Tak přece. Ani v krajské hokejové lize nemusí všechny zápasy skončit podle papírových předpokladů. Víkendové kolo nabídlo prakticky poprvé v sezoně překvapivé výsledky. A to největší se zrodilo na poličském zimním stadionu, kde domácí Spartak vyprovodil favorizované hráče z Litomyšle se sedmi góly.

HC Spartak Polička – HC Litomyšl 7:3 (5:2, 1:1, 1:0). Branky a asistence: 8. Nykl (Švejda), 11. V. Vápeník (D. Vápeník), 12. Boháček (Šedý), 16. Mahel (Boháček, Šedý), 19. D. Vápeník (Grubhoffer), 39. Kubát (D. Vápeník, Nykl), 46. Nykl (Kubát, Švejda) – 5. Šeda (Dospěl), 6. Peška (M. Šedivý, Šafář), 27. Šeda (Ač). Rozhodčí: Veselý – Hájek, Teplý. Vyloučení: 2:9, navíc Šauer (LIT) 10 min. OT. Bez využití. Diváci: 510.

Polička: Rauer – Češka, Veselý, Hejtmánek, Mahel, Máša, Grubhoffer, Fric – Pospíšil, D. Vápeník, V. Vápeník, Švejda, Nykl, Kubát, Boháček, Krajíček, Šedý, Jindra, Soukal.

Litomyšl: Truhlář (12. Štěrba) – Ač, Fajfr, Matys, Šauer, Čejka, Skalník – Dospěl, Fikejz, Šeda, Čapek, Hudousek, Dvořák, M. Šedivý, Šafář, Peška, D. Šedivý.

Před zápasem uctili všichni hráči, funkcionáři a fanoušci památku zesnulé legendy poličského ledního hokeje Adolfa Rückera. A jeho následovníci v domácích barvách mu poslali na rozloučenou do sportovního nebe senzační výhru.

Zpočátku to ovšem na nic takového nevypadalo, jelikož Poličští začali s respektem a hosté si snadno vytvořili dvougólový náskok. V 5. minutě otevřel skóre Šeda a v čase 5:33 to po průniku Šafáře a dorážce Pešky zblízka bylo 0:2.

A to nebyly všechny možnosti, které si hráči Litomyšle vypracovali, ty další ale nevyužili a domácí se začali postupně osmělovat. Na skóre se to projevilo v 8. minutě, když si na Švejdův pas najel Nykl a sólový únik s jistotou zakončil.

No a poté se začaly dít nevídané věci. V 11. minutě po vyhraném bully překvapil Truhláře střelou z kruhů V. Vápeník (2:2). O minutu a půl později sebral Boháček puk obránci a proti jeho sólu nenašel litomyšlský brankář protizbraň – 3:2! Truhlář šel na lavičku a jeho místo zaujal Štěrba.

Vzápětí mohl poličskou euforii zchladit Fikejz, ale minul odkrytou svatyni a brzy toto hostující celek litoval. V 16. minutě vypálil od modré Mahel a kotouč se zastavil v síti.

Spartakovci se logicky vytočili do netušených obrátek a hosté nevěděli, kde jim hlava stojí. V 19. minutě tvrdě pálil Grubhoffer a jeho vyraženou dělovku vrátil za Štěrbova záda kapitán D. Vápeník – 5:2.

Ve druhé třetině se čekal obrovský tlak hostů, ten se však ne a ne dostavit, ačkoli stáhli sestavu na dvě formace. Měli převahu, ale často místo střely volili složitou kombinaci a tento způsob hry neměl efekt. Výjimkou byla jen 27. minuta, kdy „pod víko“ mířil Šeda – 5:3.

Jenže to bylo vše, co domácí soupeři povolili, když jeho další snahu odrazili vlastní aktivitou a ve 38. minutě pojistili svůj náskok. Kubát zůstal zapomenut za obranou a jeho blafák neměl nejmenší chybu.

Hosté před závěrečnou částí ještě určitě pomýšleli na zvrat, ke své škodě ale v kabině zapomněli disciplínu, takže jakékoli úsilí bylo odsouzeno k zániku. Proč? Hákování, sekání, sekání, hra v šesti, napadení, hrubost a k tomu „desítka“ pro Šauera. Litomyšl nasbírala ve třetí třetině 22 trestných minut a výrazně tím usnadnila Poličce cestu k překvapení.

Razítko na ně dal ve 45. minutě Nykl, který se znovu dostal do samostatného nájezdu a i tentokrát jej proměnil – 7:3. A kdyby poté měli domácí ve svých přesilovkách větší střelecké štěstí, mohlo to pro hosty dopadnout ještě hůře. Utkání se jim nepovedlo, zato poličští hokejisté prožili doposud nejkrásnější večer v sezoně.

Řekli po utkání

Miloš Grubhoffer, trenér HC Spartak: Začali jsme s přílišným respektem k soupeři. Ten na nás vletěl, brzy to bylo 0:2 a kdyby nám dal ještě jednu dvě branky, tak bylo rychle po zápase. Naštěstí nás podržel Rauer. Z nás spadlo napětí po gólu Nykla na 1:2, chytli jsme se a první třetina pak byla v naší režii. Litomyšl stáhla hru od druhé části na dvě lajny a my věděli, že jí můžeme čelit jen tím, že budeme stačit bruslit, což se dařilo. Moc nám pomohli i diváci. Ve třetí části jsme už zápas nepustili. Je to pro nás velký výsledek, nevzpomínám si, že bychom někdy za mojí éry zdolali áčko Litomyšle. Kdybych měl vybrat nejlepšího hráče, musel bych jmenovat všech šestnáct. Každý odvedl maximum.

Jan Svatoš, trenér HC Litomyšl: V první řadě musím poblahopřát Poličce. Hrála dobrý hokej, jednoduchý, důrazný, rychlý, a na nás to platilo. My jako bychom byli snad po flámu. Nedali jsme jasné šance na začátku zápasu za stavu 2:0 a 2:1 a potom z toho byla naše labutí píseň. Na jednu stranu je možná dobře, že jsme dostali takovou ránu a povede to k zamyšlení. Sedm vyloučených v poslední třetině, to je obehraná písnička z minulých utkání. Dokud si hráči nedají říci, lepší to nebude. Zdá se mi, že po odchodu gólmana Horáčka padla na tým jakási deka. Projevily se také naše problémy s obránci.