Litomyšl i přes veškerou snahu a bojovnost nestačila na Světlou a po třetí porážce pro ni finálové brány zůstaly uzavřeny. Možnost ukončit sérii měl i moravskotřebovský Slovan, ale nedokázal ji využít a podstoupí tak pátý duel.

HC Litomyšl – HC Světlá nad Sázavou 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 48. Dospěl (Vágner) – 15. Žák, 24. M. Hynek, 51. P. Včela (Žák, O. Včela), 55. P. Včela (O. Včela). Rozhodčí: Čížek – Kleprlík, Kratochvíl. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 280. Konečný stav série: 1:3, postupuje Světlá nad Sázavou.

Litomyšl: Kalousek – Krutina, Fink, Kosejk, Lustyk, Vágner, Skalník – Dospěl, Pavlák, Uhlíř, Jankovský, M. Švec, Dvořák, Drobný, Fajfr, J. Hynek. Světlá nad Sázavou: Koubský – O. Včela, Svoboda, Venc, Šíma, M. Blažek, Bancíř – P. Včela, Žák, Kubát, Špatenka, Jar. Doležal, Dolinský, Jak. Doležal, P. Blažek, Jelínek, M. Hynek.

Hosté měli od úvodních minut navrch a Kalousek se ocitl pod palbou, ale počáteční tlak soupeře domácí přežili bez úhony. Když se zdálo, že vyrovnávají hru a místy vystrčili ofenzivní růžky, tak je do kolen poslalo zbytečné selhání v rozehrávce. Žák dostal namazáno do nájezdu a nadvakrát skóroval.

Domácí byli pod tlakem, soupeř je důsledně napadal a nenechal jim chvilku klidu na kombinaci. Paradoxně však inkasovali v situacích, kdy pod tlakem nebyli. Jako ve 24. minutě, kdy po hrubce v obranném pásmu nabídli druhý zásah M. Hynkovi na zlatém podnose a pěkně úhledně zabalený – 0:2.

Následovala sekvence „světelské drtičky", při níž domácí odvraceli další pohromu pouze s největším úsilím. Teprve v závěru druhé části se i díky dvěma přesilovkám na chvilku nastěhovali před svatyni hostů, ale bez efektu v podobě snížení.

Do třetí třetiny Světlá vstoupila s cílem co nejdříve zlomit litomyšlský odpor, což se jí ale nepovedlo. Naopak, ve 48. minutě pohotový Dospěl zblízka zkorigoval na 1:2 a bylo tu drama. Než ale domácí mohli soustředit síly k poslednímu náporu, přišlo vyloučení, hosté v početní přesilovce hezky zakombinovali a P. Včela uklidnil favorita – 1:3. Byl to stejný hráč, jenž o něco později vlétl do rozhozené obrany a zavěsil na 1:4.

Poslední příležitost ke změně skóre měl Pavlák, když dostal výhodu trestného střílení, jenže to mu brankář Koubský vychytal. Závěr si hosté kontrolovali a mohli s hlasitou skupinou svých fanoušků oslavit zasloužený postup. Litomyšlští hokejisté ale odehráli slušnou sérii a nemají se za co stydět.

HC Chotěboř – HC Slovan Moravská Třebová 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)

Branky: 15. Hospodka (Eis, Dvořák), 33. Dvořák (Hospodka), 49. Kubát, 60. Kadlec (Kubát, Žemlička) – 32. Kučera, 35. Zeman (Kučera, Kryl), 47. Stráněl (Berčák, Rak). Rozhodčí: Prchal – Vepřovský, Urubčík. Vyloučení: 3:8, navíc Vácha (CH) 10 min. OT. Využití: 1:1. Stav série: 2:2.

Chotěboř: Pešek – Krejčí, Vácha, Novotný, Kadlec – Žemlička, T. Ludvík, Kubát, Hospodka, Dvořák, Eis, Hajšman, Činčila, Mašek.
Moravská Třebová: Vydržel – Kutmon, Kovařík, Rajnoha, Doseděl, Arnošt, Štefan – Faltus, Koláček, Řehulka, Stráněl, Rak, Berčák, Kryl, Kučera, Zeman, Tregler.

Poprvé v sezoně měla Chotěboř více ze hry než Slovan. Ten sice začal aktivněji, ale soupeři pomohla do tempa přesilovka a Vydrželovi začaly naskakovat zákroky. S nejlepším se vytasil proti Kubátově nájezdu. Za hosty se ocitli v dobrých pozicích Kutmon a Kryl, udeřilo však přece jen na druhé straně poté, co volný Hospodka zakončoval do odkryté klece – 1:0.

Druhá část přinesla zlepšený výkon Slovanu. Nájezdy Řehulky i Kryla skončily u Peška, krátce po polovině utkání se ujala akce Kučery a jeho rána nad lapačku gólmana – 1:1. Uteklo ale jen dvacet sekund a Chotěboř zase vedla zásluhou Dvořáka. O druhé vyrovnání se postarala spolupráce Kučery se Zemanem a nerozhodné skóre slibovalo velkou bitvu – 2:2.

A ta také přišla. Lépe do ní vstoupil Slovan, v přesilové hře si ideální střeleckou pozici našel Stráněl a hosté poprvé vedli – 2:3. Radost hostů nepřežila dlouho, přesně do 49. minuty, kdy ujel zkušený Kubát a zavěsil na 3:3. Potom se šance střídaly na obou stranách, ale už to vypadalo, že základní hrací čas bude soupeřům málo na to, ale některý z nich rozhodl.

Leč tři minuty před koncem usedl na trestnou lavici na čtyři minuty Kučera. Chotěboř se nemohla dostat k pořádné střele, ale pak vypálil z kruhu Kadlec, Vydržel puk neviděl, nestačil reagovat a kotouč v čase 59:44 rozvlnil třebovskou síťku – 4:3!

Během zbývající minimální chvilky Slovan nedokázal odpovědět a o vysněné finále bude muset tvrdě zabojovat v pátém duelu. A v něm se může stát cokoli, protože postup do finále proti Světlé, to je pro oba rivaly mimořádná motivace. (rh, dp)