Jedním z devíti královských věnných měst v České republice je Polička. Nyní bude moci využít na prezentaci fenoménu královských věnných měst prostředky, které přišly z Unie. Díky tomu se v Poličce bude konat také jeden výroční trh.

„Všechna města se budou představovat jednotnými materiály,“ informovala Naděžda Šauerová z městského úřadu. Pod společným logem chtějí města oslovit cestovní kanceláře, a to vydáním prodejního manuálu. Zaměří se i na jednotlivé skupiny turistů. A to od těch nejmenších, přes školní třídy až po seniory. Výroční trhy budou zase šancí pro výrobce typických produktů z jednotlivých měst. Jejich stánky podle Naděždy Šauerové dostanou pozvání na jarmarky v jednotlivých královských městech. Příležitost by tak mohlo dostat třeba místní pivo, pečivo, uzeniny nebo umělecká a řemeslná díla. Obnoví se také volby královen věnných měst a rozšíří tradice pořádání výtvarných salonů.

Královská věnná města, mezi která patří Polička, Chrudim, Vysoké Mýto, Hradec Králové, Mělník, Nový Bydžov, Dvůr Králové nad Labem, Trutnov a Jaroměř, získala na svou podporu z Evropské unie tři miliony korun. Jednotlivá města se budou podílet na financování projektu jen třiceti tisíci korunami.

Polička se stala věnným městem královniným v roce 1307. Tehdy český král Rudolf I. Habsburský postoupil správu města a z ní plynoucí důchody manželce Alžbětě, známé spíše pod jménem Eliška Rejčka.