Nabídku na odkoupení 50,11 procenta akcií hokejového klubu učinil městu před nedávnem známý místní podnikatel Roman Šmidberský. Za balík akcií, díky němuž by ovládl hokejový klub, nabízí pětadvacet milionů korun.

Pracovní skupina města má do mimořádně svolaného jednání zastupitelů, které se uskuteční 23. dubna, zpracovat smluvní záležitosti. Rada města se tento týden vyjádřila kladně k prodeji akcií Romanu Šmidberskému, konečné slovo ale budou mít zastupitelé.

Město bude podřízené

Proti této formě prodeje je ale již nyní zastupitel Jan Linhart, který je za Zelenou pro Pardubice jedním z nejvíce slyšitelných oponentů radnice. Prodej je podle něj zbytečně uspěchaný, klub by se přece měl prodávat v době, kdy je na vrcholu a má nejvyšší hodnotu, a ne naopak, argumentuje. Druhou věcí, která se Linhartovi na možné transakci nelíbí, je fakt, že město se stane minoritním akcionářem. Doposud totiž drží přes 84 procent klubu, po případném prodeji mu jich zůstane 34 procent.

„Nevím, proč se město žene do podřízenosti. Když prodá 50,11 procent akcií, bude rázem v pozici menšinového akcionáře – i v představenstvu, i na valné hromadě bude snadno přehlasovatelné,“ říká Linhart.

Nesahat na zlatou akcii

Kapitola sama pro sebe je podle Linharta nabízená cena. Uznává přitom, že je těžké ji stanovit. „Standardní by bylo vypsat veřejné výběrové řízení, abychom mohli zjistit, jestli je o klub zájem, za jakých podmínek a jakou cenu akcie vůbec mají. Tady v podstatě máme jedinou nabídku, cena se odvíjí od výše základního jmění firmy, což si myslím, že není v případě hokejového klubu rozhodující argument,“ říká Linhart.

Pokud bude na dubnovém jednání zastupitelů pro něco hlasovat, tak pro vypsání řádného výběrového řízení na prodej. „V takovém případě bych preferoval prodat všechny akcie a ponechat si třeba zlatou akcii, kdy by bez souhlasu města nemohlo dojít k převodu hokejových práv na jiný klub,“ dodal Linhart.

A co na to čtenáři?

Podle hlasování čtenářů Pardubického deníku do půlnoci 27. března, by s prodejem souhlasilo 61,85% čtenářů (60 hlasů). Naopak 38,44 % (37 hlasů) by naopak klub neprodávalo. Nová anketní otázka zní - Je dvacet pět milionů korun dostatečná částka za majoritní balík klubových akcií? Hlasujte v anketě nahoře vpravo. A co si myslíte o této částce? Jak se dá určit hodnota klubu? Napište své postřehy do diskuze pod článkem.