Litomyšl – Moravská Třebová 3:2 (SN)

Utkání začalo vcelku v klidném tempu, avšak z obou stran útočně. Šancí se zrodilo dost, ale brankáři oplývali jistotou. V 15. minutě tasil Pavlíček parádní zákrok, když se na něj řítil v oslabení Husárek. Domácí hráli tři přesilovky, leč dlouho v nich názorně dokumentovali, proč nedali pět třetin v řadě gól. Až v 19. minutě se individuálně prosadil Zdeněk Joudal a střelou z úhlu ukončil svoje trápení v koncovce (do černého se trefil po devíti zápasech).

Do druhé třetiny vstoupili domácí aktivněji, záhy se před Burešem ocitl zcela sám Pešina, ale nedal. Dlouhou přesilovku pět na tři si poté domácí sami pokazili faulem a ve 32. minutě jim gólovou radost sebral sudí Najman: Bačík zblízka zakončoval zjevně pod horní tyčku, ale muž v pruhovaném to neviděl. Jak už to bývá, brzy bylo vyrovnáno. Domácí zapomněli, že se z trestné lavice vrací Lakomý, jeho dělovku stačil Pavlíček jen vyrazit a dojíždějící Syrůček pálil do odkryté brány přesně – 1:1.

Za nerozhodného stavu se v poslední části na ledě přiostřilo a také diváci se dostali do varu. Ve 45. minutě nejprve Pavlíček bravurně zlikvidoval únik dva na jednoho v podání Moravce a Lakomého, recept na něj vzápětí našel nenápadnou střelou König a Slovan sahal po bronzu – 1:2!

S koncem sezony se však domácí nechtěli smířit a soupeře zatlačili. Jedné pohromě Třebovští ještě zabránili úmyslným posunutím branky, ale v 52. minutě se po spolupráci se Šedivým nemýlil Dospěl – 2:2. Následnou šarvátku vyřešil sudí několika tresty, chvíli se dokonce hrálo i tři na tři, ale když Pavlíček hokejkou zmařil gólovku Novotného, šlo se do prodloužení.

Nastavení bylo z obou stran diktováno hlavně opatrností. I když několik příležitostí k vidění bylo, žádná z nich nemohla na spolehlivé gólmany platit. A tak přišly ke slovu nájezdy, jež si Litomyšl na rozdíl od Slovanu zkusila poprvé v sezoně. V první sérii Husárkovi utekl puk, aniž stačil zakončit, Joudal zkušeně skóroval. Poté minul Parolek a Matyse vychytal Bureš.

Ve třetí sérii neměli brankáři naději: jak Lakomý (1:1), tak po něm Dospěl (2:1) prokázali kanonýrské kvality. Ve čtvrté sérii nedotáhli svoje pokusy König ani Šedivý, poslední naději Slovanu měl na holi Koláček. Jeho první nájezd skončil kontaktem s Pavlíčkem a gólmanovou hokejkou na ledě, proto dostal třebovský útočník další šanci a ta skončila Pavlíčkovým zásahem a velkou radostí domácích hráčů i fanoušků.

„Věděli jsme, že nás Slovan může porazit, ale ne porážet, takže jsem byl přesvědčen, že zvítězíme. Asi by se zápas vyvíjel jinak, kdyby nám rozhodčí uznal branku na 2:0. Přesto jsme si věřili, a to i na nájezdy, protože Pavlíček je v nich velmi dobrý,“ hodnotil utkání hrající trenér Litomyšle Petr Pešina, jenž se ke svému nájezdu coby pátý exekutor již nedostal.

Ani tentokrát domácí celek neprolomil střeleckou mizérii, naposledy dal víc než dva góly 3. února v Chrudimi. „Je to neskutečné, zkoušíme už všechno možné, ale jsme v křeči. Musíme jít zkrátka do koncovky víc sebevědomě a důrazně,“ dodal Pešina. Jeho protějšek Miroslav Venkrbec byl stručný: „Bylo to vyrovnané utkání a v něm spravedlivá remíza. Protože nájezdy dopadly v náš neprospěch, popereme se o vítězství v celé sérii v neděli na domácím ledě.“

Branky: 19. Joudal, 52. + nájezd Dospěl – 35. Syrůček, 46. König. HC Litomyšl: Pavlíček – Drbal, Matys, Matalík, Pilný, Kosejk – Musil, Šedivý, Dospěl, Joudal, Pešina, Pavlák, Šauer, Lustyk, Bačík. Slovan MT: Bureš – D. Klíč, Syrůček, Hanák, Kutmon, Novotný, Parolek – Husárek, Lakomý, Moravec, Řehulka, Koláček, Péč, Kobza, Konopčík, König.