Rozzářené oči dětí i dospělých si ve středu 14. ledna na vernisáži prohlížely výtvory se zatajeným dechem. Nejde totiž jen o obrázky, ale o pohled na svět očima těchto dětí. „Moc se mi tu líbí a zaujalo mě to. Jedna slečna umí nádherně malovat a má to v hlavě, což je dar. Navíc se mnou prošla své kresby a popsala mi, co malovala z hlavy nebo podle fotky," prozradila jedna z pěstounek Květa Šaršonová. Děti také chodily od jednoho obrázku k druhému a vybíraly, který se jim nejvíc líbí. „Mně se moc líbil ten obrázek s tím pánem. Doma si taky moc rád kreslím," řekl malý Damián z Trpíku. _Já taky ráda maluji, hlavně kočičky, pejsky a princezny," doplnila Damiánova sestřička Hanička. Celá výstava je protkaná informacemi o pěstounské péči a zakončena bude 12. února v 18 hodin divadelním představením Neviditelná holčička.
„Příběh je úplně beze slov postavený hlavně na emocích a pocitech," uvedla k zakončení klíčová pracovnice a koordinátorka vzdělávání Lenka Ondráčková „Ukáže, jak se rozvíjí vztah dítěte s pěstounkou a situace, které společně prožívají," doplnila Ondráčková. Po divadle bude následovat beseda nejen o tom, co diváci uviděli, ale mohou se případně ptát na vše, co je v této oblasti zajímá.

Děti patří domů

Celá výstava je dílem svitavské organizace Děti patří domů. Založila ji v roce 2008 skupina pěstounek s vychovatelkou z dětského domova jako zájmové sdružení, protože tehdy ještě neexistovala široká škála služeb pro pěstouny.

Od roku 2013 přešly do profesionální sféry. „Naší hlavní činností je provázení pěstounských rodin. Dojíždíme k nim, pomáháme s výchovou dětí. Jde o komplexní péči o rodinu," vysvětlila jedna ze zakladatelek a ředitelka Dagmar Zezulová. Mají pod sebou padesát rodin z různých krajů republiky. Nově už však uzavírají dohody pouze v Pardubickém a Ústeckém kraji, kde mají ještě pobočku.

„Tuto výstavu jsme uspořádali, protože bychom chtěli sdělit lidem, že je ještě mnoho dětí v ústavech, které dosud tuto šanci nedostaly. Neměly a nemají možnost vyrůstat v rodině. Pro ně je důležité, aby se lidé dozvěděli, že jsou tu a potřebují naši pomoc. Budu moc ráda, když přijde na výstavu co nejvíce lidí," doplnila Dagmar Zezulová.