Je to k nevíře, ale v soubojích velkých rivalů není v této sezoně domácí prostředí ani v nejmenším výhodou.

Litomyšl vyhrála dvakrát v Chocni (jednou v prodloužení), naopak Choceňští odvezli ze Smetanova města plný počet šesti bodů. Druhý úspěch tam vybojovali ve středečním večeru, když hluboko pod nulou byla nejen teplota, ale také nálada domácích fanoušků.

Hosté se představili s novou posilou, bývalým prvoligistou Dobrým, který se svými spoluhráči z prvního útoku rozpoutal takový kolotoč, že z něho šla soupeři hlava kolem.

Litomyšl – Choceň 3:8

Cožpak o to, hokej se nehrál špatný. Rychlý, důrazný, plynulý (rozhodčí Padevět vyloučil za 60 minut tři hokejisty a to je v tomto derby téměř neuvěřitelné). Byli to však hosté, kteří udávali tempo a po většinu času byli lepší, což musí uznat každý, kdo zápas viděl.

Pomohl jim i bleskový začátek, když po necelé půlminutě tečoval Voříškovu střelu od modré Stříteský – 0:1. Domácí se z toho nemohli vzpamatovat a Choceň je přehrávala, nebyla daleko od zvýšení.

Nicméně 15. minuta přinesla přece jen více optimismu do litomyšlských řad poté, co Andrejs uviděl volného Dospěla a jeho dělovka si našla cíl – 1:1.

Když pak domácí dostali výhodu přesilovky, vypadalo to, že se rodí obrat. Jak velikým omylem bylo myslet si cosi takového ukázala dvojice Vích – Dobrý, a to ve vlastním oslabení. Její kontr zakončený do odkryté brány neměl chybu.

Pokud snad Litomyšlští plánovali, že od druhé části zapnou vyšší obrátky, měli se lépe soustředit na její úvod. Ale místo toho to ve 25. minutě bylo 1:4, když svoji gólovou explozi zahájil Jurák. Byl by také hřích nevyužít tolik prostoru, kolik dostal od nestíhajících domácích obránců.

O okamžité snížení se sice hezkou ránou z úhlu „pod lať“ postaral Šedivý, chvilkový nápor vzal ale brzy za své. V čase 27:04 přívítal Pokorný dělovkou v brankovišti Holomka, jenž po čtvrtém inkasovaném gólu nahradil Pavlíčka – 2:5. A to nemuselo zůstat jen u toho, protože hráči Chocně byli pořád nebezpeční. Ale běžela 37. minuta a zasvitla malá naděje po hezké ráně Fikejze – 3:5.

Dvoubrankové manko není v hokeji nic neřešitelného a i v domácí kabině určitě o přestávce znělo: „Jdeme, ještě to zkusíme!“ Přenést toho odhodlání na led se ovšem nepovedlo. Mezi tyče šel zpět Pavlíček a po čtrnácti (!) sekundách zůstal zcela bezmocný, když jeho spoluhráči nezachytili po bully bleskový útok a na jeho konci měl lehký úkol Jurák.

Tím bylo o osudu střetnutí jasno a čím více utíkal čas, tím více bylo zřejmé, že domácí budou rádi, když se vyhnou debaklu. Choceňské ofenzivní nájezdy totiž narážely na stále méně pevnou obranu soupeře.

Důkazem jest 53. minuta, kdy dal Jurák svůj čtvrtý gól, když domácí hráči dovolili několik dorážek. Jediným, kdo se ve zbytku zápasu ještě trefil, byl ze sólového úniku Pochobradský, ale kdyby hosté proměnili všechny tutovky, tak by na tu „desítku“ dosáhli. Litomyšl dohrála v naprostém útlumu.

„Snad mají hráči nařízený budíček na play off,“ toť jediné a toužebné přání, jež lze po nepovedeném utkání vyslovit.

Fakta – branky a asistence: 15. Dospěl (Andrejs), 25. Šedivý (Dospěl, Kučera), 37. Fikejz (Šeda) – 1. Stříteský (Voříšek), 16. Dobrý (L. Vích), 23. Jurák (Dobrý, Stříteský), 25. Jurák (Dobrý, L. Vích), 28. Pokorný (A. Vích), 41. Jurák (Dobrý, L. Vích), 53. Jurák, 55. Pochobradský (A. Vích, Janoušek). Rozhodčí: J. Padevět – Čížek, Plch. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Oslabení: 0:1. Diváci: 500. Třetiny: 1:2, 2:3, 0:3.

HC Litomyšl: Pavlíček (Holomek) – Ač, Mimra, Pilný, Čejka, Kučera – Dospěl, Šedivý, Matys, Fikejz, Hudousek, Šeda, Lustyk, Kubelka, Andrejs, Horák.

Jaroslav Kutílek, trenér Chocně: „Byl to zápas naší první pětky. Přišel jeden nový kořen a hra vypadala dobře. Pro trenéra je skvělé, když má hráče, kterým toho není potřeba moc vysvětlovat, upřesňujeme si jenom nějaký detaily. Do centru jsme posunuli Milana Juráka. Měl tam sice původně hrát Pochobradský, ale kluci si o toto rozestavění s Milanem Jurákem vesměs řekli. Znají se, vyhoví si a bylo to vidět. Luboš Pochobradský má ale nyní dobrou formu. Začátek sezony mu sice moc nevyšel, jenže potřeboval trochu povzbudit, pomohlo mu, že nastupoval s Víchem a Jurákem a šel nahoru. Je vidět, že hraje v pohodě.

Nevím, jestli to byl přímo nejlepší výkon v sezoně, ale chválím mužstvo, že bojovalo a šlo za vítězstvím. Věděli jsme, o co nám jde. Chtěli jsme přeskočit v tabulce Chotěboř, což se nám zatím povedlo.“