Dvanáctiletá žákyně sedmé třídy PETRA ŠVANCAROVÁ se díky svému zpěvu probojovala až do soutěže Českého rozhlasu Česko zpívá 2013.

V kolika letech jsi začala se zpěvem? Jak dlouho navštěvuješ základní uměleckou školu?
Začala jsem zpívat, když mi bylo devět let. Do ZUŠ jsem začala chodit v deseti. Navštěvuji sborový a sólový zpěv u paní učitelky Pražákové.

Jakých soutěží ve zpěvu ses už zúčastnila?
Ve Svitavském slavíkovi 2010 jsem získala ocenění Svitavský slavík, o rok později jsem se dostala do finále. V roce 2012 jsem Svitavského slavíka vyhrála. Zúčastnila jsem se celostátního finále soutěže Slavíci ve školní lavici 2012 v Brně a Česko zpívá 2013.

Co považuješ za svůj největší úspěch?
Postup do semifinále v rozhlasové kategorii Česko zpívá. Nyní bojuji o postup do finále do Trutnova mezi pět nejlepších z České republiky. Cením si také výhry Svitavského slavíka 2012.

V čem je soutěž Česko zpívá jiná? Kdo tě na ni přihlásil?
Do soutěže jsem se přihlásila sama. Je jiná v tom, že se hlasuje textovými zprávami a soutěž vysílá Český rozhlas.

Máš nějaké zážitky z pořizování nahrávky?
Z nahrávacího studia ve Svitavách mám jen pozitivní zážitky. Když přijdu do studia, dám panu Kysilkovi (majiteli studia) doprovod a jdu do nahrávací místnosti. Tam si nasadím sluchátka a zpívám na mikrofon s punčochou. Potom se skladba nahraje, aby nebylo nic falešně. To je tak dvakrát, pětkrát. Nakonec se vše smixuje a upraví s efekty na počítači. Další zážitek mám z nahrávání s Martinem Kovářem, účastníkem Superstar 2009. Zpívám s ním duety.

Kde si tě mohou zájemci poslechnout?
Na Youtube, v rádiu Český rozhlas, na internetové stránce Česko zpívá a na Facebooku.

Co bys čtenářům vzkázala na závěr?
Chtěla bych moc poděkovat všem, kteří mi poslali nebo ještě pošlou sms pro moji podporu do rádia. Kdyby nevěděli, kam se hlasovací zpráva posílá, upřesním: na číslo 9077704 ve tvaru CESKOZPIVA 4605. Každý hlas mě může posunout dál. Děkuji.

Pokud chcete Petru podpořit, pak jí můžete do 29. března posílat textovou zprávou své hlasy. Poté se bude hlasovat opakovaně pro pět nejlepších finalistů.

(jap, kk)