Na chodbě svitavské Fabriky stojí několik stolů s vyrovnanými knihami. Za symbolickou částku lidé hledají, kterou knihu ještě  doma nemají. „Zajímají mě historické knížky. Třeba o tom, co se dělo ve druhé světové válce a podobné," říká Zuzana Chotěnovská z Telecího.  Podle ní by měli lidé více číst, aby se něco dozvěděli. „Někteří jen sedí u počítačů a zaostávají," míní dívka. Do letošní burzy vybrali knihovníci všechny žánry. „Kromě beletrie nabízíme i dětskou a naučnou literaturu. Nechybí ani detektivky a sci-fi," vysvětluje knihovnice Jitka Kopečná.

Knihy i posezení

Také v knihovně se u regálů míhají čtenáři a vybírají, do kterého titulu se ponoří. „Ještě nevím, co si odnesu. Mám ráda historické romány, miluji cestopisy a dobré sci-fi. Jsem knihomol," říká Dobroslava Košíková ze Svitav. Je přesvědčená, že čtení je základem gramatiky a vyjadřování, proto by se děti měly ke čtení vést odmalička. Téměř všechno, co dostane pod ruku,  přečte Alena Bačovská z Koclířova. V době, kdy je pracovně vytížená, ale dává přednost odpočinkové  četbě.

O kousek dále se v pohodlných křesílkách usazují další čtenářky, aby nahlédly do vybraných románů. „Koukneme se, jestli se nám líbí. Mám ráda knihy, které mají děj," říká Miluše Navrátilová ze Svitav. Sestry mají atmosféru v knihovně rády. „Občas si knížky prohodíme, popovídáme si," přitakává  Jana Rosenkranzová. Do čtení jsou zapálené obě dvě. „Když člověk čte, vytváří si vlastní představy o hrdinech i o prostředí, kde se příběh odehrává," shodují se.

Knihovníci pro tento týden zavírají oči nad těmi, kteří nevrátili knihy včas. Odpouštějí  poplatky za upomínky. Navíc připravují tematické výstavky. Jak uvedla Marta Bauerová, vystavených knih si lidé lépe všimnou a půjčí si je. V Týdnu knihoven jsou zaměřené na zdravou výživu. I novinky mají své místo, aby je čtenáři nehledali.