„Laboratoř nahradila stálou expozici věnovanou humanismu a renesanci v Moravské Třebové, která byla vytvořena za spolupráce předních odborníků, profesorů Ivo Hlobila a Zdeňka Kudělky,“ uvedl historik Jiří Šmeral, který se zabývá regionálními dějinami. Vedení kulturních služeb jde podle jeho slov cestou komercionalizace historie a památek, symbolizované zběsilou honbou za rostoucímu čísly návštěvnosti.
Vedení moravskotřebovské radnice se ale brání. Zámek byl podle zastupitelů v minulých letech opomíjen a lidé v blízkém okolí ani nevěděli, že se v Moravské Třebové zámek nachází. „Expozice Renesance a humanismus byla pro historiky unikátní a významná, ale podle statistik ji měsíčně navštívilo maximálně patnáct osob. Alchymistickou laboratoř za jeden měsíc už více než tisíc lidí, a to ještě pravá sezona nezačala,“ sdělila Pavlína Horáčková, mluvčí radnice.

Lámou rekordy
Za poslední dva roky se návštěvnost zámku v Moravské Třebové vyšplhala na osmnáct tisíc lidí za sezonu. Město do nového programu investovalo nemalé peníze, ale ty se rychle vrátí. „Vešli jsme se do částky zhruba 450 tisíc korun jako v případě mučírny. Návratnost počítáme do dvou let. U středověké mučírny se náklady na vytvoření expozice vrátily za sezonu,“ přibližuje Libuše Gruntová, ředitelka Kulturních služeb města Moravská Třebová. Připomíná také historický kontext. Na dvoře Vladislava Velena ze Žerotína skutečně alchymista jménem Bonacina působil, ať už jako dvorní lékař, nebo astrolog.
O Disneylandu rozhodně nehovoří v případě Třebové ani Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
„Moravská Třebová absolutně nemá turisty a zážitková expozice je jedním z kroků, jak je získat. Laboratoř a mučírna jsou moderním a nutným trendem. Podobné programy existují v památkách po celém světě. Kdo tento nový způsob nepochopil, zaspí dobu,“ tvrdí Tomio Okamura.
Zatímco v Moravské Třebové sázejí hlavně na lákavý program, v Litomyšli zůstávají jen u historie. Nyní je zde k viděníexpozice z dějin klavírů.