Dlouho to i vypadalo, že si odvezou body potřebné k jistotě postupu do play off. Jenomže Slovan nepřipustil překvapení a zlepšením v závěrečné části si zajistil výhru. I Litomyšlští ale ještě před nedělními duely měli jistotu, že si zahrají ve čtvrtfinále, neboť jim výrazně pomohl celek Pardubic. Ten v sobotu porazil na svém ledě Hlinsko a nepustil ho do vyřazovacích soubojů.

HC Slovan Moravská Třebová – HC Litomyšl 5:4 (1:2, 2:2, 2:0)

Branky: 14. Rajnoha (Rak), 23. Maška (Stráněl), 27. Řehulka (Faltus, Koláček), 43. Berčák (Muselík), 56. Faltus (Koláček) – 6. Dvořák (Vágner), 20. Krutina (Dvořák), 24. Uhlíř (Jankovský), 31. Dvořák. Rozhodčí: Prchal – Urubčík, Vepřovský. Vyloučení: 4:3, navíc Jankovský (LIT) 10 min. OT + OK + TH. Využití: 2:1. Diváci: 415.

Moravská Třebová: Kalina – Kutmon, Rajnoha, Doseděl, Kršňák, Pokorný – Faltus, Koláček, Řehulka, Muselík, Berčák, Rak, Stráněl, Kučera, Maška. Litomyšl: Kalousek – Skalník, Fink, Kosejk, Vágner – Dvořák, Pavlák, Jankovský, Š. Švec, Uhlíř, Hynek, Sokol, Krutina, Vomočil.

Do duelu vstoupili lépe hosté a v plné permanenci se od úvodního buly ocitl Kalina, který úspěšně čelil několika střeleckým pokusům. V 6. minutě to byli sami domácí, kdo soupeři nabídl vedoucí gól, když se po špatné rozehrávce dostal k puku Vágner a předložil jej do ideální pozice Dvořákovi – 0:1.

Slovanu chvilku trvalo, než se dostal do patřičného tempa, postupně se ale také začal dostávat do šancí a jednu z nich využil, když v přesilovce pálil od modré přesně Rajnoha. Přesto šli do kabin spokojenější hosté, krátce přes přestávkou se z kruhu hezky trefil Krutina.

Prostřední část měla stále se opakující scénář, při němž domácí dotahovali náskok rivala. Poprvé se o to po akci a přesné přihrávce Stráněla postaral Maška. Také hosté ovšem měli nabito ostrými, Uhlíř ujel do nájezdu a poradil si s Kalinou – 2:3. Litomyšlská radost však dlouhého trvání znovu neměla, jelikož ve 27. minutě nedal Kalouskovi tvrdou ránou „z první" nejmenší naději Faltus – 3:3.

Přešla polovina střetnutí a hosté šli počtvrté a naposledy do vedení. Stalo se tak v početní převaze, kdy si branku objel Dvořák a stihl zasunout kotouč za záda gólmana Kaliny. Hosté pak měli další možnosti ke zvýšení svého náskoku, ale Kalina svůj tým podržel. O tom, že po čtyřiceti minutách budou těsně napřed Litomyšlští, rozhodla smůla na holi Faltuse, který trefil tyč Kalouskovy svatyně.

Zkraje třetí třetiny hosté nevyužili přesilovku, zato stejná výhoda na opačné straně znamenala počtvrté během zápasu vyrovnání, když Berčák zamířil přesně „pod víko" – 4:4.

Začínalo se tedy od začátku a týmem, který se více hrnul za výhrou, byl přece jen Slovan. Vynutil si tlak a v 56. minutě z něho vytěžil tříbodovou trefu, když se střelou na lapačku prosadil Faltus. Hosté už neměli síly, aby si vynutili prodloužení, nepomohla jim ani power play a navíc je ještě oslabil Jankovský, který za protesty vyfasoval bohatou škálu trestů.

„Minulé zápasy byly trochu o nervy. Budu velmi rád, když se z toho nestane tradice, i přesto, že jsme v obou vyhráli. V play off by to nemuselo dobře dopadnout. Klukům je třeba poděkovat za bojovnost. V utkání jsme čtyřikrát dotahovali, ale nakonec jsme to zvládli," řekl po derby spokojený moravskotřebovský trenér Jan Kacl.

(dp, rh)