Tam jim vystavila stopku ve čtyřech utkáních vysoce favorizovaná Světlá a tím ukončila jejich finálové sny.

Na Litomyšl nyní čeká ještě dvojzápas o konečné třetí místo s Moravskou Třebovou, ale ať dopadne jakkoli, tak je možné říci, že zařídila největší překvapení v tomto ročníku.

Vždyť do play off šla z osmého místa, které vybojovala jen tak tak, ale potom jakoby tamní hráče kdosi pokropil živou vodu. Nejprve šokovali Choceň a ani proti Světlé neležely jejich akcie úplně nízko. Nakonec ale soupeř prokázal svoje kvality.

Triumf potvrdil celek od řeky Sázavy ve čtvrtém utkání po výhře 4:1. „Myslím si, že to byl dobrý zápas, pohledný pro diváky, který měl náboj. Rozhodly ho zkušenosti na straně hostů, stejně jako celou sérii," přemítá trenér Litomyšle Jan Svatoš. „Klíčový byl rovněž faktor Žák. Bylo znát, že jakmile tento hokejista hrál, šel výkon celého týmu Světlé ještě více nahoru," zdůraznil kouč Svatoš.

Tím spíše je potřeba ocenit, že jeho svěřenci nepustili favorita do předpokládaného finále nijak snadno. „Byla to pro nás těžká zkouška. Světlá je herně jinde než my, jde o velice vyspělé mužstvo s kvalitními gólmany, dobrou obranou a šikovnými útočníky. Jsem přesvědčen, že vyhraje i ve finále," vyzdvihl Svatoš sílu protivníka.

Přesto nebyli Litomyšlští zase tak daleko od úspěchu. A to hlavně ve třetím utkání na ledě Světlé, kdy tam za stavu 1:1 na zápasy vedli 3:0 a 5:2, aby v poslední třetině šestkrát inkasovali. „Je pravda, že jsme vedli o tři góly, ale herně to zdaleka nebylo ono. Dlouho nám ale vycházelo všechno, na co jsme sáhli, v první části jsme snad ze čtyř střel dali tři góly. Mrzí mě, že jsme se nakonec porazili sami, za stavu 5:2 jsme soupeři dvakrát namazali a jeden gól si pak dali vlastní," vrací se Jan Svatoš k duelu, který byl pro osud série asi rozhodující.

Ostatně i ve čtvrtém utkání, byť byli po tlakem, posadili Litomyšlští Světlou sami na koně v situacích, ve kterých hostům darovali branky úplně zbytečnými hrubkami, když měli puk pod kontrolou na svých hokejkách. „Nebýt těchto hloupých chyb, tak mohl být zápas ještě vyrovnanější a zajímavější. Ale právě to jsou ty zkušenosti, kdy Světlá využila námi nabídnutých šancí a rozhodla sérii," je si vědom litomyšlský lodivod.

S celkovým vystoupením v dosavadním průběhu play off může být Jan Svatoš spokojen. „Určitě jsme neudělali ostudu. Nikdo by nikdy neřekl, že vyřadíme Choceň a budeme hrát čtyři zápasy se Světlou. Samozřejmě však trochu zklamání, že jsme nevybojovali pátý zápas a nemohli se porvat o finále, cítíme. Každý tým jde na led vyhrát, my jsme chtěli postoupit, ale uspěl bezesporu lepší tým," uznal trenér Svatoš.