VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Desítky Japonců ovládnou Litomyšl

Litomyšl - Do města dnes míří výkonný ředitel Česko–japonské společnosti Robin Šóen Heřman. V Litomyšli představí program dnů japonské kultury, který se tu uskuteční poslední březnový týden.

5.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Iveta Nádvorníková

Po Velikonocích do města přijede 120 Japonců z města Nara. Lidem představí čajový obřad nebo divadlo. V jednom z hotelů se budou podávat japonské speciality.

(ik)

Dny japonské kultury v Litomyšli

Japonská kultura v Litomyšli? To už začíná být pomalu hezká tradice. Připomeňme, že spolupráci s japonskými městy zahájila Litomyšl již v roce 2004. Do té doby jste mohli vidět pouze japonské turisty, kteří naším městem „proklusali“, natočili a vyfotografovali si vše krásné, jeli dál a tzv. „cestovali až doma“ při prohlížení svých obrázků.

Od roku 2004 k této jistě početnější skupině přibyla ještě další skupinka. Jsou to návštěvníci z Japonska, kteří nám chtějí předvést něco ze své kultury, svých zvyků a tradic. Mladí muzikanti, kteří si chtějí v rodišti jim tolik oblíbeného Bedřicha Smetany zahrát, prohlédnout si to tu a navázat kontakty s místními hudebníky.

Dny japonské kultury, které nás čekají v březnu, budou v pořadí již třetím, ale zcela jistě dosud největším představením nám tak vzdálené kultury. Multižánrovou přehlídku japonské kultury a umění pořádají ve dnech 25. – 29. března 2008 Město Litomyšl a Česko-japonská společnost ve spolupráci s Evropským školicím centrem Litomyšl a hotelem Zlatá Hvězda.

Nad akcí převzalo záštitu Japonské velvyslanectví, město Nara a České centrum v Tokiu. Těšit se můžeme na vystoupení dvou renomovaných dechových orchestrů z měst Nara a Jokohama a velmi zajímavou výstavu v Zámeckém pivovaru spojenou s praktickými ukázkami japonských tradic. Uvidíme i originální představení tradičního japonského divadla kjógen či nezapomenutelný skvost japonské kinematografie, film Tokijský příběh, který v roce 1953 natočil legendární režisér Ozu Jasudžiró.

Nebude chybět ani ukázka japonských bojových umění budo či rituální lukostřelby kjúdó. S připravenou akcí pozoruhodně termínově ladí i Mistrovství ČR seniorů v karate, které proběhne v Městské sportovní hale v sobotu 29. března. Na sobotní večer připravujeme v Music Clubu Kotelna i oblíbené Karaoke show, jehož kolébkou je právě Japonsko a kterého by se měli podle předpokladů zúčastnit i mladí japonští hudebníci. V průběhu týdne budou navíc na litomyšlských středních školách probíhat workshopy na téma kaligrafie, ikebana, kimono atd.

A protože nejen kulturou živ je člověk, nabízíme ve spolupráci s hotelem Zlatá Hvězda také Dny japonské kuchyně. Ve čtvrtek a v pátek celý den a v sobotu do patnácti hodin si můžete objednat kompletní japonské menu sestavené z japonské polévky, kuřecího, vepřového a rybího masa a nezbytné pochoutky sushi. Místo příboru můžete vyzkoušet o´haši neboli hůlky. Vařit pro vás bude paní Ohwatari z restaurace Katsura.

Podrobnější popis programu:

Koncerty

Mládežnické a zejména školní dechové orchestry mají v Japonsku bohatou tradici a především střední školy jsou na ně právem pyšné. Nejinak je tomu i v případě jokohamské vyšší střední školy Sóei (Yokohama Soei Hight School) a narské vyšší střední školy Ičidžó (Nara Municipal Ichijo Senior Hight School).

Kosmopolitní přístavní město Jokohama je považováno za kolébku japonské dechové hudby a orchestr, který původně vznikl v r. 1966 při místní dívčí universitě, na tuto tradici navazuje. Dnes orchestr funguje pod hlavičkou dvoustupňové střední školy Sóei (studenti ve věku 12-19 let) a má bezmála 170 členů. Orchestr, jehož mottem je „hudba prostoupená srdcem“, získává pravidelně ocenění v domácích soutěžích a v posledních letech hojně vystupuje i v zahraničí (Hawaii, Singapur, Čína, Austrálie, Rakousko aj.)

Orchestr

Vyšší střední školy Ičidžó (studenti 15–19 let) pochází z prastaré císařské metropole Nara, která bude v roce 2010 slavit 1300 let od svého založení. Orchestr se hojně uplatňuje při četných městských slavnostech (více než 30 koncertů ročně) a má za sebou první 4 zahraniční turné (2x Korea a 2x Austrálie).

Výstava: Duše a tvar japonské tradice

Citlivě zrekonstruované historické prostory Zámeckého pivovaru budou ideální pro připravovanou výstavu. Výstava chce podle pořadatelů představit japonskou tradici nikoliv jako krásnou leč odlehlou minulost, ale především jako hybný tvůrčí potenciál, který pod rukama zasvěcených tvůrců dokáže promlouvat nečekaně moderním jazykem. Tradice se pro tvůrce, stejně jako pro aktivní návštěvníky, stává prostorem pro setkání a poznávání jeden druhého i sebe sama.

Jádrem výstavy bude rozsáhlá instalace ikebany (převážně z dílny školy Sógecu), která velmi sugestivně odráží obdiv Japonců k přirozené kráse materiálu, proměnám ročních dob a schopnost spoluvytvářet harmonii – stejně jako úctu k jedinečnosti každého stvoření.

Větve si pod rukama mistrů zachovávají svou drsnost a monumentalitu, květiny svou hravost, křehkost i odvážnost. Expozici ikebany doplní v ČR dosud málo známá ošibana – japonské obrazy z lisovaných květin.

V navazujících prostorách nás fotografie i trojrozměrné exponáty vtáhnou do světa tradičních japonských svátků a slavností, které jsou dnes stejně živé, jako před staletími. Budete se moci obdivovat neokázalé kráse japonských kimon, klasických i těch z dílen současných módních návrhářů – a procházet se tajuplnými zákoutími vlastního nitra při pohledu na symbolickou krajinu minimalistické kamenné zahrady.

Slavnostní zahájení výstavy bude ve středu 26.března v 18.00 hodin. Návštěvníci se v prvé řadě mohou těšit na komentované ukázky několika stylů aranžování ikebany – od přísně klasického až po zcela moderní. Podobný vývoj jako aranžování květin zažila i tradiční hudba. Např. bambusová flétna šakuhači nebyla původně hudebním nástrojem, nýbrž nástrojem zenové meditace – a ze specifické „syrové“ techniky její hry je to dodnes patrné.

V podání našeho nejvýznamnějšího hráče na tuto flétnu a jejího neúnavného propagátora, doc. Vlastislava Matouška, zazní klasické meditační skladby honkjoku, i jeho vlastní kompozice – „Kaligrafie pro hlas a bambus“ na námět starojaponské básnické sbírky Hjakunin iššu. Meditativnost flétny šakuhači by měla svým způsobem vyvážit praktická disciplína – a sice ukázka oblékání tradičního kimona, doplněná zasvěceným výkladem.

Divadlo kjógen

Ve čtvrtek 27. března se mohou Litomyšlané na vlastní kůži přesvědčit, že smích dokáže spolehlivě překlenout mezikulturní propasti. Na pódiu Smetanova domu představí soubor „Malé divadlo kjógenu – Nagomi kjógenkai“ trojici klasických japonských frašek kjógen s názvy Kaki jamabuši - Horský mnich zlodějem tomelů, Kučimane - Papouškování a Busu - Lahodný jed.

Frašky kjógen, prohlášené organizací UNESCO za světové kulturní dědictví, se po více než 6 staletí předávají z generace na generaci ve starých hereckých rodech. U slavného rodu Šigejama se již řadu let učí i východočeský rodák Ondřej Hýbl, zakladatel souboru a autor většiny českých překladů. Aby si český divák představení opravdu užil, předchází mu krátké osvětlení specifických vyjadřovacích prostředků tohoto žánru.

Film: Tokijský příběh

Japonský film nemusí být plný šermířských soubojů či nadpřirozených příšer – docela dobře může sdílet úhel pohledu s rozjímavými disciplínami, jako je čajový obřad nebo tušová malba. Dokonale prostý a přitom prostoupený hlubokým vcítěním do postav i věcí kolem nich. Zejména je-li pod ním podepsán Ozu Jasudžiró (1903-63), označovaný někdy za nejjaponštějšího z japonských režisérů. Jeho klasický černobílý film Tokijský příběh (Tókjó monogatari, 1953) bude k vidění v litomyšlském kině Sokol v pátek 28. března.

Japonská kultura na vlastní kůži

V sobotu 29. března budou mít návštěvníci Zámeckého pivovaru možnost v praxi zakusit hned několik tradičních disciplín a to vždy od 10, 11 a 14 hodin. Ti, kdo budou ochotni na chvíli zapomenout na hektické tempo každodenního života, se budou moci stát hosty tradičního čajového obřadu školy Urasenke. Čeká je možnost nejen zakusit atmosféru ztišení při čajovém setkání, ale i okusit šlehaný čaj mačča a klasické japonské cukroví. Japonští kaligrafové vás seznámí s tradicí „prožitkového“ psaní znaků – a na památku si budete moci odnést i jeden kaligrafický nápis podle vlastní volby.

Zejména pro rodiny s dětmi bude určena dílna origami – tradičního japonského skládání papíru a ukázka oblékání kimona. Ve tři hodiny bude navíc na nádvoří předvedena rituální lukostřelba kjúdó.

S přispěním Robina Šóena Heřmana sestavila Michaela Severová

5.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 24 000 Kč Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Referent/ka provozní kanceláře - skladového informačního systému. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: nastavování přístupových práv nových uživatelů, nastavení tiskáren a skenerů, kontrola chodu skladového systému a všech podpůrných procesů a služeb, řešení běžných systémových problémů, školení nových uživatelů, provádění reportingů a podpora administrativního oddělení, POŽADAVKY: SŠ, VOŠ vzdělání, aktivní znalost NJ, popř. AJ výhodou, zkušenost z výrobního závodu výhodou, velmi dobrá znalost práce na PC podmínkou, svědomitost, pečlivost, samostatnost, velmi dobré organizační schopnosti, ŘP sk. B, NABÍZÍME: 13. mzdu, 5 týdnů dovolené + možnost 4 dodatečných dnů náhradního volna, pružnou pracovní dobu, příspěvek na dopravu dle vzdálenosti až 18 900 Kč/rok, firemní kantýnu - příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění 6 000 Kč/rok, finanční příspěvek k významným životním událostem, jazykové kurzy, podporu volnočasových aktivit, KONTAKT: osobně (vrátnice firmy, vyplnění dotazníku), telefonicky (po-čt 7-15h, pá 7-14h), e-mailem. Pracoviště: Rehau automotive, s.r.o. - jevíčko, Biskupická, č.p. 781, 569 43 Jevíčko. Informace: Zuzana Štěpánková, +420 465 357 324,461 355 329. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy Vrchní referent/rada – sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ: Krajská pobočka ÚP ČR v Pardubicích - Kontaktní pracoviště ve Svitavách, NÁPLŇ PRÁCE: provádění cíleného sociálního šetření u osob nacházejících se v nepříznivé sociální situaci, analýz této situace, poskytování navazujícího sociálního poradenství k jejímu řešení, příjem žádostí, vedení podkladové dokumentace žadatelů včetně ověřování a došetřování podkladů pro správní řízení, zajišťování včasného zpracování podkladů pro výplatu dávek, ostatní administrativní činnosti na úseku nepojistných sociálních dávek, POŽADAVKY: VŠ nebo VOŠ v oboru sociální práce nebo v oboru příbuzném (kvalifikace pro sociálního pracovníka dle zák. č. 108/2006 Sb., § 110), dobrá uživatelská znalost MS Office (Word, Excel), řidičský průkaz sk. B, práce s lidmi, komunikační dovednosti, odolnost vůči stresu, práce v terénu, svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, znalost agendy nepojistných sociálních dávek výhodou, NABÍZÍME: platové zařazení v 10. platové třídě v souladu s platnými právními předpisy, pružnou pracovní dobu - plný úvazek, předpokládaný nástup 01.01.2019, služební poměr na dobu určitou, a to po dobu trvání rodičovské dovolené pravděpodobně do 25.4.2020, KONTAKT: e-mailem (v případě zájmu o uvedenou pozici zašlete prosím elektronicky motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nejpozději do 30.11.2018 včetně na e-mailovou adresu: jan.tesar@uradprace.cz - nedoložení výše požadovaných dokumentů je považováno za nesplnění požadavků). Pracoviště: Úřad práce české republiky - kop svitavy, Bezručova, č.p. 2055, 568 02 Svitavy 2. Informace: Jan Tesař, +420 950 163 400,602 233 870. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: znalost stavebního materiálu, řidičský průkaz sk.B, oprávnění VZV výhodou, komunikativnost, zodpovědnost, NABÍZÍME: stravenky, KONTAKT: e-mailem (zaslat životopis předem). Pracoviště: Stavebniny stupka s. r. o. - moravská třebová (olomoucká), Olomoucká, č.p. 180, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Miroslav Stupka, . Výroba - Výroba Seřizovači 22 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Soustružník(ce). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: soustružení na konvenčních soustruzích, POŽADAVKY: znalost výkresové dokumentace, pečlivost, zodpovědnost, NABÍZÍME: nástup možný ihned, PP na dobu určitou s výhledem na dobu neurčitou, závodní stravování, týden dovolené navíc, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušníky, KONTAKT: telefonicky (6-14h), e-mailem. Pracoviště: Tht polička, s.r.o., Starohradská, č.p. 316, 572 01 Polička. Informace: Jana Pazderová, +420 725 962 475.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš.

Starostové odpovídají na otázku, zda má premiér odstoupit

Ilustrační foto.

Sousedské derby uzavře fotbalový podzim

Jak jsme se změnili 1989–2018

Piva pijeme zhruba stejně jako na sklonku socialismu. Ale třeba banánů si můžeme dopřát mnohem více. Stejně jako divadelních představení. Na druhou stranu do kin nás už nic moc netáhne. Deník přináší u příležitosti výročí 17. listopadu srovnání, jak jsme žili před 29 lety a jak žijeme teď.

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. listopadu 2018.

Lípa připomene několik výročí

Osík - Ve sváteční den zasadí v Osíku před školou lípu. Slavnost začíná ve 14 hodin u silnice směrem na Pohodlí.

Prodloužené derby rozjásalo hokejisty Slovanu

Litomyšl, Moravská Třebová /KRAJSKÝ HOKEJ/ - Okresní derby nejvíce lákalo fanoušky v dalším pokračování krajské hokejové ligy. Dramatičností zápasu určitě nebyli zklamáni.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT