Do rozlučkové síně míří desítky smutečních hostů, mezi nimi se objevují známé tváře, jako je trenér Alois Hadamczik, pardubický trenér Vladimír Martinec, bývalý hokejový brankář Dušan Salfický, vedení hokejového Dynama a další. Ze spoluhráčů se přicházejí rozloučit například Aleš Píša, Tomáš Svoboda nebo Peter Hamerlík.

„Pro mě to je neskutečně smutný zážitek. S Adamem jsem prožil spoustu krásných okamžiků v kabině i mimo led. Odešel obrovský kamarád, člověk těžko hledá slova,“ vzpomíná Dušan Salfický.

Lidé zahalení v černé barvě vcházejí do smuteční síně, z níž se linou tóny písně Amerika od skupiny Lucie. Množství lidí zůstává stát na schodech krematoria, do rozlučkové síně se již nevejdou. „Adam byl jiná generace, přesto se ke mně vždy hlásil, toho si moc vážím,“ říká historik pardubického hokeje Milan Černický. Někteří smuteční hosté přišli v hokejovém dresu.

Pohřby se konají dva

Na obrazovce nad rakví obsypané květinami se během obřadu promítají fotografie. Vyobrazují Adama Svobodu v bráně pardubické hokejové arény, ale i v běžném životě. Na některých hraje golf, jinde je vyfocen s ulovenou rybou. V galerii jsou také fotografie z rodinné dovolené. Hosté jim smutně přihlížejí, zatímco se síní rozléhají skladby Nad stádem koní, Holubí dům nebo Shallow od zpěvačky Lady Gaga.

Pohřby se konají dva. První v rodinném kruhu, později se s hokejistou loučí veřejnost.

Adam Svoboda působil převážně v české extralize, chytal v Pardubicích, Hradci Králové, Spartě, Slavii a v Plzni. V roce 2005 si z mistrovství světa v hokeji odvezl zlatou medaili. Vyzkoušel si také zahraniční angažmá v Rusku, Švédsku a Německu. „Proslavil pardubický hokej a k Pardubicím patří, je škoda takového mladého života,“ dodává Černický.