Zatímco v prvním utkání na domácím kluzišti se Slovanisté v zakončení trápili, tak na Vysočině šance proměňovali a tím pádem byla jejich výhra docela bezpečná.

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ

První dvě trefy přitom nesly stejný rukopis dvojice Langr – Kolařík. Spolupráce obou jmenovaných vedla nejprve k vedoucímu zásahu v přesilovce a následně ke zvýšení, když Kolařík zachoval chladnou hlavu před Peškem a s chotěbořským gólmanem si poradil blafákem. Hrálo se za neustálé převahy třebovského celku.

Stejné to bylo v prostřední části, kterou otevřela krásná souhra hostů zakončená Faltusem. Domácí částečně postavilo na nohy snížení z hole Kraučuka, jejich naděje ale bleskově zadusil Pokorný. Jeho přesilovková dělovka od modré neměla chybu.

Do těchto fází utkání se vešla ještě pěstní výměna názorů Žemlička vs. Kovařík. I z této „disciplíny“ vyšli vítězné hosté, nicméně zápas předčasně skončil pro oba.

Ve třetí třetině měl Slovan vývoj zápasu pod svojí kontrolu. Nejednou mohl z tutovek volajících po gólech definitivně soupeře zlomit, což se mu nepovedlo a domácí se ke konci ještě dostali do tlaku, kterému však učinily přítrž kvalitně pracující defenziva na čele s Galuškou a pátá trefa z Kobzovy hole.

Moravská Třebová bude mít v neděli „mečbol“ a bude moci rozhodnout o svém postupu mezi elitní čtyřku.

„Byli jsme po celou dobu lepším týmem a zaslouženě zápas vyhráli. Kluci podali maximální výkon,“ pochvaloval si trenér Igor Čikl. „Plnili jsme všechno, co jsme měli, a navíc měli spoustu brankových šancí. Chotěboř se do žádného velkého tlaku nedostala, snad dvakrát za celé utkání jsme měli závar v naší třetině, ale to je běžné,“ hodnotil kouč Čikl, jehož úkol bude nyní jednoduchý.

„Musíme si dát pozor na to, abychom neudělali nějakou chybu, abychom se neuspokojili a doma to dorazili, protože si všichni velice dobře vzpomínáme na loňskou Světlou, jak jsme měli rozehranou sérii. Doufám, že už se to nikdy nebude opakovat,“ připomněl Igor Čikl semifinále z minulé sezony, kdy Slovan také vedl 2:0 na zápasy a další tři duely potom nezvládl.

Moment utkání

Utnout v pravý čas možný rozlet soupeře, to je v play off pro úspěch klíčové. Třebovským se to povedlo dokonale, když se nenechali rozhodit snížením Chotěboře na 1:3 a během dvou minut znovu udeřili.

Hvězda utkání

Jakub Kolařík není zrovna tím hráčem, od něhož fanoušci Slovanu čekají, že bude svými góly rozhodovat zápasy. Když se mu to však povede jako v první třetině v Chotěboři, nikdo se na něho zlobit nebude.

LITOMYŠL

Vzpoura outsidera! Do předpokládaného scénáře čtvrtfinále promluvili litomyšlští hokejisté a jejich slovo bylo slyšet! Na svém ledě ukázali favoritovi, že na snadný postup do dalšího kola může zapomenout.

V první třetině měli navrch hosté, prosazovali se svoji rychlostí, důrazem v soubojích a dobrou kombinací. Ve 12. minutě po tlaku v útočném pásmu otevřel účet dorážející Brožek a bylo to logické vyústění počáteční chrudimské aktivity.

Domácí ovšem bojovali s otevřeným hledím a po nenápadné akci vyrovnali díky pěkné spolupráci Skoumala se zakončujícím Dvořákem.

V prostřední části se hra vyrovnala, Litomyšlští zahodili přehnaný respekt a po výborné práci Pilavky, který předložil Barkócimu přihrávku „před prázdnou“, vedli. Ne dlouho, chrudimský Plch záhy srovnal a k vidění byl boj o každý metr kluziště. Domácí účinně narušovali rozehrávku soupeře a ten proto na ledě nedominoval tak, jak se čekalo.

Což platilo v poslední periodě v ještě zvýšené míře. Brzy po jejím zahájení se po rychlém brejku trefil podruhé v zápase Barkóci a domácí potom důslednou hrou nedovolil soupeři soustavnější tlak. Co prošlo přes obranu, pochytal bezchybný Kalousek, A když se v 55. minutě ujala Starého střela od modré, začala senzace nabývat reálných obrysů – 4:2.

Závěr však Litomyšli notně zkomplikoval nedisciplinovaný Dvořák (v utkání posbíral 37 trestných minut), jehož zbytečný faul u mantinelu „odměnil“ rozhodčí Čížek vyšším trestem. Jeho spoluhráči se tak posledních tři a půl minuty fyzicky náročného zápasu museli bránit v oslabení ve čtyřech.

Což nebylo nic záviděníhodného, tím spíše, že v čase 58:07 střelec Plch přesilovku poprvé využil. Zbylých 113 sekund běželo zatroleně pomalu, ale domácí je statečně odbojovali a vyrovnání nepřipustili. Tahle série se do Litomyšle ještě vrátí!

„Získali jsme první bod ve čtvrtfinálové sérii. Oceňuji dobrý bojovný výkon celého mužstva. Základ úspěchu byl v zákrocích brankáře Kalouska,“ vyjádřil se litomyšlský kouč Jan Svatoš.

Moment utkání

Čas 56:32, stav 4:2, domácí jdou do čtyř a vědí, že v oslabení budou dohrávat celý zápas. To nebyla úplně „veselá“ situace a klobouk dolů před hráči Litomyšle, jak ji ustáli. Inkasovali, ale jen jednou, zbytek ubránili.

Hvězda utkání

Povedený večer prožil David Barkóci. Nejlepší střelec Litomyšle v této sezoně se podepsal pod tři ze čtyř gólů svého týmu ve druhém čtvrtfinále. Dva pohotově zaznamenal sám a na dalším se podílel asistencí.

Krajská liga, čtvrtfinále play off, 2. zápasy:

Chotěboř – Moravská Třebová 1:5

Fakta – branky: 36. Kraučuk (Nguyen) – 12. Kolařík (Langr), 19. Kolařík (Langr), 25. Faltus (Langr, Kobza), 38. Pokorný (Pavlovský), 58. Kobza (Faltus). Rozhodčí: Prchal – Kis, Kolář. Vyloučení: 3:2, navíc Žemlička (CHOT) a Kovařík (MT) 5 min. + OK. Využití: 0:2. Diváci: 250. Třetiny: 0:2, 1:2, 0:1. Stav série: 0:2.

Chotěboř: Pešek – Vácha, Ludvík, Mendl, Mašek, Klofáč, Krejčí, Musílek – Dvořák, Svoboda, Eis, Žemlička, Hospodka, Nguyen, Kraučuk, Křesťan, Vlček, Hlídek. Moravská Třebová: Galuška – Rajnoha, Pokorný, Kolařík, Hradil, Bednařík, Kovařík – Kobza, Pěcha, Faltus, Langr, Řehulka, Čikl, Schneider, Janošek, Pavlovský.

Litomyšl – Chrudim 4:3

Fakta – branky: 17. Dvořák (Skoumal), 25. Barkóci (Pilavka, Voříšek), 42. Barkóci (D. Polák), 55. Starý (Barkóci, Švec) – 12. Brožek (Haltuch), 33. Plch (Kalous), 59. Plch (Dobiáš). Rozhodčí: Čížek – Padevět, Holeček. Vyloučení: 3:3, navíc Dvořák (LIT) 10 min. OT a 5 min + OK. Využití: 0:1. Diváci: 166. Třetiny: 1:1, 1:1, 2:1. Stav série: 1:1.

Litomyšl: Kalousek – Šklíba, Mečiar, Bláha, Starý, Budina, D. Polák, Jankovský – Skoumal, Kovář, Dvořák, Pilavka, Voříšek, Zahradník, Svatoš, Musil, Švec, Hynek. Chrudim: Ament – Pilař, Burkoň, Budinský, Klement, Kalous, Seidler, Brožek – Dobiáš, Haltuch, Novák, Karásek, Štěpánek, Kišš, Koreček, Plch, Novotný, Cvrček, Jan Polák, Jiří Polák.

Další výsledky:

Světlá nad Sázavou – Česká Třebová 3:2 (1:1, 1:1, 1:0). Branky: Kopecký, Svoboda, Šíma – Křečan, Knytl. Rozhodčí: Kukeně – Říha, Souček. Vyloučení: 5:5, navíc O. Včela (SVE) 10 min. OT. Využití: 1:0. Diváci: 254. Stav série: 1:1.

Choceň – Hlinsko 3:4 (1:2, 1:2, 1:0). Branky: Zavřel, Král, M. Pilař – Pazourek, Dítě, Havel, Králíček. Rozhodčí: Rulíček – Budínský, Pecina. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 387. Stav série: 0:2.

Příští program:

Čtvrtfinále, 3. zápasy, neděle 11. února, 17:00: Česká Třebová – Světlá nad Sázavou, Moravská Třebová – Chotěboř. 17:30: Hlinsko – Choceň. 18:00: Chrudim – Litomyšl.