Neúspěšný vstup do play off mají za sebou zdejší hokejisté. V Hlinsku sice vedli 2:1, ale to bylo z jejich strany všechno a pokud si chtějí zachovat šanci na postup do semifinále krajské ligy, tak nemají jinou možnost než v neděli v podvečer vyhrát doma.

Hlinsko – Litomyšl 5:2

Důležitost utkání byla znát na oboustranné počáteční opatrnosti, takže úvodní vážnější střelou byla až ta z 8. minuty z hole domácího Havelky, která skončila na tyči. S ukazatelem skóre pohnul v čase 9:50 Fikejz (0:1), jenže do první přestávky bylo vyrovnáno a postaral se o to Hron, když si v přesilovce vyjel před branku a zavěsil.

Hlinsko dokonalo obrat v nástupu do prostřední třetiny, když se ve velkém závaru před Pavlíčkem nejrychleji zorientoval Havelka a dostal puk do sítě – 2:1. Hostům poté pomohly zpátky do zápasu přesilovky, druhou z nich využil po rychlém kontru Hudousek – 2:2. Místo pokračujícího tlaku se Litomyšlští následně museli bránit v oslabení, dokonce ve třech, což sice zvládli, ale ve 38. minutě nezastavili akci Ptáčka, jenž projel z křídla až před Pavlíčka a ze skrumáže vrátil náskok domácím (3:2).

I v závěrečné dvacetiminutovce se často vylučovalo a jeden z trestů pro Šauera se stal hostům osudným. Muž zápasu Lukáč ideálně našel Dobiáše a ten pohodlně zvyšoval na 4:2.

Hosté se ještě pokusili něco s výsledkem udělat, ale nestačila jim ani dvojnásobná početní výhoda, na spolehlivém Saifrovi si vylámali zuby. V 54. minutě jim poslední naději vzal Lukáč, mířil mezi Pavlíčkovy betony. Závěr ještě poznamenalo několik faulů, Štěpánek si vykoledoval trest 5 + OK, ale na stav to nemělo vliv.

Fakta – branky a asistence: 19. Hron (Spal), 24. Havelka (R. Lukáč, Savík), 38. Ptáček (R. Lukáč), 49. Dobiáš (R. Lukáč, Mühlfait), 54. R. Lukáč – 10. Fikejz (Šedivý, R. Hudousek), 30. R. Hudousek (Ač). Rozhodčí: Najman – Kobr, Buček. Vyloučení: 11:10, navíc Štěpánek (Hlinsko) 5 minut + OK. Využití: 2:1. Diváci: 350. Třetiny: 1:1, 2:1, 2:0. Stav série: 1:0.

„Nehráli jsme špatně, byl to vyrovnaný zápas,“ ohlížel se trenér Petr Pešina. „Myslím si, že rozhodla fyzička, protože domácí měli k dispozici více hráčů než my. Ve druhé třetině jsme byli často vylučovaní, síly ubývaly a v závěru jsme je neměli. V neděli snad už bude hrát Šeda, který je po nemoci. Uděláme maximum, abychom sérii ještě vrátili do Hlinska.“

HC Litomyšl: Pavlíček – Ač, Mimra, Pilný, Čejka, Kučera, Šauer – Dospěl, Šedivý, Matys, Fikejz, Hudousek, Kubelka, Lustyk, Horák, Rejda.

Hvězdy zápasu

Radek Lukáč. „Velitel“ hlinecké ofenzivní kavalerie pečetil skóre na 5:2, už předtím ale na tři góly svého týmu nahrál. To je na zápas čtvrtfinále bilance jako hrom.
Vladimír Saifr. Nic naplat, v play off často rozhodující výkony gólmanů. Domácí si za vyrovnaného stavu připsal klíčové zákroky.
Radim Hudousek. Po jeho zásahu ze 30. minuty hosté naposledy drželi rovnocenný stav. V dalším průběhu pak už jenom ztráceli.

(rh)