V jejich případě je ale nutno tento výsledek hodnotit pozitivně. Trenér JAN SVATOŠ prožil se svým týmem hodně „turbulentní" sezonu ovlivněnou četnými výkyvy formy. To, že Litomyšlští nakonec bojovali o medaile ve „velkém" play off, je rozhodně úspěch.

Mládí zaujalo

„Když mám říci, jaká byla sezona pro litomyšlský hokej, pak myslím, že jsme dopadli lépe, než jsme si sami dlouho mysleli," potvrzuje trenér Svatoš.

V základní skupině si Litomyšl sice zajistila postup do lepší šestky ve druhé části, ale už tehdy začaly starosti. Ze sestavy velmi brzy vypadli kvůli trvalým zdravotním potížím zkušení matadoři Hudousek s Ačem a do konce soutěže se poté na ledě už více neobjevili.

„V mužstvu došlo ke značné obměně a výraznému omlazení. Začátek jsme ještě zvládli, ale druhá část nám nevyšla. V jejím závěru jsme porazili Choceň a Moravskou Třebovou, ale celkově to nebylo nic moc," vrací se trenér Svatoš k období nevýrazných výkonů a zhoršených výsledků.

K obratu došlo v novém roce ve třetí části, kterou tým ze Smetanova města zvládl bez ztráty bodu. I když, pravda, v konkurenci slabších soupeřů. „Hlavní změnou bylo, že všichni hráči začali trénovat tak, jak nejlépe mohli. To bylo na předvedených výkonech okamžitě znát," zdůrazňuje Jan Svatoš.

Litomyšl si zajistila v klidu postup do čtvrtfinále a tam vyzvala Světlou. Aniž to kdo příliš čekal, dokázala kvalitního soupeře po dvou dramatických duelech vyřadit. „To byl náš vrchol sezony. Povedly se nám zápasy jak venku, tak i doma. Sehráli jsme tady naše nejlepší utkání," hodnotil trenér sérii, v níž jeho svěřenci prokázali jak herní kvality, tak velkou dávku bojovnosti a psychické odolnosti v hektických závěrech napínavých bitev.

Na Choceň nestačili

V semifinále čekala Choceň a to již byl konkurent nad litomyšlské síly. „Snažili jsme se, jenže jsme na ni neměli. Tento tým byl hokejově někde jinde," uznal Svatoš. Ani snaha vybojovat konečný bronz nedošla naplnění, přestože proti Chrudimi to nebylo vůbec beznadějné a nakonec rozhodoval jediný vstřelený gól navíc.

„Stejně jako v celé uplynulé sezoně jsme doplatili na neproměňování vyložených šancí. To byl asi náš největší problém. Gólovky jsme si uměli vypracovat, ale nedokázali je využít," uvědomuje si Svatoš.

Jako velký klad se ukázalo omlazení týmu, když domácí talentovaní hráči svými výkony ukázali příslib pro budoucnost. I když hlavní tíha ležela na protřelých hokejistech typu Fikejze a Dospěla (jen tito dva dali dohromady 51 gólů), tak i mnozí mladíci šli v jejich stopách a pro klub znamenají vítanou a hledanou perspektivu.

„Uvidíme, kdo tu bude příští rok pokračovat, ale pokud si uvědomíme, že převážná většina kádru byla složena z hráčů kolem dvaceti nebo těsně přes dvacet let, pak jsem přesvědčen, že s tímto mužstvem se dá nesporně nadále pracovat," dodal trenér Jan Svatoš.

HC Litomyšl v krajské lize mužů

První část – základní skupina: Litomyšl – Polička 4:3 a 4:7, Litomyšl – Moravská Třebová 6:1 a 2:3, Litomyšl – Lanškroun 3:4 (sam. náj.) a 4:5 (sam. náj.).

Druhá část – skupina A: Litomyšl – Světlá nad Sázavou 8:9 a 1:5, Litomyšl – Chrudim 2:4 a 2:6, Litomyšl – Choceň 1:6 a 6:4, Litomyšl – Hlinsko 5:3 a 4:6, Litomyšl – Moravská Třebová 2:10 a 5:3.

Třetí část – skupina B: Litomyšl – Hlinsko 5:4 a 8:4, Litomyšl – Lanškroun 6:3 a 4:2, Litomyšl – Česká Třebová 4:1 a 4:2, Litomyšl – Skuteč 7:1 a 14:3.

Play off o přeborníka kraje – čtvrtfinále: Litomyšl – Světlá nad Sázavou 3:2 a 5:4 (sam. náj.). Semifinále: Litomyšl – Choceň 4:8 a 4:11. O 3. místo: Litomyšl – Chrudim 2:3 a 3:3.

Střelci Litomyšle (132 branek): Dospěl 28, Fikejz 23, Pavlák 12, Š. Švec 10, Matys 8, Vágner 8, Fink 6, Jankovský 5, Vomočil 4, Lustyk 4, Peška 3, Dvořák 3, Schejbal 3, M. Švec 3, Hudousek 2, Skalník 2, Kučera 2, Hynek 2, Kosejk 1, Velehradský 1, Fajfr 1, Bažant 1.