Ve čtvrtek 18. března byl v hudebním sále Centra Bohuslava Martinů zahájen dlouhodobý cyklus poslechových večerů nazvaných Pojďme na Martinů.

Cílem pořadu je přivést k poslechu hudby Martinů i návštěvníky, kteří vážnou hudbu obvykle neposlouchají, mají pocit, že jí „nerozumí“, a nebo z mnoha dalších důvodů mají dojem, že pro ně není. Přitom dílo Bohuslava Martinů je stylově rozmanité, že má velký potenciál oslovit posluchače různého hudebního vkusu. Jádro pořadu spočívá v poslechu krátkých hudebních ukázek, který je doplněn stručnou charakteristikou jednotlivých skladeb a prezentací bohatého obrazového materiálu.

Tématem prvního večera byly Kantáty a oratoria. Na úvod zazněla tajemná až hororová hudba z balady Svatební košile, záhy vystřídána idylickou ukázkou z cyklu na slova lidové poezie Kytice. Následovaly čtyři kantáty na texty básníka Miloslava Bureše včetně jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších skladeb Martinů věnovanou „našemu kraji“, Otvírání studánek. Společně s návštěvníky byl přítomen i sám Martinů. S lehkým úsměvem vše sledoval „navarhanyhrajícípedályšlapající“ z autokarikatury na zdi sálku. A zdá se, že byl spokojen. Díky obdivuhodnému badatelskému výkonu a poutavé formě přednesu zapáleného milovníka hudby Jaroslava Novotného se posluchači dověděli zajímavosti, o kterých neměl tušení možná ani sám skladatel. Snad se tedy chvílemi červenal, určitě se ale dobře bavil a od srdce zasmál. Rozhodně měl radost z toho, že se v Poličce jeho hudba poslouchá. Večer uzavřelo hlasování v hitparádě hudebních ukázek, kterých bylo patnáct, stejně jako otázek závěrečného dobrovolného testu. Posluchači měli možnost vyhrát drobné ceny, které do soutěže věnovalo město Polička, městská knihovna a Centrum Bohuslava Martinů. Příští poslechový večer se bude konat ve středu 21. dubna. Jeho tématem bude druhý díl kantátové tvorby.

Lucie Jirglová