Poličský Spartak je favoritem Poháru Vladimíra Martince. Pokud půjde všechno podle předpokladů, neměla by mu uniknout účast ve finále.

Přinášíme ohlédnutí za dosavadním vystoupením regionálního trojlístku a malý výhled, jak by se jejich osudy mohly vyvíjet.

HC SLOVAN MORAVSKÁ TŘEBOVÁ

Semifinále. Tento základní cíl si před sezonou vytkli hokejisté Slovanu a v základní fázi krajské ligy si pro jeho splnění vytvořili velmi slušné předpoklady. Třetí místo je maximem, jaké mohli za daných podmínek uhrát. Aby na tom mohli být ještě lépe, museli by bodovat i v soubojích s nedostižnou dvojici Choceň – Světlá a to se jim ani jednou nepovedlo, ačkoli k tomu třeba ve Světlé a doma s Chocní nebyli zase tak daleko.

Žádnému jinému rivalovi ale Slovanisté v základní hrací době nepodlehli. Body ztratili už pouze po porážce na nájezdy v Chotěboři a kromě toho s Českou Třebovou a Pardubicemi, kteréžto protivníky přehráli na nájezdy resp. v prodloužení.

A právě pardubická Závodní hokejová se proti Moravské Třebové postaví ve čtvrtfinále. A to bude dost ošemetné měření sil. Samozřejmě, že na první pohled je Slovan zřejmým favoritem, jenže pohodová cesta mezi čtyři nejlepší ho s největší pravděpodobností nečeká.

Závodka disponuje dobrými hokejisty a bude-li se na zápasy scházet v kompletním složení, což se v play off dá předpokládat, bude to těžký oříšek.

Na druhou stranu, nelze zapomenout, že se hraje na tři vítězná utkání a v tak dlouhé sérii by se rozdíly v kvalitě týmů měly projevit. Mančaft, který v základní fázi sedmnáctkrát vyhrál a má ve svém středu hned dva hokejisty ze špičky kanadského bodování krajské soutěže (Martin Řehulka, Miroslav Koláček) by si měl dojít po postup.

První utkání je na pořadu v neděli od 17 hodin v Rehau aréně za řízení trojice rozhodčích Hájek – Teplý, Kleprlík.

HC LITOMYŠL

S ušima odřenýma až do krve prolezli do osmičky pro play off hráči ze Smetanova města. Bylo to na poslední chvíli a s dost velkou porcí štěstí.

Základním problémem byla pro Litomyšl značná nevyrovnanost výkonů, což lze vysvětlit početně slabým kádrem. Zápasů, v nichž měl kouč Svatoš k dispozici alespoň kompletní tři formace, bylo poskrovnu. Tým nedokázal v soubojích s elitní pětkou (Choceň, Světlá, Moravská Třebová, Chrudim, Chotěboř) získat ani jediný bod a na to tamní příznivci nebývali zvyklí. Navíc ani měření sil se soupeři ze středu a konce pořadí končila příliš často ztrátami a nade všemi čnělo ostudné domácí vystoupení se Skutčí.

Abychom však jen nehaněli, je třeba ocenit, jak Litomyšlští zvládli klíčové domácí zápasy proti ZH Pardubice, České Třebové a Lanškrounu, díky kterým si nakonec zahrají čtvrtfinále. V něm narazí na favorita favoritů jménem Choceň. Těžko najít někoho, kdo by předpokládal, že Litomyšl bude schopná uhrát v sérii aspoň jedno vítězství. Je pravda, že v obou utkáních v základní fázi kladla houževnatý odpor a zahrála velice sympaticky, jenže v play off Choceň nepochybně vystupňuje svoje herní tempo a čelit mu, to není žádná legrace.

Zdá se sice, že Choceňští mají v této sezoně obranu trošičku propustnější, než bylo zvykem, takže by se snad dala občas ztéci, možná i na postu brankáře by mohla být litomyšlská výhoda, ale nepodaří-li přibrzdit útočný kolotoč Prachařů, Beránka a jiných hvězd, bude zle.

Nedělní první duel v Chocni (17.00) řídí trojice v pruhovaném Čížek – Schaffer, Holeček.

HC SPARTAK POLIČKA

Jediným mužstvem z okresu, jemuž play off uniklo, byl poličský Spartak. Stín zklamání tam určitě je, o tom žádná, vždyť před sezonou byl kolektiv velmi zajímavě doplněn a o osmičku hrát chtěl.

Přišel o ní jednak nezvládnutým posledním utkáním na ledě České Třebové, které bylo přímým střetnutím o poslední vstupenku do vyřazovacích bojů. Už předtím ale Poličské některé nezdary výrazně mrzely, ať už to byl domácí zápas s tímto soupeřem nebo ztracený bod proti Ledči, která za celou dobu získala venku jedinou remízu, a to zrovna v Poličce. Také dvě porážky s Pardubicemi se v konečném pořadí dost projevily.

Naopak jednoznačně do plusu šly obě výhry v prestižních kláních proti Hlinsku, skalp Litomyšle a hlavně Světlé, což se kromě Spartaku povedlo jenom Chocni, Chrudimi a Chotěboři. Zde se ukázalo, že Polička umí hrát stále častěji konkurenceschopný hokej i s favority.

Na čtvrtfinále to ale ještě nevyšlo a tak zbývá Pohár Vladimíra Martince. Spartak si vytkl jasný a pochopitelný cíl, totiž tuto soutěž vyhrát. Prvním krokem bude udržet v osmi zápasech doma – venku první místo, o čemž výrazně napoví nedělní klání proti Hlinsku (aktuální pořadí poháru je následující: 1. Polička 22 bodů, 2. Hlinsko 21, 3. Lanškroun 10, 4. Skuteč 9, 5. Ledeč nad Sázavou 4). Půjde-li všechno podle předpokladů, nemělo by Spartaku uniknout finále, ostatně nějaký ten úspěch by si za svoje výkony zasloužili jak hokejisté, tak fanoušci.

Polička hraje s Hlinskem na domácím ledě v neděli od 17 hodin, píšťalek se chopí rozhodčí Rulíček – Budinský, Slabý.