V březnu tohoto roku se region utápěl v hokejové euforii, když Moravská Třebová vyhrála krajskou ligu a Polička krajskou soutěž. Ani se fanoušci nejrychlejší kolektivní hry nenadáli a je tu start nové sezony. Ta bude ovšem úplně jiná. Obě soutěže byly spojeny a hrát se bude, alespoň v základní části, v jedné skupině. Po 22 kolech se pak krajská liga rozdělí (6 – 5), odehraje se nadstavbová část a obě skupiny vyvrcholí v play off – áčko o přebornický titul a béčko o Pohár Vladimíra Martince. Svitavsko bude mít v krajské lize trojnásobné zastoupení.

HC SLOVAN MORAVSKÁ TŘEBOVÁ

„Jako úřadující mistr si nemůžeme klást jiné ambice než obhajobu, ale jestli se to povede, nezáleží jen na nás. Nikdo přesně neví, s kým kdo půjde do soutěže, nechceme ale, aby nás potkalo to, co jiné kluby, které po zisku titulu hrály několik let na spodku tabulky. Prioritou je postup do play off a hokej, kterým budeme pořád bavit naše fanoušky,“ pronesl manažer Pavel Kršňák.

Velkým posunem dopředu byl začátek společné přípravy na ledě, ke které se celek sešel již poslední prázdninový den. Trenér Jan Klacl absolvoval s týmem sedm testovacích zápasů se střídavými výsledky, v tom posledním Slovan deklasoval Hlinsko 10:1. „Výsledky nebyly to hlavní, zkoušeli jsme vše, co budeme v sezoně potřebovat. S přípravou jsme celkově spokojeni,“ sdělil Kršňák.

Jako tradičně i ve Třebové sčítají odchody a příchody do mužstva. Chybět bude pětice: Přikryl (hostování v Šumperku), Havlíček (rodinné důvody), Štěpánek (osobní důvody) a Syrůček s Klíčem, jež nebyli uvolněni mateřským klubem. „Více prostoru na ledě by měl dostat Tregler, vrátil se brankář Kulhavý, staronovou tváří je obránce Rulíšek, novými pak univerzál Volčko, obránce Fekiač a útočník Urbášek,“ vypočítal Kršňák, kterému se sloučení krajské ligy moc nepozdává. „Pro hokej je to krok zpátky a já jsem přesvědčen, že hráčům ani divákům to nic nepřinese. Doufám, že to bude jenom na jednu sezonu.“

HC LITOMYŠL

Celek ze Smetanova města nedoznal přes léto změny na trenérském postu, neboť lodivod zůstává Jan Svatoš. V kádru zůstaly prakticky všechny opory z loňska včetně hostujících ostrostřelců Hudouska a Šedy. Po pauze se do týmu vracejí Fikejz a David Šedivý, který přivedl i svého bratra Michala, nově se v barvách Litomyšle představí Škorpil a Šafář. Pozitivem je návrat brankáře Horáčka. „Na svém postu se bude střídat s dalším pardubickým juniorem Bernardem a naším Štěrbou. Do hry naskočí i další junioři Dvořák, Skalník, Velehradský a bratři Švecové,“ seznamuje s novinkami vedoucí družstva Jiří Mlejnek.

Z kádru naopak odešli matador Pešina, brankáři Pavlíček, Holomek a Portlík a bek Šauer. „Příprava na sezonu byla standardní. Sehráli jsme pět utkání, ve kterých se po počáteční nesehranosti začal výkon zvedat. Ze základní fáze chceme do další části postoupit určitě v lepší skupině a tam se s dalšími soupeři poprat o dobré umístění,“ uvedl Mlejnek.

Litomyšl se na inovovanou krajskou ligu těší. „Díky snazší dostupnosti většiny měst čekáme vyšší návštěvnost i od cizích fanoušků. Rovněž pestrost mužstev co do počtu i výkonnosti přinese pro diváka větší zajímavost, protože loňský systém nikterak nelákal,“ je přesvědčen Jiří Mlejnek.

HC SPARTAK POLIČKA

Vítězové krajské soutěže se představí v silné konkurenci a nechtějí tam být jenom do počtu. „Víme, že nás čeká těžká sezona. Jdeme do ní s respektem, ale i s nebojácností,“ říká trenér Miloš Grubhoffer a na otázku na cíle klubu v soutěži odpovídá. „Chceme hrát dobrý atraktivní hokej pro naše fanoušky a v základní části se umístit co nejlépe. Přehnané ambice samozřejmě nemáme, ale rádi bychom se dostali před naše loňské soupeře z krajské soutěže a s ostatními favorizovanými celky zvučných jmen odehráli důstojné partie.“

Kádr z minulého povedeného ročníku zůstal ve Spartaku převážně pohromadě. Z pracovních důvodů museli skončit Mach a Vašátko, zdravotně nejsou na začátku sezony fit Nykl a Šedý. „Posílili nás gólman Libor Dinga z Nedvědic a útočník Jakub Mahel ze Žďáru nad Sázavou. Pokračuje u nás i pan hokejista Martin Kubát, což je pro tým velmi důležité,“ uvedl Grubhoffer, který v kádru přivítal i svého syna, jenž téměř celou loňskou sezonu laboroval se zraněním.

„S letní přípravou a přístupem hráčů jsem byl spokojen. Bohužel jsme se doma dostali na led až 3. října, předtím jsme jezdili do Litomyšle. Odehráli jsme dva přípravné zápasy, v nekompletní sestavě podlehli Hlinsku 3:10 a zvítězili v České Třebové 8:3. Tento soupeř nám ovšem na poslední chvíli odřekl středeční odvetu a to mě velmi mrzí. Začátek ligy bude tudíž z herního střediska asi ještě trochu neurovnaný,“ doplnil Miloš Grubhoffer.

(rh, dp)

Program základní části

1. kolo (9. října): Litomyšl – Moravská Třebová, Chrudim – Polička. 2. kolo (12. a 13. října): ZH Pardubice – Litomyšl, Polička – Lanškroun. 3. kolo (16. října): Litomyšl – Polička, Moravská Třebová – ZH Pardubice. 4. kolo (19. a 20. října): Polička – Moravská Třebová, Skuteč – Litomyšl. 5. kolo (23. října): Litomyšl – Světlá, Moravská Třebová – Skuteč, ZH Pardubice – Polička. 6. kolo (26. a 27. října): Světlá – Moravská Třebová, Česká Třebová – Litomyšl. 7. kolo (30. října): Litomyšl – Hlinsko, Moravská Třebová – Česká Třebová, Polička – Skuteč. 8. kolo (2. a 3. listopadu): Světlá – Polička, Hlinsko – Moravská Třebová, Choceň – Litomyšl. 9. kolo (6. listopadu): Litomyšl – Chrudim, Moravská Třebová – Choceň, Polička – Česká Třebová. 10. kolo (9. a 10. listopadu): Hlinsko – Polička, Chrudim – Moravská Třebová, Lanškroun – Litomyšl. 11. kolo (13. listopadu): Moravská Třebová – Lanškroun, Polička – Choceň.

Odvetné zápasy se odehrají od 20. listopadu do 8. ledna. Nadstavbové skupiny jsou na programu od 15. ledna do 19. února a play off odstartuje 22. února.