Cesta Litomyšle do Světlé, to je v poslední době evergreen – s bídou složené dvě pětky bez šance na dobrý výsledek.

Moravská Třebová – Choceň 3:2

Od začátku se nadějné střelecké možnosti střídaly před oběma brankami. Hostům pomohly do tlaku přesilové hry, kterým Bureš s vypětím sil odolal, marně se také dožadovali trestného střílení po faulu na Procházku. V 19. minutě šli přesto do vedení, když po špatné rozehrávce domácích předložil Jurák zpoza branky nekrytému Stříteskému – 1:0.

Druhou část otevřela nastřelená tyč z hole Cika, ale v polovině střetnutí Slovan znovu inkasoval, Stříteský zase zůstal u odkryté svatyně. A kdyby vzápětí Bureš nevychytal tutovku Zavřela, mohlo být s domácími zle. Místo toho se o kontaktní gól postaral v přesilovce šťastnou střelou Muselík. Ve 36. minutě hráli domácí opět v početní výhodě, Muselík ideálně našel Husárka a ten na zadní tyči sklepl na 2:2.

Před třetí třetinou se čekalo, na čí stranu se misky převáží. Mohlo to být tam i tam, protože šancí si oba soupeři vytvářeli dost. Rozhodla přesilovka čtyři na tři ve 48. minutě, kdy se puk po několika odrazech dostal k Husárkovi a ten dal z ostrého úhlu dorážkou na 3:2.

Hosté vrhli vše do útoku, ale když postupně usedli na trestnou lavici jejich nejlepší hráči Jurák, Vích či Procházka, tak s výsledkem nic neudělali.

Fakta – branky a asistence: 35. R. Muselík (Bureš), 36. Husárek (R. Muselík, Konopčík), 48. Husárek (Kutmon) – 19. Stříteský (Jurák, Škorpil), 31. Stříteský (Vích, Škorpil). Rozhodčí: Čížek – Zemánek, Veselý. Vyloučení: 11:12. Využití: 3:0. Diváci: 486. Třetiny: 0:1, 2:1, 1:0.

Slovan Mor. Třebová: Bureš – Kutmon, Klíč, Rybníkář, Syrůček – Faltus, Koláček, Konopčík, Muselík, Husárek, Kašpar, Cik, Kobza, Hank.

Jan Klacl, trenér: Spokojenost panuje se třemi body, se samotným výkonem už méně. Přesto patří hráčům poděkování, že dokázali zabojovat a nepříznivý stav zvrátit v náš prospěch. Potýkáme se s poklesem formy, navíc jsme i na toto utkání museli lepit sestavu. Chtěl bych vyzvednout také výkon Petra Bureše, který nás v duelu hodně podržel.

Světlá nad Sázavou – Litomyšl 10:1

Měl to být magnet kola. Hosté, kteří odehráli velice dobře třetí čtvrtinu soutěže, měli vyzvat favorita, jenž v poslední době naopak tápal. Realita? Za šest minut nebylo co řešit a Litomyšl si na dlouhou cestu z Humpolce naložila potupných deset branek.

Je to zarážející, jenže opakuje se to v posledních sezonách jako „evergreen.“ Mají–li hrát litomyšlští hokejisté ve Světlé (resp. nyní v Humpolci), dají s bídou do kupy dvě pětky a jakákoli snaha je už předem odsouzena k zániku. To se samozřejmě může stát, zranění nebo jiné důvody lze v amatérském sportu pochopit, škoda jen, že v případě duelu Světlá – Litomyšl se to děje tak často.

I ve „splácané“ sestavě by ale družstvo mělo vstup do zápasu zvládnout jistě lépe, než se to „povedlo“ teď. Po 109 vteřinách se prosadil Štros a následoval další příděl do litomyšlské sítě: 2:10, 2:48, 5:47 a 6:40, bylo to 5:0, o výsledku bylo tím prakticky rozhodnuto a dalších 53 minut se řešila jen otázka výše skóre. Ve 13. minutě se sice poprvé střelecky prosadil Andrejs, ale to byla malá útěcha, neboť na počátku prostřední třetiny zvyšoval Štros a ještě ve druhé části to po gólu Dolinského bylo 7:1.

Padne nebo nepadne „desítka“? Tuto otázku zodpověděla Světlá v závěru jednoznačného duelu. V 58. minutě dal P. Včela na 9:1 a necelé dvě minuty před koncem završil litomyšlský zmar Kůrka – 10:1.

Fakta – branky: 3. a 28. Štros, 6. a 59. Včela, 2. Lobo, 3. Bradáč, 7. Ruml, 34. Dolinský, 53. Žák, 59. Kůrka – 13. Andrejs. Rozhodčí: Kejř – Doležal, Honza. Diváci: 100. Třetiny: 5:1, 2:0, 3:0.

Litomyšl: Pavlíček (Holomek) – Čejka, Pilný, Mimra, Ač – Dospěl, Andrejs, Rejda, Lustyk, Hudousek, O. Šeda.

Jiří Mlejnek, vedoucí družstva: K utkání dorazilo pouze deset hráčů do pole. Na nepřítomnost ostatních lze pohlížet z několika pohledů, od pochopitelného až po nedůvěřivý. Je to vlastní svědomí každého jedince a jeho vztahu ke klubu, mužstvu, kolektivu, jehož dres oblékají. Možná je to již trochu klišé, či přežitek, ale v této souvislosti mne napadá pouze jediné prastaré heslo: Když něco udělat chci, najdu způsob, když něco udělat nechci, tak hledám důvod.