Osmnáct kol základní části krajské hokejové ligy je odehráno. Do dalšího pokračování se celky podle tabulky rozdělily do dvou nadstavbových skupin. Horní šestičlenné, v níž mají všichni účastníci zajištěn postup do čtvrtfinále, a spodní čtyřčlenné, v níž by se mělo teoreticky bojovat o zbývající dvě vstupenky do vyřazovací fáze. Bojovat je ale v tomto případě silné slovo, neboť o tom, kdo úspěšnější šestici doplní, je rozhodnuto.

PŘEKVAPENÍ? ŽÁDNÁ

Nelze říci, že by odehraná základní část nabídla příznivcům krajského hokeje něco vyloženě senzačního. Obsazení elitní šestky se více méně čekalo, otazník visel nad jedním či dvěma jmény. Hlavním rysem je vyrovnanost, vždyť mezi aktuálně vedoucí Moravskou Třebovou a sedmou Chotěboří je po osmnácti zápasech jen desetibodový rozdíl. Chotěbořští hráči mohou ostatně jenom kroutit hlavami, jak jim mohla skupina o 1. – 6. místo utéci, nasbírali nadprůměrných třicet bodů, desetkrát vyhráli a stejně jim to do nejlepší šestice nepomohlo.

Zatím se nezdá, že by v této sezoně některé z mužstev konkurenci výrazně převyšovalo. Snad by částečný obrázek mohl v tomto směru poskytnout počet vstřelených branek, leč toto kritérium je značně zkreslující vzhledem k zápasům s nejslabšími účastníky soutěže z Lanškrouna a Skutče, kde nebyla nouze o dvouciferné výsledky. Pokud však jde o týmy na prvních sedmi místech, lze konstatovat, že se o body obíraly pravidelně navzájem a nikdo z nich se nevyhnul v průběhu základní části hluchým místům. A to nelze zapomenout na osmou Choceň, která sice neudržela stabilní výkonnost, ale v okamžiku, kdy se sešla v silné sestavě a zápas jí sedl, byla (a jistě také bude) schopna potrápit kohokoli z favoritů.

SVĚTLÁ A LITOMYŠL PLUS

Pokud se podíváme podrobněji na postavení celků v pořadí krajské ligy, tak Moravská Třebová se na její špici pohybuje pravidelně a svoje kvality opětovně potvrdila. Rovněž zatím druhá Chrudim je v základní části silná, v jejím případě v minulosti nastávaly potíže spíše v play off. Na obvyklé pozice se po minulé nepříliš vydařené sezoně vrátila Světlá a bude s ní třeba vážně počítat. Stejně jako s Litomyšlí, která se konečně prokousala do šestky a její posílený kolektiv naznačil svoje možnosti. Českotřebovští Kohouti neprožili ideální základní část, na sedm porážek nebývali zvyklí, jakoby je památný a v médiích široce propíraný zápas s Chocní psychicky rozhodil. V minulém ročníku bronzové Hlinsko udrželo svoji výkonnost na vysoké úrovni a nakonec urvalo horní skupinu, a to především díky výhře v přímém duelu v Chotěboři.

O té už řeč byla, mezí ní a šťastnějšími celky ze šestky není podstatnějších herních rozdílů. Choceňský Spartak tvoří jakýsi mezistupeň v pořadí krajské ligy. K soupeřům, na něž ztrácí, to nemá daleko, k tomu však musí svoje nadstandardní výkony (a že to umí) převádět daleko častěji.

A oba nováčci, či spíše staronoví účastníci krajské ligy? Skočit do této silné konkurence chce odvahu, taková Polička to před sezonou raději sama vzdala, než by bojovala s větrnými mlýny. Byly zápasy, kdy se jeden či druhý popasoval se silnějšími soupeři statečně, fakta však hovoří jasně. Jediné body, které si oba připsali, jsou ze vzájemných klání.

O DOMÁCÍ VÝHODU

Za dveřmi je tedy nadstavba, která, co se týče obsazení play off, nebude nic řešit. První šestka má čtvrtfinále jasné a další dvě místa jsou také bezpochyby dána. Je tedy otázka, jak k nadcházejícím bojům jednotlivé kluby přistoupí. Skončit do čtvrtého místa a zajistit si výhodu domácího prostředí pro první kolo play off, to bude zřejmě hlavní motivace. Hrát se musí i nadále naplno, protože tu jsou také fanoušci, jejich přízeň se snadno ztrácí, ale těžko získává zpět. Otevírá se prostor pro kvalitní hokej nezatížený extrémním psychickým tlakem. Ten nastane v play off a tam to tedy bude pořádná „řežba“.

TOP STATISTIKY

HC Slovan Moravská Třebová

Produktivita: Pavlovský 46
(Augustin 45, Čikl 39)

Branky: Pavlovský 24
(Augustin 21, Čikl 13)

Asistence: Čikl 26
(Augustin 24, Pavlovský 22)

HC Litomyšl

Produktivita: Holík 32
(Skoumal 28, Pilavka 25)

Branky: Pilavka 15
(Skoumal 14, Křesťan 10)

Asistence: Holík 24
(Skoumal 14, Pilavka 10)