Cesty patchworku

„Na výstavě je možné vidět průřez patchworkovým světem. Jsou tu k vidění moderní díla takzvané art quilty. Ale vystavujeme tady také klasický patchwork nebo i hračky. V podstatě skoro všechno, co se dá z látek vytvořit," shrnula vystavovaná díla předsedkyně Spolku patchworku Litomyšl Klára Beránková. Nejenom originální deky, quilty a tapiserie Litomyšlaček, ale také dvanáct quiltů, které na výstavu zapůjčily jejich holandské kolegyně, mohou návštěvníci v domě U Rytířů obdivovat.

Vernisáž přilákala spoustu příznivců patchworku. Znalci jehel a nití se našli  mezi téměř všemi z nich. Někdy i poměrně nečekaně. „Toto umění je mi docela blízké. Už na základní škole nám dávali do ruky kanavu a učili nás vyšívat. I ty kluky. Mně se to docela líbilo. Své dečky mám schované dodnes, občas se s nimi i pochlubím," překvapil starosta Litomyšle Michal Kortyš.

Cesty rozmanité

„Možná se budete divit, ale napočítala jsem už třicet pět výstav, kde jsme představovaly naše díla," prohlásila Renata Kmošková, jedna ze zakládajících členek spolku.  Patchworkářky svá díla představovaly v Holandsku, Francii, Praze nebo Fulneku.

Během několika let fungování si spolek prošel dlouhou cestou.  „Cest, po kterých jsme se vydaly, bylo hodně. Ne vždy byly jednoduché. Jednou z našich cest byla cesta pomoci. Většina patchworkových klubů si šije nějakou společnou deku. Když jsme ji ušily, přemýšleli jsme, co s ní. Napadlo nás, že bychom ji mohly zkusit vydražit a výtěžek věnovat na charitu. To se podařilo a peníze jsme věnovaly oblastní charitě v Poličce. Také jsme dvakrát spolupracovaly s místní speciální školou. Věnovaly jsme jim různé hračky, které jsme našily. Šily jsme pro ně i různé rehabilitační pomůcky, které děti ve škole potřebovaly. Je pro nás příjemné, když víme, že někomu konkrétnímu s tím uděláme radost," vysvětlila Renata Kmošková.

Cesty kreativní

Jak výstava dokazuje, ušít se dá skutečně prakticky všechno. Ne vždy je to ale zábava na jeden večer. „Záleží na technice, kterou zvolíte. Podle složitosti vzoru, zda můžete použít rychlotechniky, které vám vše urychlí, zda dílo šijete celé na stroji, nebo jestli šijete deku v ruce. Existují například Scrapové quilty, na které se využívá nejrůznějších odřezků, které se sešijí a barevně sladí. Takovou  ručně šitou deku patchworkářka šije třeba tři roky," popsala Renata Kmošková.

Při tvorbě se kreativitě meze nekladou. Přesvědčit se o tom budou mít příležitost ti, kdo v průběhu března navštíví doprovodný program – šicí dílny, které si členky litomyšlského spolku připravily pro širokou veřejnost, aby mohly dál předat něco ze svých dovedností.

Historie „záplatování"
Patchwork je stará technika. Už z nálezů v Egyptě máme první doklady o použití této techniky. Do Evropy ji přivezli Křižáci při křižáckých výpravách. Z Persie poté putovala přes Evropu do Anglie a z Anglie se pak dostala až do Ameriky. Původně se této techniky využívalo k zateplování zdí. Patchwork znamená sešívání z kousků, záplatování, kde se využívaly jakékoliv zbytky látek. Látky byly drahé, takže kvalitní a úplně novou deku si nemohl jen tak někdo dovolit, pouze zámožnější rodiny. Ale začalo se sešívat z kousíčků a vytvářet různé vzory tak, jak si je ženy tehdy vymýšlely. Některé z nich se používají dodnes. Je to například srubová technika, technika letící husy, hvězdy, medvědí tlapky. Patchwork v dnešní podobě se šije jak tradičním způsobem, tak moderním. Za pomocí lesklých látek a metalických nití vznikají umělecká díla.

O historii patchworku povyprávěla RENATA KMOŠKOVÁ, jedna ze zakládajících členek Spolku patchworku Litomyšl

Historie litomyšlského patchworku
První významnou událostí v historii litomyšlského patchworku byla výstava s názvem „Patchwork – quilty" v červnu roku 2001 v domě U Rytířů. Výstava se konala při příležitosti 10. výročí partnerství mezi městy Litomyšl a Roden. Sedmdesát vystavených děl ušilo čtyřicet holandských žen z Rodenu. Při vernisáži předali zástupci společnosti Oost-West Kontakten představitelům Litomyšl-Europe-Clubu textilní logo symbolizující přátelství obou měst. Druhý den měla řada zájemkyň možnost vyzkoušet si základy techniky za pomoci  rodenských patchworkářek. V září 2002 vyučovalo po celý víkend šest lektorek z Rodenu umění výroby quiltů na první základní škole v Litomyšli. Zúčastnilo se na třicet zájemkyň z Litomyšlska. Organizátorem šicí dílny bylo Muzeum a galerie Litomyšl a za I. ZŠ Ivana Dvořáková. Vyráběla se pokrývka se vzorem railfence.  V roce 2003 začalo společné šití patchworku pod vedením Antonie Chalupné a její maminky Ireny Rychtrové. Po dvou letech, v únoru 2005, toto setkávání vyústilo v založení Spolku patchwork Litomyšl. Každoročně mají členky spolku příležitost prezentovat své výtvory na větších či menších výstavách.

z textů MARCELY FRANKOVÉ, které vytvořila pro výstavu 
Cesty litomyšlského patchworku