Litomyšl dohnala Choceň až do nájezdů, Polička ve Světlé několikrát vedla. Oba týmy však nakonec prohrály i potřetí, což pro ně znamená, že budou pokračovat v Poháru Vladimíra Martince. Tomuto osudu se naopak vzepřela Moravská Třebová. Po dosud nejlepším zápase ve čtvrtfinále snížila stav série a vynutila si její pokračování na ledě soupeře.

HC Slovan Moravská Třebová – HC Kohouti Česká Třebová 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Fakta: Branky: 15. Schejbal (Kvapil), 37. Čikl (Kutmon), 47. Koranda (Schejbal), 56. Schejbal (Vondra) – 26. Hemský (Fú-zik). Rozhodčí: Kareš – Potůček, Schaffer. Vyloučení: 9:7, navíc Kučera (MT) 5 min. + OK, Papadopulos (ČT) 5 min. + TH, Vlček (ČT) 5 min. + OK. Využití: 2:1. Diváci: 595. Stav série: 1:2.

Moravská Třebová: Kyša – Rosendorf, Kutmon, Kvapil, Vondra, Pokorný – Muselík, Čikl, Řehulka, Aulehla, Kučera, Maška, Prokop, Koranda, Schejbal, Faltus.
Česká Třebová: Nimmerrichter – Poskočil, Matys, Poul, Řehák, Krejnus, Popler, Papadopulos – Pelán, Janda, Dítě, Zadina, Jindřich, Fousek, Hemský, Vlček, Fúzik, Šťastný, Cincibuch.

Po opatrném začátku získávalo utkání postupně na tempu a začaly se rodit šance. Více jich bylo na straně Slovanu, v jehož dresu se k velkému výkonu rozehrával Schejbal. Nejprve mu jeho blafák špičkou betonu vytáhl Nimmerrichter, ale ve 13. minutě mířil domácí útočník přesně a Slovan se ujal vedení.

Prostřední třetina nejdříve zastihla větší počet domácích hráčů na trestné lavici a v početní výhodě pěti proti třem nedal Kyšovi šanci na úspěšný zákrok Hemský – 1:1. Další klíčový moment zápasu přišel ve 37. minutě, kdy z trestné lavice naskočil na led Čikl, okamžitě dostal přihrávku od Kutmona a sólový nájezd zakončil tvrdou ránou – 2:1. Kohouti se snažili o rychlou odpověď, ale gólman Kyša svoji klec napevno zamkl.

To platilo i v poslední části, kdy se hosté zpočátku tlačili dopředu, ale Slovan jejich nápor odrazil a posléze sám udeřil. Ve 47. minutě se do zakončení dostal Schejbal, brankář puk vyrazil vedle sebe a dojíždějící Koranda ho usměrnil do sítě – 3:1. Další minuty se nesly ve znamení častého vylučování a jednu z přesilovek využil muž zápasu Schejbal, který si najel na Vondrovu přihrávku a pečetil výhru, která Slovanisty udržela ve hře o účast v semifinále.

Tečku za zápasem pak udělala boxerská složka, jejíž aktéry ocenil velmi dobrý rozhodčí Kareš několika vyššími tresty. To už všichni přítomní věděli, že se ve středu setkají na českotřebovském stadionu.

HC Spartak Choceň – HC Litomyšl 3:2 SN (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Fakta: Branky: 4. Pochobradský (L. Pilař, Krejza), 30. Krejza (L. Pilař, Pochobradský), rozhodující nájezd P. Prachař – 8. Lustyk, 36. Lustyk (Ondráček). Rozhodčí: Barek – Mrázek, Padevět. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:1. Diváci: 880. Konečný stav série: 3:0.

Choceň: Sajdl – Bessonov, Novák, Voříšek, Vyskočil, Kopsa, Jehlička – P. Prachař, T. Prachař, Fišer, L. Pilař, Pochobradský, Krejza, Král, Křečan, Knytl.
Litomyšl: Kalousek – Lustyk, Kosejk, Skalník, Ondráček, Krutina, Vondráček, Voříšek, Pachl – Dvořák, Pavlák, Š. Švec, Hynek, Jankovský, Uhlíř, Ropek.

Litomyšlští přijeli bojovat o naději ve „vykradené" sestavě, chyběli jim Dospěl, Koudelka, Fajfr, M. Švec i Vomočil, přesto podali nejlepší výkon v sérii a sahali po vítězství. Přitom začali, jak je v Chocni tradicí, velice špatně a ve 4. minutě inkasovali od Pochobradského – 1:0.

Než se však domácí mohli rozjet do vyšších obrátek, přibrzdil je v 8. minutě vyrovnáním Lustyk a hosté jasně ukázali, že o čtvrtý zápas ještě budou bojovat. I v dalším průběhu opláceli soupeři každý nebezpečný útok a Jankovského dělily od dalšího zásahu centimetry, trefil však jenom tyčku. Do kabin se tedy šlo za smírného stavu.

Ve druhé části se Choceň nadále tlačila dopředu, ale hosté vyráželi do brejků a ty byly pro Sajdla velkou hrozbou. Krátce před polovinou utkání opět zaúřadovala druhá domácí formace a Krejza dal střelou k tyči na 2:1. K pojistce byl Spartak blízko v následné přesilovce proti třem, ale Litomyšl se ubránila. Ve 36. minutě pak sama poprvé v sérii využila početní výhodu a Lustyk podruhé srovnal – 2:2.

Drama vyvrcholilo v poslední třetině, ve které se vyložené šance střídaly na obou stranách, ale bez efektu. Tu vůbec největší měl v 50. minutě Uhlíř, který se rozjel k trestnému střílení, ale Sajdla nepřekonal. Když hosté ustáli v závěru dvě oslabení, došlo derby do prodloužení. V něm vládla spíše opatrnost a z ojedinělých akcí neuhodilo.

Osud duelu tak měli v rukou gólmani a exekutoři nájezdů. Hned ten první proměnil Fišer, potom neskórovali Ondráček, Krejza, Lustyk ani L. Pilař, ale Vondráček udržel hosty při životě. Otočilo se pořadí střelců, neuspěli Jankovský, Fišer ani Vondráček, po něm se rozjel P. Prachař a úspěšným zakončením poslal Choceň do semifinále! Litomyšl je vyřazena, ale za svůj výkon si zaslouží uznání.

HC Světlá nad Sázavou – HC Spartak Polička 6:4 (0:1, 2:1, 4:2)

Fakta: Branky: 24. Šudoma (Jar. Doležal), 29. Kořínek (P. Včela), 42. Kořínek, 46. Blažek (Dušátko), 48. Jar. Doležal (Šíma), 53. Blažek (Jak. Doležal) – 10. Szilva, 25. Gregar (Szilva), 43. Szilva (Gregar), 47. L. Boháček (Gregar). Rozhodčí: Kratochvíl – Sliacký, Suchánek. Vyloučení: 6:5, navíc Štros (SV) 5 min. + OK, Opršal (POL) 5 min. + TH, Musil (POL) 5 min. + OK, Švejda (POL) 5 min. + OK. Využití: 2:1. Diváci: 352. Konečný stav série: 3:0.

Světlá nad Sázavou: Koubský – Kořínek, Šíma, Špatenka, Kůrka, Svoboda, O. Včela – P. Včela, Křišťan, Štros, Šudoma, Blažek, Dolinský, Dušátko, Jar. Doležal, Jak. Doležal, Kopecký, Kubát.
Polička: Opršal (45. Vašátko) – Vápeník, Vítek, Musil, L. Hejtmánek – L. Boháček, Švejda, Krajíček, Szilva, Gregar, Škarýd, J. Boháček, Zobač, Tobiáš.

Spartak odehrál jednoznačně nejpovedenější utkání z celé série. Dvě třetiny byl zjevně lepším mužstvem, vypracoval si nebývalé množství šancí, ale nemohoucnost při jejich využívání ho nakonec stála zápas.

Hosté plnili stanovenou taktiku, dobře bruslili, zahušťovali střední pásmo a favorita trápili. Ten ale byl znovu velice produktivní, i z minima možností dokázal udeřit a nedovolil Poličce uniknout. Ještě ve 47. minutě to po zásahu Boháčka bylo 4:4, ale na další trefy Blažka a Doležala hosté neodpověděli.

V poslední části jim totiž zlomila vaz nedisciplinovanost. V pěti prakticky nehráli a někteří hráči podlehli emocím. Gólman Opršal udeřil vyrážečkou Štrose a dostal trest ve hře, poté Musil neúmyslně nastřelil pukem čárového rozhodčího a odešel do kabiny s trestem do konce utkání a předčasně dohrál po faulu rovněž Švejda. S takovým počtem trestných minut nemohl Spartak slibně rozehraný duel dotáhnout, mrzet ho ale musí hlavně první dvě třetiny, v nichž promarnil velkou šanci vrátit sérii do Poličky.

„Celé mužstvo si za předvedený výkon zaslouží absolutorium. Z naší strany to byl přesně takový zápas, jaký má v play off být. Všichni kluci si sáhli na dno svých sil. Jen je škoda, že jsme ve třetí třetině neudrželi nervy na uzdě," řekl trenér Poličky Dušan Vápeník.

(rh, dp)