Úlohu favorita potvrdila Moravská Třebová, která vsadila na nápor v první části a získala zde klíčový odstup. Ten posléze proti Poličce přes dílčí komplikace uhájila.

HC Slovan Moravská Třebová – HC Spartak Polička 7:2 (4:0, 0:1, 3:1)

Fakta: Branky: 4. Schejbal, 8. Maška (Prokop, Čikl), 9. Schneider, 13. Faltus (Rosendorf), 49. Aulehla, 56. Aulehla (Rosendorf, Čikl), 56. Maška (Koranda, Rosendorf) – 36. Gregar, 44. L. Boháček (J. Hejtmánek). Rozhodčí: Najman – Kolář, Huryta. Vyloučení: 5:5, navíc Musil (POL) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 435.

Moravská Třebová: Kyša – Rosendorf, Kutmon, Kršňák, Kvapil, Vondra, Pokorný – Prokop, Čikl, Maška, Faltus, Aulehla, Kučera, Schneider, Koranda, Schejbal.
Polička: Vašátko – Vítek, V. Vápeník, J. Hejtmánek, Musil, L. Hejtmánek, Štěrba – L. Boháček, Gregar, Krajíček, Havlíček, Švejda, Škarýd, J. Boháček, Zobač, Jindra.

Slovan vletěl do zápasu se silou uragánu a v první třetině nedal soupeři ani „čuchnout". Hned ve 4. minutě vystihl špatnou rozehrávku Schejbal a zavěsil „pod víko" – 1:0. Tento gól nezůstal dlouho osamocen, neboť Maška zakončil „do prázdné" poté, co se spoluhráči rozebral obranu, a v 9. minutě se zblízka prosadil Schneider – 3:0.

Poličští mohl snížit v přesilovce pět na tři a dokonce se jim to i povedlo, ale trefa Gregara přišla po hvizdu rozhodčího a nebyla uznána. Místo toho přišlo přečíslení a po zásahu Faltuse vedli domácí už 4:0.

Prostřední část přinesla zásadní změnu obrazu hry. Domácí hrát přestali, hosté začali a Kyša se měl rázem co ohánět. Čisté konto držel do 36. minuty, kdy ho z úhlu překonal Gregar (už předtím nebyl podruhé v utkání Spartaku uznán gól).

V nástupu do třetí třetiny se z dorážky prosadil L. Boháček a poličské naděje znovu ožily – 4:2. Zhasly však poté, co Krajíček neproměnil vyloženou šanci a z protiakce se trefil Aulehla.

Spartakovci se potom začali vytrácet z ledu a domácí si závěr utkání pohlídali. Výsledek nakonec ještě vylepšili, a to v přesilovce po Aulehlově teči a díky Maškově dorážce zblízka.

„Pocity jsou rozpačité. Se třemi body jsem spokojen, ale co jsme předvedli ve druhé třetině, to bylo až za hranou. Jen díky pořádnému kusu štěstí a gólmanovi jsme po této části ještě vedli. Třetí třetina už byla zase lepší, ale ze zápasu si musíme vzít ponaučení. Hraje se šedesát minut a nelze spoléhat, že po první dobré třetině je hotovo," hodnotil kouč Jan Klacl.

Jeho protějšek Dušan Vápeník mohl jen litovat pokaženého úvodu zápasu. „Soupeř nás v první třetině jasně přehrál a využíval svoje šance. Ve druhé jsme však přidali a byli lepší, na rozdíl od domácích jsme ale gólovky neproměňovali a regulérní trefy nám nebyly uznány. Rozhodlo se za stavu 4:2, místo kontaktního gólu jsme inkasovali při vlastní přesilovce popáté. Za druhou a třetí část musím nicméně svoje hráče pochválit," uvedl poličský kouč.

HC Litomyšl – HC Chrudim 4:2 (0:0, 1:0, 3:1)

Fakta: Branky: 28. Kosejk (Lustyk), 48. Hynek (Š. Švec, M. Švec), 52. Pavlák (Šeda, Ondráček), 60. Šeda – 56. Langr (Cvrček, Polák), 59. Králíček (Brožek). Rozhodčí: Čížek – Kleprlík, Schaffer. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. Diváci: 300.

Litomyšl: Kalousek – Kosejk, Ondráček, Lustyk, Fajfr, Krutina – Šeda, Dospěl, Uhlíř, Vomočil, Ropek, Dvořák, S. Švec, M. Švec, Hynek, Pavlák.

Divák, který přišel znovu po týdnu do Litomyšle na hokej, nemohl ani uvěřit, že tým v bílých dresech je ten stejný, který minule podal tak bezkrevný výkon. Nyní totiž působil jako pokropený živou vodou a odehrál více než kvalitní partii.

První třetina vyzněla opticky lépe pro hosty, ale pouze opticky. Po jejich aktivním úvodu se domácí postupem času také dostávali do hry a vypracovali si slušné možnosti, přesně zakončit však nedokázal nikdo.

V prostřední třetině jakoby domácí pochopili, že se soupeře nemusí bát, a prosazovali se stále více. Ve 28. minutě vypálil v přesilovce pět na tři Kosejk a jeho pumelice konečně hnula s bezgólovým stavem – 1:0. Ještě veseleji mohlo být o něco později, Dospělovo sólo při oslabení ale vychytal brankář Ament.

Zkraje třetí části přišel očekávaný nápor Chrudimi, který domácí hlavně díky Kalouskovi přežili a potom sami udeřili. V 48. minutě se dostal ke gólové dorážce Hynek, aby pak klid na litomyšlské hokejky přinesl povedenou ránou Pavlák – 3:0.

Klid to však byl jen zdánlivý, jelikož v 56. minutě propadla za Kalouska střela Langra a hosté ožili. V čase 58:20 zůstal před brankou nepokrytý Králíček a rázem to bylo o jediný gól – 3:2!

Naštěstí pro domácí poté ve snaze o vyrovnání skočilo na led více hráčů soupeře, než dovolují pravidla. I v oslabení hosté odvolali gólmana, ale už jim to nepomohlo, naopak pohotový Šeda poslal kotouč do opuštěné svatyně a dal razítko na velice cennou výhru Litomyšle.

Další výsledky 20. kola KL Pardubicka: Ledeč nad Sázavou – Chotěboř 1:3 (0:2, 1:0, 0:1). Branky: Štěpán – Dvořák, Hajšman, Svoboda. Světlá nad Sázavou – Choceň 6:2 (4:0, 2:1, 0:1). Branky: P. Včela 2, Kořínek, Špatenka, Křišťan, Kopecký – Křečan, P. Prachař. Skuteč – Česká Třebová 1:13 (0:5, 0:7, 1:1). Branky: Klusoň – Fúzik 4, Vlček 3, Hemský 2, Zadina 2, Zítka, Lesák. Hlinsko – ZH Pardubice 6:0 (2:0, 1:0, 3:0). Branky: M. Bureš 3, Kavalír, Pazdera, Boguaj.

Pořadí: 1. Světlá nad Sázavou (47), 2. Chrudim (47), 3. Moravská Třebová (42), 4. Choceň (39), 5. Česká Třebová (38), 6. Litomyšl (36), 7. Polička (33), 8. Hlinsko (27), 9. Chotěboř (26), 10. Ledeč nad Sázavou (16), 11. ZH Pardubice (5), 12. Skuteč (1).

Další program – dohrávka, úterý 13. ledna: Česká Třebová – Moravská Třebová. 21. kolo, středa 14. ledna: Hlinsko – Ledeč nad Sázavou, Česká Třebová – Litomyšl, Chrudim – Světlá nad Sázavou, Choceň – Chotěboř. Čtvrtek 15. ledna: ZH Pardubice – Moravská Třebová, Polička – Skuteč.

(dp, rh)