Po skončení litomyšlské části bude pokračovat ještě do 4. července letní stagionou v Nových Hradech.

„Impozantní bude začátek festivalu, kdy Česká filharmonie se svým novým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem dvakrát rozezní zámecké nádvoří tóny cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany," uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna se již nyní těší na zahajovací koncert s filharmonií. „Je pro nás ctí v takové mimořádné sestavě zahájit 55. ročník Smetanova festivalu," podotkl Jan Pikna.

Smetanova Má vlast hraje svou roli v historických kořenech festivalu. „Ještě než byla tradice festivalu oficiálně založena, odehrávaly se v Litomyšli na počest slavného rodáka Smetanovské slavnosti. V roce 1946 se pro ně poprvé použil název Smetanova Litomyšl a tehdejší slavnosti 23. června ve Smetanově domě zahájila Mou vlastí právě Česká filharmonie s dirigentem Rafaelem Kubelíkem," zmínil dramaturg Vojtěch Stříteský.

Za první ročník festivalu Smetanova Litomyšl se však považuje až ten v roce 1949, od kterého příští rok uplyne šedesát pět let.

Smetanova Litomyšl tak oslaví hned dvě půlkulatá jubilea za sebou.

Opera i pro děti

K tradičním vrcholům 55. ročníku bude patřit uvedení operních titulů, mimo jiné Sicilské nešpory a Otello Giuseppe Verdiho, Don Giovanni W. A. Mozarta, představení Dětské opery Praha (Vy)Prodaná nevěsta nebo operní pohádka pro nejmenší děti Papageno hraje na kouzelnou flétnu.

Bohatě zastoupená je v programu také komorní hudba. Připraven je i speciální Koncert plný překvapení, jehož program bude do poslední chvíle zahalen tajemstvím. Příjemným žánrovým zpestřením je historicky první společné vystoupení dvou legendárních souborů Musica Bohemica a Spirituál kvintet.

A skutečným bonbónkem pak dva Koncerty na přání s Vojtou Dykem a B-Side Bandem s jazzovými evergreeny, cover verzemi světových rockových hitů v energických swingových aranžmá i novinkami z klasické hudby.

Součástí 55. ročníku Smetanovy Litomyšle je dvacet tři pořadů a navíc pět barokních večerů v Nových Hradech.

(jik)

Lístek na Smetanku a prohlídka zdarma

Nádvoří zámku zabírá během festivalu konstrukce zastřešení, jeviště a hlediště. Kastelánka Zdeňka Kalová vychází návštěvníkům vstříc a má pro ně zajímavou nabídku. Lístek na jakýkoliv pořad festivalu, který se uskuteční na zámku v Litomyšli, se stane jednorázovou vstupenkou do zámecké expozice. Tato nabídka platí celou sezonu, a to až do 27. října. Ale pozor na plánování návštěvy renesanční památky. Ve dnech 23. a 30. června bude zámek uzavřený. „Důvodem je v prvním případě příprava náročného Koncertu s překvapením, kterého se zúčastní více než třicítka umělců a bude ho natáčet Česká televize. V neděli 30. června zůstane zámek zavřený do dvanácti hodin kvůli mši na nádvoří," informovala kastelánka Zdeňka Kalová.