Agresivita, závislost i porucha osobnosti. Během videokonference z Městského soudu v Brně se znalkyně z oboru psychologie Petra Sejbalová a z oboru psychiatrie Marcela Langová – Šindelářová zabývaly osobností obou obžalovaných a také tím, jak jednají ve vypjatých situacích nebo jak dokážou ovládat svoje emoce a agresivní chování. Rysy obou obžalovaných jsou podle znaleckých posudků velmi podobné.

U obžalovaného Alexandra G. se obě specialistky shodly, že má problém s ovládáním emocí a agresivity. „Alexandr G. netrpí žádnou duševní chorobou, trpí dlouhodobou poruchou osobnosti, která se projevuje nezodpovědností a bezohledností ke společenským normám. Byla u něho zjištěna nízká tolerance vůči frustraci a uvolnění agrese,“ uvedla ve svém posudku psychiatrička Petra Sejbalová.

U Krajského soudu v Hradci Králové pokračuje hlavní líčení v kauze brutální vraždy v Pohodlí u Litomyšle.
Svědek v kauze Pohodlí: Pavel si chtěl vždy vyzkoušet, jaké to je zabít člověka

Poukázala také na fakt, že jeho chování ovlivňuje užívání sedativ, analgetik, marihuany a alkoholu. Pro obžalovaného nenavrhuje ochranné léčení.

Psycholožka Marcela Langová – Šindelářová ve svém znaleckém posudku sdělila, že osobnost Alexandra G. je emočně málo rozvinutá a jeho vzniklé emoce jsou labilní.

Podle obžaloby se Pavel J. z Litomyšlska a A. G. z Brna dopustili vraždy a na svém kontě mají i další trestné činy
Já jsem nevraždil. Pavel J. v kauze Pohodlí rozdává u soudu úsměvy fotografům

„Jeho emoční náboj obsahuje zřetelnou složku agresivity, on sám není s agresivními impulzy srozuměn. Svoji emotivitu ovládá velmi málo a také na ni má chabý vliv,“ dodala psycholožka.

Podle ní se Alexandr G. považuje za sebejistého člověka, který je sám se sebou spokojený. Na druhé straně má však nízkou sebedůvěrou, život neplánuje a nikam nesměřuje. Opakované trestné činy svědčí i tom, že se z ničeho, co v minulosti udělal, nepoučil.

Alexandr G. je ve světlé košili. Podle obžaloby se Pavel J. z Litomyšlska a A. G. z Brna dopustili vraždy a na svém kontě mají i další trestné činy
Svědectví masakru v Pohodlí. Obžalovaný popsal soudu nebývalou krutost kumpána

„Popíral podíl na vyšetřované události a hlavní aktivitu přičítal Pavlovi J. Ospravedlňoval se tím, že byl ovlivněn drogami a nemyslel. Zaštiťoval se strachem z Pavla J. Svěřil se několika lidem, co se stalo, protože to potřeboval ze sebe dostat, ačkoliv věděl, že se dostává do nebezpečné situace, že se může vše prozradit,“ popsala Šindelářová.

Resocializace je podle psycholožky velmi omezená, ale není úplně vyloučená. U jeho osobnosti nelze podle Šindelářové očekávat žádné výrazné vývojové změny.

Z výpovědi Alexandra G. vyplývá, že strůjcem hrůzné události na Pohodlí měl být především obžalovaný Pavel J. Ten se tomu však brání, což je uvedeno i ve znaleckém posudku jak z oboru psychologie, tak psychiatrie.

Podle specialistek svádí vinu na druhé a rád uvádí racionální důvody, které omlouvají jeho chování. Ani u něho není podle odborníků nutné ochranné léčení. „Intelekt Pavla J. je v pásmu slabšího průměru, nedošlo k potřebnému rozvoji během života. Mohl dosáhnout vyššího inteligenčního kvocientu, kdyby se snažil na sobě pracovat. Má disociální poruchu osobnosti a až amorální postoje. Postrádá jemnější vnímavost. Problém vidím v tom, že má potřebu vyhledávat emocionálně přeexponované podněty, ale není schopen je zvládat,“ přiblížila chování Pavla J. psycholožka Šindelářová.

Zdroj: Iveta Nádvorníková

Důležitým aspektem je u něho podle posudku agresivita, která ovlivňuje jeho chování a důkazem je pak jeho bohatý trestní rejstřík. „Má značné sebevědomí, je spokojený sám se sebou. Z toho, co prožil a jaké to mělo následky, se nijak nepoučil. Odmítal se k tomu, co předcházelo trýznění v domě na Pohodlí, vyjadřovat a naznačoval, že on nic neudělal. Obviňoval policii, že to jsou jejich zájmy a on je obětí policejního vyšetřování,“ doplnila psycholožka. Možnosti resocializace u něho vidí stejně jako u komplice Alexandra G. jako velmi malé.

Pavel J. je na Litomyšlsku známý jako chovatel psů, v domě na Pohodlí měl podle sousedů prasata, ovce a slepice. To by mohlo svědčit o tom, že není jen agresor.

U Krajského soudu v Hradci Králové pokračuje hlavní líčení v kauze brutální vraždy v Pohodlí u Litomyšle.
Kauza Pohodlí: Křovinořez a křik ze sklepa, jaké jsou klíčové důkazy u soudu?

„Není zcela prostý schopnosti mít pozitivní vztahy k živým tvorům, v jeho vztazích ale dominuje direktivita. Psa snadno ovládáte, přesto vám dává citovou zpětnou vazbu. Tím si mohu vysvětlit to, že ve vztahu ke psům se mu dařilo lépe než ve vztahu k lidem,“ reagovala na poznámku obžalovaného Pavla J. Šindelářová.

Obžalovaní Pavel J. a Alexandr G. jsou obviněni z toho, že v červenci roku 2022 unesli, fyzicky týrali, usmrtili a následně uvařili mladíka z jižní Moravy. Hrůzný čin se odehrál v domě na Pohodlí, ostatky poškozeného následně dvojice kumpánů vysypala a vylila v okolí vesnice a u Boru u Skutče.

Pavlovi J. hrozí až 30 let ve vězení, Alexandrovi G. navrhuje státní zástupkyně Lenka Faltusová trest ve výši 25 let. Oběma pak hrozí i výjimečný trest. Rozsudek padne zřejmě v polovině května.

Mohlo by vás zajímat: Speed Marathon je tu. Víme, kde bude v pátek policie měřit na Svitavsku

Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková