Na fotografiích dokumentují rumunský venkov doplněný poznatky o všedním i svátečním životě obyvatel. Snímky návštěvníka zavedou do odlehlých vesnic, kde si život navzdory Evropě nerušeně plyne svým tempem. „Některé části Rumunska se v určitých aspektech jeví doslova jako žijící skanzen. Někde má zemědělství stále ještě podobu rukodělného kopaničářství, které se u nás neprovozovalo už ani v devatenáctém století,“ vysvětluje Woitsch.

Návštěvníky výstava zaujala. „Expozice je zajímavá. osobněmámpodobné sondy do venkovského života rád,“ říká Pavel Jiříček z Litomyšle. Půvabnou přírodu a opravdovost tohoto státu však mnohdy zastiňují ryze racionální turistická lákadla. Ať už je to historická, literaturou zkreslená postava hraběte Vlada III. Drakuly či v Banátu žijící česká komunita, na niž se dle Woitsche jezdí Češi dívat jako do ZOO.

„To vše přispívá ke zjednodušování a reprodukci mýtů a stereotypů o Rumunsku,“ dodává Woitsch Stejně plané jsou obavy z údajně masové kriminality. Chová-li se zde člověk alespoň trochu přiměřeně, je Rumunsko naopak jednou z nejpřátelštějších zemí v Evropě.