Letos dali pořadatelé do prodeje jednadvacet tisíc  vstupenek. Většina lidí si je kupuje přes internet. Přesto někteří stáli již v brzkých ranních hodinách před zámeckým informačním centrem.

„Jsem tady od čtyř hodin a deseti minut, ale koupila jsem si  lístky na vše, co jsem chtěla. Půjdu na balet, na zahajovací  i na závěrečný koncert. Na Královnu víl do Nových Hradů. S vnoučaty půjdeme na Jakobína, s vnučkou na Čerta  a Káču,“ řekla Marie Soukupová z Nových Sídel, která se na festival těší každý rok.

Dříve se stalo, že systém nezvládl velký nápor lidí, kteří si chtěli on-line zarezervovat lístky v jeden čas. Včera k tomu naštěstí nedošlo.

„Na serveru bylo v jeden okamžik asi dvacet tisíc unikátních přihlášení. Co se týče zátěže, je festival Smetanova Litomyšl srovnatelný jen se začátkem velkých sportovních akcí, s play off. Ve srovnání s festivaly nebo muzikály je Smetanova Litomyšl zátěžově největší,“ informoval  Martin Lokaj, jednatel společnosti Ticketportal, která zajišťuje prodej vstupenek.

Během první hodiny se prodalo dvanáct tisíc vstupenek a před čtrnáctou hodinou již byly prodané dvě třetiny všech, co šly do prodeje. Některé pořady jsou již úplně vyprodané. „Vyprodaný je koncert Jaromíra Nohavici, také externí koncert v Lanškrouně. Lístky již nejsou na  operu La Traviata, La Bohéme, na jedno představení Carmen i reprízy Královny víl v Nových Hradech. Tady jsme ale jedno představení přidali, takže tedy lístky jsou,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Na všechny ostatní pořady  lístky jsou. Do prodeje se následně vrátí i vstupenky, které si lidé rezervovali, ale nevyzvedli. Letos pořadatelé zkrátili dobu pro jejich vyzvednutí. „Po pěti pracovních dnech automaticky budou dány znovu do prodeje,“ dodal Jan Pikna.

Festival zahájí 14. června na druhém zámeckém nádvoří  koncertem Česká filharmonie a Fazil Say.