Vrchol krajské hokejové sezony je tady! Úvodním zápasem bude v neděli rozehrána finálová série, do níž zasáhne rovněž zástupce svitavského regionu.

Moravskotřebovský Slovan nejdříve odvalil z cesty těžký kámen jménem Choceň, potom ještě těžší šutr zvaný Česká Třebová a teď ho čeká ten nejtěžší balvan, jenž si říká Světlá nad Sázavou. A právě ten stojí mezi Slovanem a otevřením „zlaté brány" ke krajskému titulu.

Bilance vzájemných zápasů finalistů je v sezoně vyrovnaná, když oba dokázali vyhrát na ledě soupeře.

Jedním dechem je ovšem nutno dodat, že tyto výsledky nelze brát příliš za bernou minci, protože Moravská Třebová narazila na Světlou jenom v základní části ligy a naposledy se s ní střetla před více než dvěma měsíci.

I fakt, že se týmy tak dlouho nesetkaly a nemohou se tedy jeden na druhého dokonale připravit, ale přispívá k zajímavostí celé série.

Pro Slovan bude první finále v pořadí 39. utkáním v sezoně a nikdo jiný jich v soutěži nemá více. I fyzické síly určitě budou hrát svoji nezanedbatelnou roli, jelikož pokud se čtvrtfinále i semifinále hrálo v ostrém tempu, tak ve finále tomu nemůže být jinak.

Nedá se příliš čekat, že by se rozhodlo v nejkratším čase, naopak, kdyby vše došlo opět do pátého duelu, asi by se nikdo nedivil.

Jak hrát účinně na Světlou, to ukázala v semifinále Litomyšl zejména v domácích zápasech a Slovanisté se u ní mohou inspirovat.

Zdá se, že Světlá letos není tak dominantní jako v předešlých dvou ročnících, kdy se s ní ve vyřazovací části skoro nedalo hrát, a lze tedy svádět rovnocenné partie.

Pakliže chce Slovan myslet na zlato, musí alespoň jednou zrušit kouzlo domácího prostředí, které v semifinále stoprocentně fungovalo, a uspět ve Světlé.

Trochu ve stínu finále hraného klasicky na tři vítězné zápasy se odehraje i minisérie o konečné třetí místo.

To bývají často složité chvilky pro trenéry, jak motivovat svoje hráče zklamané semifinálovým vyřazením, ale když se v tomto měření sil utkají celky Litomyšle a České Třebové, tak by mu náboj a prestiž neměly chybět.

Ostatně i hlasy z obou táborů po porážkách v pátých zápasech zněly tak, že jeden jak druhý mančaft chce alespoň tu třetí příčku urvat a sám si dokázat, že na finále měl a jen smůla a nepříznivé okolnosti mu neumožnily, aby hrál o prvenství.

Srovnání: Světlá vs. Slovan

Umístění po dlouhodobé části:
1. místo, 59 bodů, skóre 134:84 resp. 2. místo, 57 bodů, skóre 144:104
Čtvrtfinále play off:
HC Chotěboř 3:0 na zápasy resp. HC Spartak Choceň 3:2 na zápasy
Semifinále play off:
HC Litomyšl 3:2 na zápasy resp. HC Kohouti Česká Třebová 3:2 na zápasy
Nejproduktivnější hráči v play off:
Jaroslav Žák 15 bodů, Radim Křišťan 10 bodů, Ondřej Včela 9 bodů resp. Michal Černý 14 bodů, Martin Aulehla 13 bodů, Igor Čikl 13 bodů
Nejtrestanější hráči v play off:
Martin Kvapil 42 trestných minut, Igor Čikl 40 trestných minut resp. Jaroslav Žák 47 trestných minut, Michal Dolinský 37 trestných minut
Úspěšnost zákroků brankářských jedniček v play off:
Michal Koubský (91,7) resp. Jan Vlach (89,47)
Vzájemná bilance v sezoně 2015/2016:
3:5 (21. října) – 3:2 (25. listopadu)
Rozhodčí pro první utkání:
Kareš – Kleprlík, Schaffer

Srovnání: Litomyšl vs. HC Kohouti

Umístění po dlouhodobé části:
5. místo, 47 bodů, skóre 147:131 resp. 3. místo, 56 bodů, skóre 142:89
Čtvrtfinále play off:
HC Chrudim 3:1 na zápasy resp. HC Hlinsko 3:1 na zápasy
Semifinále play off:
HC Světlá nad Sázavou 2:3 na zápasy resp. HC Slovan Moravská Třebová 2:3 na zápasy
Nejproduktivnější hráči v play off:
Ondřej Šeda 12 bodů, Michal Budina 11 bodů, Michal Skouma 9 bodů resp. Jakub Fúzik 20 bodů, Petr Vlček 17 bodů, Ladislav Jindřich 16 bodů
Nejtrestanější hráči v play off:
Ondřej Starý 92 trestných minut, Radek Ondráček 62 trestných minut resp. Marek Hemský 28 trestných minut, Jakub Fúzik 18 trestných minut
Úspěšnost zákroků brankářských jedniček v play off:
Petr Misiorz (91,16) resp. Kamil Nimmerrichter (91,25)
Vzájemná bilance v sezoně 2015/2016:
2:4 (21. října) – 5:3 (25. listopadu) – 3:2 (13. prosince) – 2:7 (10. ledna)
Rozhodčí pro první utkání:
Barek – Plch, Padevět