Zatímco hostující fandy to neodradilo a znovu přijeli ve velkém počtu, tak divákům z Litomyšle se do zimy nechtělo a přišlo jich nečekaně málo. Byla to jejich škoda, neboť neviděli vítězství svých barev. Tým hrající doma se tak radoval i ve třetím vzájemném souboji v tomto ročníku. Slovan dostane možnost srovnat bilanci druhý lednový den roku 2011.

Litomyšl – Moravská Třebová 3:1

Slovan začal zostra, hned v 1. minutě se za zády beků ocitl Zeman, ale Horáčkův zákrok ukázal, kdo bude hlavní překážkou hostujících střelců.

Ještě větší možnost pro hosty přišla v 8. minutě, kdy dostali výhodu přesilovky pět na tři, a to dlouhou skoro minutu a půl. Jenže většinu času promarnili neúčelnou kombinací a s těmi málo střeleckými pokusy, které vyprodukovali, si poradil jistý gólman Horáček.

Domácí po přestálém oslabení nevyužili svoji početní převahu. Poté měl štěstí Přikryl, když nahozený puk zazvonil do konstrukce za jeho zády a v závěru první třetiny nevyužili slibné šance Pešina na jedné a M. Peška na druhé straně.

Prostřední část góly přinesla a Litomyšl je vstřelila v přesilovkách. V té první po faulu Muselíka se dlouho nemohla usadit v útočném pásmu, až se to povedlo Matysovi, podržel kotouč na holi a střelou z úhlu překvapil Přikryla – 1:0.

Následovalo další vyloučení Zemana a velmi podobná situace, když se ze stejného místa mezi Přikrylovy betony trefil Hudousek a zvýšil na 2:0.Slovan se ovšem s tímto vývojem nehodlal smířit a velmi rychle našel odpověď, když si mezi kruhy ideálně najel Klíč a překonal Horáčka – 2:1.

Další možnosti ke skórování měli zase domácí. Nejprve ujel Šeda, puk mu však přeskočil v rozhodující chvíli hokejku a ze zakončení nebylo nic. Ve 32. minutě pálil od modré J. Peška, Přikryl vyrazil puk nad sebe, ten zazvonil na horní tyč a odrazil se před branku, odkud ho obránci stačili odpálit pryč. Rovněž hosté přispěli se svojí troškou do ofenzivního mlýna, ale Malý i Syrůček našli pouze gólmanovu lapačku.

V poslední třetině se dal čekat tlak hostů, který sice přerušil trest Parolka, ale hned po jeho vypršení zasypali Horáčka ranami, ale gólman držel svůj tým nad vodou. V 52. minutě podnikli domácí bleskový výpad, po Matysově střele byl na správném místě Dospěl a pohotovou dorážkou zvýšil – 3:1. Rozhodnuto však nebylo.

Brzy po třetím zásahu usedl na trestnou lavici Pešina, ale přesilové hry se třebovským hokejistům v tomto derby vůbec nedařily. Obětavě bránící protihráči jim dovolili minimum střel na Horáčka a navíc strážce domácí svatyně působil velmi jistým dojmem, takže čas hostům rychle ubýval.

Poslední šanci dostal Slovan v další zkrácené přesilovce od 57. minuty, jenže přes nápor v útočném pásmu nic nebezpečného nevymyslel. V závěru to ještě vyzkoušel bez brankáře a odvolal Přikryla, mohl však být jen rád, že poslední puk do jeho opuštěné svatyně padl až těsně po závěrečné siréně.

Derby ani v mrazivém počasí nepostrádalo náboj a kvalitu. Domácí jej rozhodli v přesilových hrách, velký podíl na výsledku měl nejlepší muž na ledě M. Horáček. Třebovští se tentokrát v ofenzivě neprosadili tak, jak je u nich zvykem, a jejich vítězná série skončila.

Fakta – branky a asistence: 24. Matys (T. Horáček), 28. Hudousek (Dospěl, Kosejk), 52. Dospěl (Matys) – 29. Klíč (Koláček, Zeman). Rozhodčí: Čížek – Mrázek, Zemánek. Vyloučení: 7:5. Využití: 2:0. Diváci: 400. Třetiny: 0:0, 2:1, 1:0.

HC Litomyšl: M. Horáček – Ač, Kosejk, Šauer, Fajfr, Kučera – Dospěl, Hudousek, Šeda, Matys, Lustyk, T. Horáček, Čejka, Pešina, J. Peška.

HC Slovan Moravská Třebová: Přikryl – Faltus, Rybníkář, Havlíček, Kutmon, Klíč, Parolek – Zeman, Koláček, Husárek, Muselík, Kobza, M. Peška, Malý, Syrůček, Skácel, Tregler.

Jan Svatoš, trenér HC Litomyšl: Průběh zápasu byl hodně vyrovnaný. My jsme vítězství tentokrát spíše vybojovali, ale i takové se cení. Nikdo se nebude ptát, jestli jsme vyhráli na krásu, nebo díky bojovnosti a nasazení. Hlavně musíme poděkovat Martinu Horáčkovi, který podal v brance perfektní výkon. Moravská Třebová je soupeř, který má vysokou kvalitu, ne nadarmo vyhrála sedmkrát v řadě, a hraje se s ní dobrý hokej. Určitě nám pomohlo, že se do sestavy vrátili někteří hráči a mohli jsme točit pět obránců a tři útoky. Ještě by to ale jednoho dva chtělo, aby bylo v případě zranění kam sáhnout. Utkání bylo pohledné, je škoda, že nepřišlo více diváků.

Jan Klacl, trenér HC Slovan Moravská Třebová: Dnes nám hokej trošku zamrzl. Neuvěřitelná zima a přestávka, kterou jsme měli vinou špatného počasí, se podepsaly na našem výkonu. My se nemohli dostat do tempa a soupeř dokázal potrestat naše vyloučení, tyto dvě věci zápas rozhodly. V první třetině jsme měli nějaké šance, ale nedokázali jsme se trefit do odkryté branky a s jedním gólem se hokej nevyhrává. Domácím výborně zachytal gólman a hlavně díky němu se nám nepodařilo přidat další branky. Chtěl bych poděkovat divákům, že i v takové zimě jich tolik přijelo nám pomoci a přes nepříznivý výsledek nás neustále podporovali.

(rh, dp)