Celý je levnější
„Pro milovníky historie, kteří se nechtějí rozhodovat mezi první a druhou prohlídkovou trasou a mají na zámek například hodinu a půl času, jsme připravili prohlídku celého zámku za zvýhodněné vstupné," informovala kastelánka litomyšlského zámku Zdeňka Kalová. Zahrnuje kromě reprezentačních sálů, zámeckého divadla také zámeckou kapli a hostinské pokoje.

Prohlídka určitě zaujme i ty, kteří zámek notoricky znají. „Změnili jsme podobu jednotlivých pokojů, z depozitářů nainstalovali krásné drobnosti, třeba v naší jídelně, ale hlavně jsou k vidění portréty některých šlechtických majitelů zámku. Poprvé za mnoho let," sdělila kastelánka litomyšlského zámku.

Zklamaní budou možná někteří návštěvníci, kteří by se rádi vypravili i do podzemí této památky. „Speciální prohlídková trasa „Labyrintem podzemních chodeb" bude z bezpečnostních důvodů zpřístupněná až po skončení prací v okolí zámku," sdělila Zdeňka Kalová.

Zatím bez věže
Obnovená nebude zatím ani trasa do zámecké věže. „Tu si necháme jako lahůdku a postupně ji zařadíme do speciálních prohlídek o stavební historii," slibuje kastelánka. Prohlídky „Za příběhem zámku" zavedou návštěvníky v doprovodu architektky z pardubického Národního památkového ústavu mimo jiné do krovů zámku. „Budeme je nabízet při výjimečných příležitostech nebo o svátcích," slíbila litomyšlská kastelánka Kalová.

Nechybí humor
Jedno překvapení nabízí renesanční zámek v Litomyšli už dnes. „Vedle klasických prohlídek jsme pro návštěvníky se smyslem pro humor připravili prohlídky s podtextem „Otevírání zámku je dřina". Jsou určené všem, kteří vnímají památky nejen jako krásný historický prostor, ale dovedou se na ně podívat s nadhledem," přiblížila Zdeňka Kalová. Všechny návštěvníky pak přivítají i velikonoční výzdobou a ukázkou několika zvyků spojených s Bílou sobotou.

Malými změnami prochází letos provoz zámku. První prohlídky budou začínat v deset hodin, areál zahrady se otevře už v sedm. Půl hodiny před první prohlídkou se odemknou dveře samotného zámku. ⋌(ap)