Bez kázně ne

Osmičlenná elitní krajská liga nabízí čtyři místenky do semifinále a o tyto se svede obrovská bitva, protože ani poslední Chrudim B není bez šancí – hraje se o 42 bodů a tabulka může doznat lecjakých změn. Velkou otázkou je, zda nasazezené tempo udrží nečekaně vedoucí Světlá, co bude předvádět Žďár, jenž na začátku sezony vypadal nepřekonatelně a teď najednou vážně klopýtá, jestli bude Choceň pokračovat v nastoupené stíhací jízdě. Z celků z našeho regionu je po 14. kole ve „čtyřce“ jen třebovský Slovan, Litomyšl klesla po vítězství Chotěboře v dohrávce ve Žďáru o skóre na pátou pozici. Pro oba týmy je však semifinálová účast jasným cílem bez ohledu na aktuální umístění, pád do skupiny o záchranu by byl velkým zklamáním.

Moravská Třebová prohrála v základní hrací době tři zápasy, z toho dvakrát s okresním rivalem z Litomyšle. Kromě těchto derby a domácího nezdaru se Světlou (0:5) dokázala ze všech ostatních duelů vytěžit nějaké body, čtyřikrát dotáhla zápas do prodloužení či k nájezdům a i když v nastavení uspěla jen jednou proti Žďáru, tak právě takové remízy tvoří rozdíl mezi ní a konkurenty na čtvrté a páté příčce.

Značnou devizou Slovanu je rovnoměrně rozložená střelecká zátěž – osm hokejistů dalo pět a více branek. Vyložený kanonýr sice chybí, ale prakticky každý útočník skýtá nebezpečí pro soupeřovu branku.

Na rozdíl od některých rivalů nemají zatím Třebovští potíže s herní disciplínou, nasbírali jen dva vyšší tresty a jejich tým není v zápasech zbytečně oslabován pobytem hráčů na trestné lavici nebo v šatně. Když rychle najdou společnou řeč s trenérem Miroslavem Venkrbcem, neměli by v play–off chybět.

Totéž platí i pro Litomyšl, kvalitu na to tamní celek bez nejmenších pochyb má, je ale nutno vyřešit dva veliké problémy. První je defenzivní hra, protože 64 obdržených branek je hodně špatné vysvědčení, hůře je na tom pouze poslední Chrudim a předposlední Hlinsko.

Druhou, a ještě vážnější starostí je kázeň a disciplína hráčů. V příkrém rozporu s bilancí Moravské Třebové je na litomyšlském „účtu“ dvanáct vyšších trestů (včetně dvou trestů ve hře). Někteří hokejisté nejsou zjevně schopni unést psychickou tíhu vypjaté bitvy, ale přesně takové, nervózní a hektické, budou všechny zbývající zápasy.

Do play–off chce jít každý a tým, jenž nebude schopen udržet disciplínu na potřebné úrovni, je odsouzen k neúspěchu. Z trestné lavice a z kabiny se zápasy zkrátka vyhrát nedají a v litomyšlském případě by to byla velká škoda, protože kolektiv, který po výborných výkonech dovedl vymazat z ledu Moravskou Třebovou nebo Ždár nad Sázavou, by ve vyřazovací části měl mít své místo.

Litomyšl navíc hrála dosud jediné prodloužení, zato jednou prohrála o gól a třikrát o dva. Právě schopnost dovést vyrovnaná utkání alespoň k té remíze může hrát v konečném účtování důležitou roli. Bodový základ pro útok na postup tady nicméně je solidní, snad týdenní pauza pomohla i k uklidnění nervů.

Favorit na titul?

Nově utvořený krajský přebor mužů zatím plně potvrzuje oprávněnost svého založení. Zápasy jsou vyrovnané, mezi prvním a šestým je v tabulce jen devítibodový rozdíl a ukazuje se, že i nižší soutěž může být nesmírně zajímavá, pokud v ní proti sobě nastupují výkonnostně rovnocenní sokové.

Polička se po deseti kolech nachází na druhém místě jen horším skóre za Chocní, což ji předurčuje k tomu, aby bojovala nejen o semifinále, s tím by problém vůbec neměl být, ale určitě o finálovou účast.

V dosavadním průběhu sezony je základním kamenem výkonů Spartaku nedobytnost domácího ledu (získal pět vítězství), venku se výrazně trápí se samostatnými nájezdy, už třikrát odešel z rozstřelu poražen. Také Poličští se potýkají se zbytečnými fauly, jimiž si slibně rozehrané zápasy nejednou zbytečně zkomplikují.

To sice zatím dokážou napravit, v základní hrací době prohráli jen v České Třebové, ale v play–off by je to mohlo přijít draho. Kolektiv je mladý, perspektivní, svoji šanci dostávají nadějní odchovanci oddílu a ti se ukazují v dobrém světle. Polička jistě patří k favoritům na primát, to je nepochybné.

Svitavský hokej si v soutěži nevede špatně, pokud přihlédneme k podmínkám, jaké tady ve srovnání s Lanškrounem nebo Českou Třebovou pro toto odvětví jsou. Drží se ve hře o semifinále, byť sezonu zahájil dvěma devítigólovými příděly.

Zejména doma však získal důležité body po vyrovnaných bojích, potřebuje však častější import. Snad bude přát i počasí, aby diváci nemuseli sledovat hokej ve sněhové vánici nebo dešti. Postup do play– off bude pro Svitavy úspěchem.

 

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ

Počet vstřelených branek: 61. Střelci mužstva: Řehulka 7, Koláček 7, König 6, Lakomý 6, Zahrada 6, Syrůček 5, Husárek 5, Kobza 5, Moravec 4, Konopčík 3, Winkler 3, Smolík 1, Havlíček 1, Kutmon 1, Hanák 1.

LITOMYŠL

Počet vstřelených branek: 69. Střelci mužstva: Dospěl 14, Matys 11, Šedivý 9, Zdeněk Joudal 9, Musil 9, P. Pavlák 4, Lustyk 4, Matalík 2, J. Joukl 2, Pilný 1, Salava 1, P. Pešina 1, Kalivoda 1, Hospůdka 1.

POLIČKA

Počet vstřelených branek: 48. Střelci mužstva: D. Vápeník 10, Havlíček 6, Boháček 6, V. Vápeník 6, Krajíček 5, Grubhoffer 5, J. Drobný 4, Valenta 3, Vaňák 1, O. Veselý 1, Radiměřský 1.

SVITAVY

Počet vstřelených branek: 33. Střelci mužstva: Boucník 9, Jos. Crha 5, Radimecký 4, Bohatý 4, Aldorf 3, Musil 2, Peškar 1, Souček 1, Nespěšný 1, Šudoma 1, Morávek 1, Šmehlík 1.