Čerstvé linecké pečivo a vánoční hnízda provoněly celé muzeum. Návštěvníci si mohli vyzkoušet nejen pletení vánoček, zdobení perníčků, ale také vše ochutnali. „Děti formičkami vykrajují různé tvary a ty jim pak upečeme," uvedla Anežka Kinská ze Svitav. Lidé rovněž přihlíželi, jak se smaží vánoční hnízda. Ačkoliv zlátla v rozpáleném oleji, vůbec nebyla mastná. A jaké je tajemství? „Těsto ředíme rumem a ten olej odpuzuje," vysvětlila Marie Grmelová. Kluci a holky pouštěli lodičky z ořechových skořápek. Zájemci si podle svých představ nechali ozdobit vánoční baňky na stromeček. Ve výstavních sálech našli lidé inspiraci, ale i spoustu dárků pro svoje blízké.

Marcipán

V Ottendorferově knihovně vyráběly děti figurky z marcipánového těsta. „Hrozně mě to baví. Udělala jsem si rybu, žížalu, berušku, prasátko a tučňáka," řekla devítiletá Andrea Morkesová z Třebovic Tato práce se líbila dětem i dospělým.

I když mrzlo, lidé se vydali také na svitavské náměstí, kde se konal tradiční vánoční jarmark. Ve stáncích našli dekorace, adventní věnce, ale i punč na zahřátí.