Muž v polovině dubna zareagoval na lákavou reklamu o výhodných investicích. Druhý den muži zavolal domnělý finanční rádce a požádal jej o zaslání počátečního vkladu 250 eur a také o kopii občanského průkazu.

„Jakmile muž poslal peníze, přišly mu na e-mail přihlašovací údaje k jeho nově vytvořenému investičnímu účtu. Zde viděl, že jeho vklad byl na účet připsán. Volající mu dále sdělil, že by měl investovat větší částku a muž poslal 75 tisíc korun,“ sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman.

Podvodník jej pak přesvědčil, že pro zadávání dalších plateb bude lepší, když si stáhne aplikaci AnyDesk, která je extrémně nebezpečná a podvodníkům umožňuje ovládat počítač či mobil bez souhlasu jeho majitele.

Poté mu poslal odkaz k jejímu stažení. Muž si aplikaci nainstaloval a umožnil pachateli přístup k internetovému bankovnictví.

„ Platby prováděl pachatel a poškozený v domnění, že se jedná o investice, platby potvrzoval. Podvodník pak muže během měsíce připravil o stovky tisíc korun. Pachateli hrozí za přečin podvodu trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest,“ dodal policejní mluvčí.

A zároveň přidal radu, jak těmto podvodníkům nenaletět: „Nenechte se na internetu zlákat reklamami nabízející výhodné a zaručené investice. Můžete snadno naletět. Buďte opatrní, ať se nestanete příští obětí podvodníka.