Bez několika stabilních hráčů zamířili zdejší hokejisté k poslednímu soutěžnímu duelu v tomto kalendářním roce. S odvěkým rivalem z Chocně sehráli parádní zápas, jenž se zaplněnému stadionu musel líbit. Hokej plný zvratů hraný v ostrém tempu se rozhodoval v prodloužení.

Choceň – Litomyšl 5:6 (PP)

Zkraje se zdálo, že se hosté budou pouze bránit, tak ostře domácí do zápasu nastoupili. Jejich počáteční tlak ale odezněl, aniž nadělal větší škody.

Přišla 6. minuta, po špatné rozehrávce soupeře se puku chopil Šeda a zavěsil – 0:1. Další šok pro Choceň nachystal při vlastním oslabení Dospěl, na rozdíl od beků zareagoval na vyhozený kotouč a z úhlu prostřelil Kroužila – 0:2. Převaha v poli však přece jenom zůstávala na hokejkách domácích hráčů a ti stačili ještě v první části korigovat, zblízka pohotově dorážel Krejza (1:2).

Jestliže se v úvodní třetině hosté dokázali postupně vymanit z hluboké defenzivy, tak v prostřední části to neplatilo. Domácí je sevřeli a přestože Pavlíček dělal zázraky, tak ve dvojnásobném oslabení ve 32. minutě už byl bezmocný, když jej překonal Šafář. A nedosti na tom, pokračovala klasická početní výhoda a v ní otočil kormidlem utkání dělovkou Voříšek – 3:2.

Kdo čekal, že se po dvojitém úderu Litomyšlští složí, nestačil se divit. O tři minuty později pozvedl jejich prapor po křídelním úniku Dospěl (3:3) a než se protivník vzpamatoval, zaskočila ho dvojice Šeda – Hudousek. První jmenovaný se hezky uvolnil a předložil spoluhráči, jenž prostřelil Kroužila mezi betony – 3:4!

Nebyl to však ani zdaleka konec obratů. Ve 43. minutě, těsně po skončení oslabení, vyrovnal zblízka Jurák na 4:4 a to bylo pro domácí povzbuzením k dalšímu náporu. Ten byl přiživen několikerou přesilovkou a jedna z nich se ujala v 53. minutě, když Pavlíčka překonal Zavřel – 5:4. Hosté odpověděli stejnou mincí a o využití jejich početní výhody se postaral důrazný Kubelka.

Závěr si hosté zkomplikovali zbytečnými fauly Dospěla a Šedy a dvě minuty před sirénou museli do tří. Obrovský tlak Chocně ale obětavě ustáli a drama došlo do prodloužení. Pokračující přesilovka čtyři na tři však ponechala veškeré trumfy v domácích rukou.

To ale nehodlal brát v potaz Hudousek. Po minutce hry v nastavené době sebral kotouč, nadechl se k velkému sólu a na jeho konci byl podražen. Rozhodčí Čížek nezaváhal a nařídil trestné střílení, k němuž se postavil sám faulovaný a souboj nervů proti Kroužilovi zvládl bravurně. Znovu zamířil mezi betony a opět uspěl, druhý bonusový bodík skončil v litomyšlské kapse – 5:6.

I přes oslabení se tak hosté rehabilitovali za krach proti Hlinsku. Jejich výkon a přístup se změnil k nepoznání.

Fakta – branky a asistence: 18. Krejza (Šafář, Janoušek), 32. Šafář (Drbal, Luňák), 32. Voříšek (Stříteský, Jurák), 43. Jurák (Procházka), 54. Zavřel (Voříšek, Stříteský) – 6. Šeda (Hudousek), 15. Dospěl, 35. Dospěl (Fikejz), 37. Hudousek (Šeda), 55. Kubelka (Šeda, Dospěl), 62. Hudousek (trestné střílení). Rozhodčí: Čížek – Padevět, Mrázek. Vyloučení: 6:12. Využití: 3:1. Oslabení: 0:1. Diváci: 850. Třetiny: 1:2, 2:2, 2:1 – 0:1.

HC Litomyšl: Pavlíček – Ač, Čejka, Šauer, Mimra, Hospůdka, Kučera – Dospěl, Hudousek, Fikejz, Šeda, Novotný, Kubelka, Joukl.

Trenér litomyšlských hokejistů PETR PEŠINA si během utkání v Chocni prožil na lavičce pořádné martýrium. Chvíle euforie při vedení jeho svěřenců se střídaly s okamžiky obav o výsledek, když byli vepředu domácí. Nakonec ale tahal jeho tým za delší konec.

Vyhrát tradičně prestižní derby v Chocni, navíc v nekompletním složení, toho si jistě hodně vážíte, že?

Myslím si, že jsme v Chocni odehráli zápas, jaký jsme už moc potřebovali. Chybělo nám sedm hráčů ze základní sestavy, přesto jsme dokázali utkání vybojovat pro sebe. Cením si toho, že všichni kluci táhli za jeden provaz.

Po dobré kolektivní práci těžko vyzdvihovat jednotlivce, ale viditelný rozdíl byl bezesporu v gólmanech…

Brankář Pavlíček si určitě zaslouží uznání, ale i ostatní odvedli maximum. A to přitom do zápasu nastoupili někteří hráči, kteří prakticky od začátku sezony ještě nehráli. Každý si ale odvedl svoje.

Vítězství má cenu už proto, že jste v utkání hráli sotva minutu v početní převaze. To se stává málokdy…

Konec dobrý, všechno dobré, vyhráli jsme, nebudu si na rozhodčího stěžovat. Faktem ale je, že soupeři za celý zápas vyloučil dva hráče tak, že my jsme šli do přesilovky. Dokázali jsme se tím ale vyrovnat a i dlouhou hru v oslabení v závěru zvládli velice dobře.

Myslíte, že vás výhra po minulém nezdaru s Hlinskem zase nakopne?

Jsem přesvědčen o tom, že nás tenhle zápas zvedne. Byl to jeden z klíčových soubojů o čtvrté místo a lepší výchozí pozici pro čtvrtfinále. Choceň jsme porazili už podruhé a pevně věřím, že zbytek základní části už zvládneme.

Půltucet gólů za první třetinu a bylo po zápase

Moravskotřebovští hokejisté nepřipustili komplikace a poslednímu týmu krajské ligy nasázeli „desítku“

Zatímco okresní konkurenti z Litomyšle odehráli v Chocni jedno z nejtěžších utkání v sezoně, tak hokejisté Slovanu si na svém ledě vychutnali s diváky vánoční pohodu. S radostí si zastříleli, když o jasném zisku tří bodů nebylo v duelu proti outsiderovi pochyb.

Moravská Třebová – Skuteč 10:2

Domácí se od začátku tlačili dopředu a zasypali gólmana Kochánka přívalem ran. Odolával pět minut, pak neudržel Faltusovu střelu a Berka měl lehkou pozici. Uteklo pár vteřin a bylo to 2:0, zápěstím se trefil Řehulka.

Demolice skutečské defenzivy pokračovala vesele dál, byť další zásah Faltuse nemohl rozhodčí uznat z kuriózního důvodu – asistujícího Havlíka domácí zapomněli uvést do zápisu o utkání! Následoval další z momentů, jaké na hokeji nikdo nevidí rád. Nešťastné zranění hostujícího hráče, otřes mozku a převoz do svitavské nemocnice, kde zůstal na pozorování.

O příjemnější zážitky se na ledě postarali domácí hokejisté. Ve 14. minutě čaroval při vlastním oslabení za brankou soupeře Kobza a z jeho náhry vytěžil Faltus tentokrát už regulérní trefu. Stejná jména figurovala u dalšího gólu, Kobza přihrával a Faltus přesně zakončoval. Půltucet završil v přesilovce od modré Kutmon.

Od druhé třetiny se za rozhodnutého stavu hrálo volněji. Domácí nebyli v koncovce tak důslední a skóre přestalo narůstat. Dočkali se i hosté, a to v polovině utkání po sólu v podání Ptáčníka. Slovan se v této části prosadil pouze jednou, když letící puk sklepl za gólmanova záda Syrůček.

V závěrečné třetině nejprve zvyšoval Konopčík, když se s Koláčkem ocitli zcela sami před brankářem. Skuteč pak dokázala ještě jednou překonat Buchtu, závěr však patřil domácím, kteří potěšili publikum „desítkou“. V 55. minutě dával Koláček na 9:2 a jako poslední se do střelecké listiny zapsal Řehulka, který tím zároveň završil hattrick.

„Utkání se odehrálo ve sváteční pohodě. Díky tomu, že jsme si v první části vytvořili velký náskok, mohly se další dvě třetiny dohrát v poklidném tempu. Jsem rád, že to kluci nezabalili a z utkání si neudělali zbytečné drama. Pokračujeme dál, před námi jsou další těžká utkání. Doufám, že se podaří navázat na předešlá vítězství a vstoupíme úspěšně do nového roku,“ sdělil po zápase trenér Slovanu Jan Klacl.

Fakta – branky a asistence: 6. Berka (Faltus), 7. Řehulka (Koláček, Konopčík), 14. Faltus (Kobza), 15. Faltus (Kobza), 17. Řehulka (Koláček), 20. Kutmon (Koláček), 39. Syrůček (Havlíček), 47. Konopčík (Koláček, Kutmon), 55. Koláček (Řehulka, Konopčík), 59. Řehulka (Kutmon) – 32. Ptáčník, 52. Souček (Čejka). Rozhodčí: Chlaň – Ježek, Barek. Vyloučení: 7:4. Využití: 2:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 390. Třetiny: 6:0, 1:1, 3:1.

HC Slovan Moravská Třebová: Bureš (20. Buchta) – Kutmon, Havlíček, Klíč, Parolek, Hanák, Rybníkář – Řehulka, Koláček, Konopčík, Syrůček, Kašpar, Husárek, Kobza, Faltus, Hank, Berka.