešpory a od Wagnera koncertní verzi Bludného Holanďana," prozradil Vojtěch Stříteský.