Krajský hokejový titul se po nádherné a nervydrásající finálové sérii, jež se protáhla na pět strhujících duelů, nastěhoval do Moravské Třebové!

Sen tamních hráčů, trenérů, funkcionářů, příznivců, prostě všech, kteří mají s moravskotřebovským hokejem něco společného, se v neděli 25. března krátce po 19. hodině stal skutečností.

V pátém finále se ukázalo, a zdaleka ne poprvé, že Slovanisty v tomto play off nic nezlomí. V sérii ztratili vedení 2:0 na zápasy, navíc po necelých čtrnácti minutách prohrávali dvoubrankovým rozdílem, ale vzchopili se a nakonec to byli oni, kdo se po závěrečné siréně smál.

Bezmála čtrnáct stovek diváků sledovalo počáteční nápor Kohoutů, kteří sevřeli protihráče před Turkem a v čase 2:14 se po Jindřichově střele z otočky ujali vedení.

Což pro ně bylo povzbuzením k ještě vyšší aktivitě a ta záhy přinesla další gólové ovoce. Rána Hemského byla tvrdá i dobře umístěná – 2:0.

Kohoutí rozlet bylo potřeba přibrzdit a hosté si to uvědomovali. O minutu později se kotouč dostal k nepokrytému Kobzovi a po jeho dorážce do odkryté svatyně byl Slovan zpátky v zápase. Moc důležitý okamžik.

„Nedáš – dostaneš“ občas platí i v hokeji. Důkaz? Začátek druhé části. Na jedné straně Turek skvěle zmařil kontr v podání dvojice Vlček – Moučka, na druhé si při přečíslení poradili Augustin s Pavlovským mnohem lépe – 2:2.

Domácí však střelhbitě reagovali, Hemský ukázal svoje střelecké kvality a opět naklonil misky vah na stranu svého týmu. A vzápětí přežili Slovanisté kritickou chvíli. Prachař pálil a za zády Turka zazvonila horní tyčka!

Co by kdyby, mohli si říci Kohouti, jelikož následně se přes ně převalila moravskotřebovská přílivová vlna. A tohle „tsunami“ rozhodlo.

To se nejprve v přesilové hře, kterých bylo mimochodem v celém zápase velice málo, prosadil Pavlovský.

A v čase 38:29 padl „zlatý gól“ Slovanu. Postaral se o něj Duba a, aniž to v ten moment kdo tušil, nasměroval titul do „Moravské“!

Na začátku třetí třetiny ale na oslavy ještě nikdo nemyslel, bylo jasné, že domácí udělají všechno možné i nemožné, aby finále zvrátili.

A také, že ano. Ve 48. minutě dostali dokonce puk za Turka, ale jeho branka byla posunutá a gól nemohl být uznán.

Následovala přesilovka čtyři na tři, ale Turek za pomoci obětavých parťáků srovnání nepřipustil a to byl jeden z klíčů k výsledku.

Čas letěl kupředu jako splašený (pro domácí), nesnesitelně se vlekl (pro hosty), skóre se však pořád neměnilo. Kohouti pálil na Turka ze všech pozic, ale ne a ne se trefit. A napínavý souboj došel do samotné koncovky.

Minutu před koncem to domácí zkusili v šesti, nic jiného jim ostatně ani nezbývalo. Právě v power play se odehrála situace, která korunovala úchvatné finále.

Moučka měl na holi vyrovnání a prodloužení, střílel z výborné pozice, ale Turek vytasil báječný zákrok. Stoprocentní tutovku lapil!

Potom odhoukala šedesátá minuta a vypukla nefalšovaná moravskotřebovská euforie. Slovan je šampiónem krajské ligy 2017/2018!

Zaslouženě? Kde se skrývá ve sportu spravedlnost, ale připomeňme, že ve čtvrtfinále vyřadil Chotěboř 3:0 na zápasy, v semifinále Hlinsko také 3:0 a jen Kohouti mu dokázali dvě zápasy sebrat.

Jistě to nebylo všechno tak hladké, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale že prvenství zamířilo do správných rukou, to tvrdit lze.

Česká Třebová – Moravská Třebová 3:4

Fakta – branky: 3. Jindřich (Prachař), 14. Hemský (Jar. Moučka), 27. Hemský (Vlček, Jar. Moučka) – 15. Kobza (Schneider, Duba), 26. Pavlovský (Augustin, Čikl), 35. Pavlovský (Duba), 39. Duba (Kobza, Muselík). Rozhodčí: Kareš, Doležal – Čížek, Bohuněk. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 1395. Třetiny: 2:1, 1:3, 0:0. Konečný stav série: 2:3, vítězem KL je Moravská Třebová.

HC Kohouti Česká Třebová: Sajdl – Škvor, Pražák, Lesák, Šejba, Cik, Procházka – Hemský, Vlček, Jar. Moučka, T. Prachař, Jindřich, Křečan, Pejcha, Knytl, Zítka, Šimončič, Schejbal. HC Slovan Moravská Třebová: Turek – Pokorný, Rajnoha, Muselík, Schneider, Bednařík, Hradil – Augustin, Čikl, Pavlovský, Langr, Duba, Kobza, Řehulka, Pěcha, Fibrich.

Hvězda utkání:

Lukáš Duba se pod výhru podepsal třemi kanadskými body a především trefou, která bude do dějin provždy zapsána jako vítězná a „titulová“ Michal Turek si nejlepší vystoupení ve finále nechal až na pátý zápas a stálo skutečně za to.

Moment utkání:

Celou třetí třetinu bránili Slovanisté hubený náskok, což byl extrémně těžký úkol. Ale ubránili ho, a to i v oslabení ve třech, kdy přečkali přes úhony palbu domácích a nedovolili jim vyrovnání. To byla jedna z fází, kde se lámal chleba.

Konečné pořadí krajské ligy 2017/2018:1. HC Slovan Moravská Třebová
2. HC Kohouti Česká Třebová
3. HC Hlinsko
4. HC Litomyšl
5. HC Chrudim
6. HC Chotěboř
7. BK Havlíčkův Brod B
8. HC Spartak Choceň
9. HC Světlá nad Sázavou
10. HC Spartak Polička
11. HC Ledeč nad Sázavou (odstoupil po základní části)