Nejblíže k úspěchu byla Moravská Třebová, ale její neporazitelnost v Rehau aréně vzala po prodloužení za své. Litomyšlský celek neodehrál v Chocni špatné střetnutí, ale na straně soupeře byla efektivita při využívání brankových šancí. Hokejisté ze Světlé nad Sázavou byli nad síly poličského Spartaku, který nedokázal ani jednou skórovat a domácí měli průběh duelu pod kontrolou.

HC Slovan Moravská Třebová – HC Kohouti Česká Třebová 2:3 PP (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

Fakta: Branky: 1. Řehulka (Čikl, Muselík), 49. Schejbal (Rosendorf) – 34. Jindřich (Zadina, Fousek), 56. Fousek (Zadina, Jindřich), 64. Janda (Krejnus). Rozhodčí: Čížek – Zemánek, Schaffer. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 480. Stav série: 0:1.

Moravská Třebová: Kyša – Kutmon, Rosendorf, Kršňák, Kvapil, Pokorný, Vondra – Muselík, Čikl, Řehulka, Faltus, Schneider, Aulehla, Schejbal, Koranda, Prokop, Maška.
Česká Třebová: Nimmerrichter – Poskočil, Matys, Poul, Řehák, Krejnus, Lesák – Pelán, Janda, Dítě, Zadina, Fousek, Jindřich, Hemský, Vlček, Fúzik, Zítka.

Od této série se čeká vyrovnaná podívaná a úvodní zápas tyto předpoklady potvrdil. Slovan začal báječně, uteklo sotva čtvrt minuty a už vedl, když se ke střele dostal Řehulka a trefil se mezi brankářovy betony – 1:0. Povzbuzení domácí hráči pokračovali v náporu, který však přes několik dobrých příležitostí další zásahy nepřinesl.

Kohouti se postupně dostali do tempa a až do konce první třetiny byly k vidění šance na obou stranách, gólmani se ale ukázali být ve výborné formě.

V prostřední části se pokračovalo v podobném duchu a diváci měli neustále co sledovat. Blízko ke gólu byl Slovan v přesilové hře, kdy zasypal branku protivníka sprškou ran, jenže žádná nepronikla do sítě. A tak se prosadili Kohouti, ve 34. minutě pálil Zadina a kotouč odražený od tyčky uklidil pohodlně na místo určení Jindřich.

Nesmlouvavá bitva o výhru se na ledě rozpoutala ve třetí části. Bojovalo se o každý metr ledu, ale gólových možností v těchto fázích ubylo. Do jedné z nich se domácí dostali po faulu na Čikla, přesilovou hru využil po chvíli Schejbal a zase to bylo střelou mezi betony – 2:1.

Ovšem do konce pořád chybělo více než deset dlouhých minut a Kohouti nesložili zbraně. V 56. minutě mohli domácí vyhodit puk ze svého pásma, nevyhodili a soupeř trestal, Fousek zblízka prostřelil Kyšu – 2:2.

Vážná komplikace pro Slovan nastala v poslední minutě základní hrací doby, kdy šel do oslabení a Kohouti dostali velkou příležitost rozhodnout. To se nepovedlo, byť si početní výhodu přenesli do prodloužení.

Přesto nakonec nastavená pětiminutovka rozuzlení přinesla. Fouska od něho dělily centimetry, když trefil tyčku, ale v 64. minutě udeřilo. Krejnusovu střelu stačil gólman Kyša pouze vyrazit před sebe a dojíždějící Janda poslal puk bez váhání do sítě – 1:0! Důležitý první krůček směrem do semifinále tak učinili šťastnější Kohouti.

HC Spartak Choceň – HC Litomyšl 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Fakta: Branky: 1. Pochobradský (Krejza, Voříšek), 38. Fišer (T. Prachař), 40. Krejza (Pochobradský, Voříšek), 43. P. Prachař (T. Prachař), 59. L. Pilař – 19. Jankovský (Koudelka), 22. Pavlák (Ropek). Rozhodčí: Kejř – Souček, Škorpil. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 794. Stav série: 1:0.

Choceň: Sajdl – Bessonov, Kopsa, Voříšek, Vyskočil, Novák – P. Prachař, T. Prachař, Fišer, L. Pilař, Pochobradský, Krejza, Král, Křečan, Knytl.
Litomyšl: Kalousek – Kosejk, Lustyk, Skalník, Krutina, Ondráček, Fajfr – Dospěl, Koudelka, Jankovský, Š. Švec, M. Švec, Vomočil, Dvořák, Pavlák, Ropek, Uhlíř, Hynek.

Před napěchovaným hledištěm choceňského stadionu nemohli hosté snad ani hůře začít. Z prvního útoku soupeře inkasovali z hole Pochobradského a to nevěštilo pro další vývoj utkání nic dobrého – 1:0.

Nápor domácích trval ještě několik minut, potom odezněl, hra se postupně vyrovnala a také Litomyšlští začali být více nebezpeční v ofenzivě. O srovnání stavu se postaral důrazný Jankovský, jenž procpal puk okolo tyčky za Sajdlova záda.

Nástup do prostřední části vyšel hostům a z jejich aktivity vytěžil Pavlák, který zůstal před brankou nepokryt a zamířil přesně – 1:2. Domácí to zjevně zaskočilo a soupeř je zodpovědnou a důslednou hrou do výraznějšího tlaku nepouštěl. Navíc nebyl daleko od zvýšení svého vedení, některé nadějné možnosti po tom přímo volaly.

Závěr této části však přinesl nenadálý zvrat. To nejdříve po úniku T. Prachaře překonal Kalouska zblízka Fišer a osmnáct sekund před sirénou skóroval i Krejza. Sice byl vzápětí za sekání vyloučen, ale to domácím zase tolik nevadilo, protože zničehonic opět vedli – 3:2.

Hosté zahájili poslední třetině přesilovkou, tu ale nevyužili. Vzápětí se sami museli bránit v oslabení a to se jim nevedlo, protože obranou proletěl P. Prachař a Kalouskovi nedal pěkným blafákem naději – 4:2.

Ani za tohoto stavu se litomyšlský celek nevzdal a bojoval o zdramatizování zápasu, musel však otevřít hru a rychlí domácí útočníci se dostávali do brejků, Křečan ani P. Prachař však náskok nepojistili.

Necelých pět minut před závěrem při hře čtyři na čtyři pochopili hosté, že není na co čekat, a odvolali Kalouska. Hráli pět na čtyři, šest na čtyři, šest na pět, vynutili si i solidní tlak, ale všechno bez kýženého efektu. Poslední jiskřička naděje zhasla v čase 58:46, když L. Pilař vypíchl kotouč obránci a dovezl ho do opuštěné svatyně.

HC Světlá nad Sázavou – HC Spartak Polička 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Fakta: Branky: 10. Šíma (Blažek), 24. Jak. Doležal, 26. P. Včela (Křiš-ťan), 44. Šudoma (Blažek), 52. Jak. Doležal. Rozhodčí: Hájek – Říha, Veverka. Vyloučení: 8:4, navíc Musil (POL) 5 min. + OK. Bez využití. Diváci: 412. Stav série: 1:0.

Světlá nad Sázavou: Zvolánek – Kořínek, Svoboda, Šíma, Jak. Doležal, Špatenka – Křišťan, Štros, P. Včela, Dolinský, Blažek, Kopecký, Jar. Doležal, Kubát, Šudoma, Dušátko.
Polička: Opršal – Musil, Vítek, Štěrba, J. Hejtmánek, L. Hejtmánek – L. Boháček, Vápeník, Krajíček, Szilva, Gregar, Škarýd, J. Boháček, Zobač, Havlíček, Jindra.

Pod tlakem měli být v tomto zápase spíše domácí, zatímco Spartakovci mohli hrát v klidu, neměli co ztratit. Jenže na ledě to vypadalo úplně jinak.

Zatímco Světlá i bez opor O. Včely a Žáka hrála uvolněně a ve vysokém tempu, tak Poličští jakoby se rivala lekli a trápili se. „Nedařilo se nám, působili jsme nervózním dojmem, zbytečně faulovali, měli těžké nohy a špatně bruslili. Za celý zápas jsme si snad nevypracovali vyloženou brankovou příležitost. Výsledek ještě není tak hrozivý vzhledem k tomu, že jsme se střelecky vůbec neprosadili," uznal trenér Dušan Vápeník.

Domácí vedli už v polovině utkání 3:0 a v závěrečné třetině skóre ještě vylepšili. Poměr střel na branku 39:11 vypovídá dostatečně jasně o jejich převaze. „Jsem si vědom síly soupeře, kterému ještě několik opor chybělo, ale mrzí mě, že jsme nepředvedli bojovnost a nasazení, jaké patří k play off. Byť nás přijelo povzbudit hodně diváků z Poličky, my jsme zápas odevzdali. Příště to musí vypadat jinak," řekl Vápeník.

(dp, rh)

Příští program

Litomyšl – Choceň - Středa 28. ledna od 18:30

Česká Třebová – Moravská Třebová - Středa 28. ledna od 18:30

Polička – Světlá nad Sázavou - Čtvrtek 29. ledna od 18:30