V rozhodujícím pátém utkání vyhráli hrdinové ze Smetanova města 2:1 a mohou se těšit na semifinále! V průběhu duelu si vypracovali dvoubrankový náskok, favorit sice stačil snížit, ale nic dalšího mu skvěle bojující protivník nedovolil. A tak celá série, jejíž pět dílů sledovalo dohromady 3733 diváků (!), skončila opravdu nečekaně.

HC Spartak Choceň - HC Litomyšl 1:2 (0:1, 0:0, 1:1). Branky: 48. Krejza (Pochobradský) 7. Krutina (Dospěl), 46. Drobný (Vágner). Rozhodčí: Kareš Padevět, Kis. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 864. Konečný stav série: 2:3, postupuje Litomyšl.

HC Spartak Choceň: Dundáček Florián, Novák, Lesák, Pilař, Kopsa, Voříšek P. Prachař, Beránek, T. Prachař, Knytl, Vích, Krejza, Pochobradský, Fikejz, Král. HC Litomyšl: Kalousek Fink, Krutina, Lustyk, Kosejk, Skalník Dospěl, Pavlák, Uhlíř, Vomočil, Vágner, Drobný, Š. Švec, M. Švec, Jankovský, Dvořák, Peška, Fajfr.

Domácí začali podle očekávání zostra a zkraje si díky své první řadě vytvořili dvě velké šance, jenže P. Prachař nechal vyniknout Kalouska a naznačil, co se bude na ledě odehrávat.

Napětí pátého zápasu se dalo krájet a byli to hosté, komu se povedl první úder. V 7. minutě po vyhraném bully v útočném pásmu pálil od modré čáry obránce Krutina a jeho nenápadný pokus si někudy našel cestu za Dundáčkova záda.

Otřesení domácí pak dostali obrovskou příležitost k vyrovnání ve dlouhé přesilovce, hráli i půl minuty proti třem, ale na jejich hokejkách se usadila nervozita a vyprodukovali toho pramálo. Kostky tak byly po úvodní třetině vrženy příznivěji pro hostující hokejisty.

Začala druhá část a nanovo dobývaní Kalouskovy svatyně. Jenže když se ve 27. minutě řítil P. Prachař úplně sám na hostujícího fantoma, našel jenom jeho lapačku. A Litomyšl uhájila svoje hájemství i v následujícím oslabení, minuty plynuly, stav se neměnil a domácí byli v koncovce stále zoufalejší. Na druhé straně hosté tu a tam zahrozili nebezpečným kontrem a třeba Drobný se po jednom z nich dostal do výborné pozice. Dundáček ovšem předvedl, že ani on není v brance na okrasu.

Třetí třetina a znovu počáteční tlak Chocně se stále stejným, tedy nulovým efektem. A potom nastalo v ochozech, lépe řečeno v jejich převážné části obsazené domácími příznivci, totální zděšení. Ve 46. minutě zapracovali u branky soupeře důrazně Vágner s Drobným a druhý jmenovaný mladík překonal zblízka Dundáčka 0:2!

Choceň ale ještě dostala jednu šanci, a to v početní převaze, v níž rovných dvanáct minut před koncem Krejza konečně zrušil Kalouskovo kouzlo 1:2. I když, zrušil… Bylo to poprvé a naposledy v tomto duelu. Nikdo další ho nepřekonal.

Bylo jasné, že hosty čeká pořádně krušný závěr. Soupeř je svíral do kleští, bránili doslova s jazykem na vestě, ale bránili statečně a hlavně úspěšně. Navíc měli za sebou gólmana, jenž se proměnil v černou můru Chocně, které nepomohlo ani stažení sestavy na dvě řady.

V řase 58:12 si domácí vzali time out, po něm nechali Dundáčka na střídačce a zkusili to v šesti. Marně, protože jednak jim dlouho trvalo, než se usadili v útočném pásmu, jednak měli proti sobě odhodlané rivaly, kteří byli ochotni raději umřít, než by připustili vyrovnání. V samotném konci se dostal ke střele jen Florián, Kalousek ji v klidu lapil, vyřešil i poslední závar v brankovišti devět vteřin před sirénou a bylo hotovo!

Obrana základem

„Myslím, že hlavním faktorem, který rozhodl celou sérii v náš prospěch, byl gólman Kalousek," potvrzuje litomyšlský trenér Jan Svatoš, že bez zázračného muže s maskou by jeho tým na vyřazení favorita těžko mohl pomýšlet. „Řekl bych, že jsme do boje dali větší srdce než soupeř. Na jeho straně bylo více hokejové kvality, my jsme úspěch urvali bojovností. Hráli jsme dobře do těla, byli jsme přímočařejší než Choceň," přemítá lodivod HC Litomyšl.

Všechny tyto zbraně osvědčili jeho svěřenci i v pátém duelu, ostatně jediný inkasovaný gól toho je dokladem. „Celý zápas jsme velmi dobře bránili. I když jsme se dopustili několika zbytečných faulů, tak jsme až na jedinou výjimku zvládli i hru v oslabení," uvedl Svatoš, jenž byl rád, že se mu kádr dal zdravotně do pořádku a měl k dispozici prakticky kompletní sestavu. „To bude důležité i v soubojích se Světlou. Je to asi ještě těžší soupeř než Choceň, možná ne tolik technický, ale chodí důrazněji do branky. My v každém případě můžeme jen překvapit, nemáme co ztratit, nikdo nepočítal, že se dostaneme takhle daleko. Půjdeme zase zápas od zápasu," vyhlíží Jan Svatoš semifinálovou sérii.

Další program

HC Slovan Moravská Třebová vs. HC Chotěboř

Termíny: 9. února v 17.00 v Moravské Třebové, 13. února v 18.30 v Chotěboři, 16. února v 17.00 v Moravské Třebové, případně 20. února v 18.30 v Chotěboři a 23. února v 17.00 v Moravské Třebové.

HC Světlá nad Sázavou vs. HC Litomyšl

Termíny: 9. února v 17.00 ve Světlé, 13. února v 18.30 v Litomyšli, 16. února v 17.00 ve Světlé, případně 20. února v 18.30 v Litomyšli a 23. února v 17.00 ve Světlé.