Do klání s dalšími zeměmi světa vyslali téměř desetiminutové video odehrávající se ve Svitavách. „Krátký film na téma Láska a čaj byl i otitulkován v Číně. Není to zatím ono. V tomto směru jsme amatéři a je to náš první film. Snad se příště polepšíme," říká Libuše Dvořáková z esperantského klubu ve Svitavách.

Nadšenci mezinárodního jazyka však dali hlavy dohromady, opatřili kameru a nakonec vyrobili snímek, s nímž se utkají o titul nejlepších esperantských filmařů. Organizátoři spustili hlasování už minulý týden a nejlepší snímek vyberou sami čtenáři webu Čina Radio Internacia.

Čeští zástupci budou bojovat v konkurenci zhruba čtyřiceti dalších počinů natočených jejich kolegy v Argentině, Brazílii, Íránu, Itálii. Najdou se však mezi nimi také Konžané, Mexičané, či zástupci Jižní Koree. Na čínských stránkách video s výtvorem svitavských esperantistů sice visí, ale není tak dobré. „Je nekvalitní, přesto je tam ke zhlédnutí, přidali titulky a dokonce jména osob," říká Matěj Nárožný, který byl kameramanem snímku.