„Jiní“ sokové

Celek dospělých se do krajských soutěží vrátil po několikaleté pauze a v daných podmínkách pracoval uspokojivě. Tréninková morálka byla dobrá s přihlédnutím k pracovním povinnostem či osobním překážkam ale i aktivní účasti v jiných sportovních odvětvích. „V základní části se podařilo favority soutěže nejen potrápit, ale občas i porazit, jako například Poličku či Choceň. I s pozdějším vítězem přeboru z Lanškrouna se nám povedlo ze čtyř utkání třikrát vyhrát, počtvrté to byla ztráta bodů, ale proti velice pozměněnému kolektivu soupeře,“ uvedl Sedlák a doplnil: „Všechny oddíly, které se zúčastnily tohoto ročníku, mají bez jakýchkoli pochybností podmínky nesrovnatelně lepší. Tím více si ceníme toho, že mužstvo až do samotného závěru bojovalo o vysněný postup do play off.“

V posledních kolech se to už pohříchu dělo s „jinými“ soupeři než v předchozím průběhu soutěže a Svitavy proti nim neuspěly. To se týká Skutče i Lanškrouna, tedy obou finalistů. „Oba se totiž významně posílili o hráče z vyšších soutěží. Doufám jen, že to bude námětem pro řídící svaz, který podobné změny v kádrech těchto amatérských soutěží nebude umožňovat. Celý přebor tím velmi razantně měnil svůj význam a dlouhodobá část ztratila svůj smysl. Je třeba poděkovat ostatním mužstvům, která se k podobným krokům neuchýlila, byť některá by tu možnost měla jednoduchou, třeba Choceň B,“ kritizuje Miroslav Sedlák praktiky konkurentů.

Skromné posily

Konečné páté místo je vzhledem ke všem okolnostem nakonec asi odpovídající. „To ale neznamená, že bychom příště neměli vyšší cíle. Podmínky, jaké oddíl ve Svitavách využívá, jsou velmi skromné, téměř celý kádr je tvořen z vlastních odchovanců. Jedinými posilami byli letos tři hráči z moravskotřebovského béčka, ti navíc projevili zájem zůstat u nás i v příští sezoně. Každý svitavský hráč, který má chuť a vůli zde pracovat, má tedy velkou šanci se prosadit,“ říká šéf svitavského hokeje.

Zájem pracovat především s vlastními hráči je v klubu nadále, i když některým posilám by se tu určitě nebránili. Jejich start by ale nebyl zadarmo a těžko odhadnout, zda by tito hráči do svitavských podmínek měli zájem přijít. „Příchod z mládežnických týmů je problematický, medvědí službu v této věci hrají i amatérské hokejové ligy. Mladým hráčům chybí potřebná vůle, pracovitost i motivace. Doufáme, že nám trpělivost a vlastní práce ponesou alespoň dílčí výsledky, protože naše cíle nejsou dány účastí ve vyšších soutěžích, ale v měření sil se srovnatelnými protivníky z okolních měst,“ pokračuje Sedlák.

Nouze o trénink

Základním problémem, s nímž se svitavský hokej potýkal a ještě několik let potýkat bude, jsou samozřejmě tréninkové možnosti a kvalita přípravy, což si předseda oddílu uvědomuje. :Před sezonou musíme hledat azyl na okolních stadionech, trénovat je umožněno většinou v pozdních večerních hodinách. Když si připočteme cestu, tak jde skutečně o časově i finančně náročnou zátěž. Jenže pro zlepšení výsledků je nezbytné přípravné období začít s dostatečným předstihem, a to nejenom na ledě.“

Průběh sezony prokázal, že bude třeba výrazně zapracovat na fyzické i psychické kondici. Nedostatečný nácvik herních kombinací, založení útoku a přesilových her se projevil v nízké produktivitě střelby i ve slabém využívání přesilovek. „Na druhou stranu je nesporným úspěchem, o němž je dobré se zmínit, že svitavské mužstvo bylo v letošní sezoně druhé nejslušnější z obou krajských soutěží,“ chválí Sedlák.

Bude přípravka?

Krajský přebor mužů jako celek měl podle svitavských činovníků velmi korektní průběh a již v tomto obnoveném ročníku si našel pevné místo v hierarchii regionálního hokeje. „Bylo by skvělé a ve prospěch sportu, kdyby se podařilo získat aspoň ještě dvě srovnatelná mužstva. Počet účastníku by se zvýšil na osm, soutěže by se stabilizovala a zatraktivnila,“ myslí si Sedlák.

Svitavskému oddílu v uplynulém ročníku chyběla mládež, ale i na tomto by se podle slov předsedy mohlo přece jen něco změnit. „Podle zájmu o školu bruslení doufáme v malý zázrak, kterým by mohlo být přihlášení družstva přípravky do soutěže v příští sezoně. Pokud bude postoj rodičů i partnerů vstřícný, byl by to velký příslib do budoucnosti. V oddíle na tom máme velký zájem a hodně si od toho slibujeme.“

Nelze zapomenout ani na diváky a fanoušky, kteří hokejisty svými hlasivkami podpořili a pomohli k vítězstvím. „Nemalý dík patří všem partnerům, bez kterých by ve Svitavách hokej prostě a jednoduše nebyl. Těšíme se na setkání na hokejových duelech v příští sezoně,“ uzavřel předseda oddílu Miroslav Sedlák.

(rh, sed)