V dohrávce krajské ligy hokejistů se potvrdily papírové předpoklady a litomyšlský celek nestačil na okresního konkurenta z Moravské Třebové. Klíčová pro vývoj utkání byla střelecká produktivita a ta byla jednoznačně na straně Slovanu, jenž si zaslouženě zajistil další tři body. Dlouho by bylo třeba pátrat, abychom zjistili, kdy naposledy se derby hrálo před tak slabou návštěvou.

HC Litomyšl – HC Slovan Moravská Třebová 1:6 (0:1, 0:3, 1:2). Branky: 57. Uhlíř (Š. Švec, Peška) – 7. Faltus (Koláček), 23. Rak (Arnošt), 25. Rajnoha (Muselík), 27. Stráněl, 41. Řehulka, 52. Řehulka (Faltus, Koláček). Rozhodčí: Doležal – Souček, Urubčík. Vyloučení: 3:6, navíc Rak (MT) 10 min. OT. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 215.

Litomyšl: Kalousek – Fink, Kosejk, Vágner, Lustyk, Skalník – Dospěl, M. Švec, Jankovský, Peška, Š. Švec, Uhlíř, Hynek, Fajfr, Dvořák. Moravská Třebová: Vydržel – Kutmon, Štefan, Rajnoha, Doseděl, Parolek, Arnošt – Faltus, Koláček, Řehulka, Berčák, Stráněl, Muselík, Tregler, Kučera, Rak.

Hokej se v Litomyšli určitě nehrál špatný a bylo se na co dívat. Slibné šance se střídaly před oběma brankami a v první třetině se ujala ta ze 7. minuty, když po závaru před Kalouskem procpal kotouč do sítě Faltus – 0:1.

Skóre se mohlo měnit daleko častěji, to aby ale musel chytat někdo jiný nežli Kalousek resp. Vydržel, kteří svoje svatyně napevno zamkli.

Toto konstatování ale platilo v případě Litomyšle pouze do začátku druhé části. Tam totiž domácí postihlo chvilkové zatmění, kdy se jejich hra úplně rozsypala, a tím pádem bylo po nadějích na solidní výsledek.

Nejprve ve 23. minutě ujel do brejku Rak a nikým neatakován zavěsil. Poté se hosté bránili v oslabení, což jim ale pranic nevadilo. Nájezd Muselíka sice Kalousek kryl, ale nepohlídal si puk před sebou a Rajnoha dorážel – 0:3. V čase 26:07 to bylo už 0:4, tentokrát měl po rychlém protiútoku dost času k opakované dorážce Stráněl.

V dalších minutách se Litomyšli podařilo rozlet Slovanu přibrzdit a sama mohla smazat nulu na kontě vstřelených gólů, leč to by si musela mnohem lépe poradit s početními výhodami, kterých měla několik. I tak si ale domácí jistě mysleli, že by v závěrečné třetině mohli ještě vývoj zdramatizovat.

To by se ale po půlminutě nesměl, kde se vzal, tu se vzal, za zády obránců objevit Řehulka a kanonýr jeho formátu si věděl se sólovým nájezdem rady – 0:5.

Tím bylo o výsledku definitivně rozhodnuto a dohrávalo se plně pod třebovskou taktovkou. Domácí se snažili alespoň o čestný zásah, Vydržel ale toužil po nule a nechtěl soupeři nic povolit. Naopak, v 52. minutě znovu zaúřadovala elitní třebovská řada a Řehulka dal na 0:6.

Poslední otázkou, která ještě zůstala nedořešena, byl tedy osud čistého konta hostujícího gólmana a úspěchu se nakonec nedočkal. Ani spoluhráči mu v tomto směru nepomohli, nechali totiž ujet dvojici Š. Švec – Uhlíř a druhý jmenovaný zařídil gólovou tečku za derby.

„Z naší strany to bylo perfektně zvládnuté utkání," pochvaloval si moravskotřebovský trenér Jan Klacl. „Co jsme si řekli v kabině, to hráči na ledě plnili a všechno podpořil vynikajícím výkonem Lukáš Vydržel v brance. Dařilo se nám i střelecky a proto je pro nás výsledek takhle příznivý," uvedl Klacl a ocenil i podporu od věrných fanoušků. „Byli opět výborní a hrálo se nám hned jinak, když jsme si připadali jako na domácím stadionu."

Domácí kouč Jan Svatoš litoval, že jeho hráči nedokázali navázat na slibný výkon, který předvedli v Chocni. „Bojím se, že ve dvanácti lidech nemáme na to, abychom byli schopni hrát každé tři dny tak, aby to stačilo na soupeře z první šestky," naráží na úzký kádr, s nímž se potýká. V derby proti Slovanu se Litomyšlští z velké části srazili do kolen sami. „Bohužel jsme inkasovali většinu gólů po našich vlastních hrubých chybách v útočném pásmu. Netlačili jsme se dostatečně do zakončení, místo toho jsme spíše zakládali soupeři protiútoky a ten je využíval. Možná, že by se zápas vyvíjel jinak, kdybychom po první třetině vedli, a šance na to byly, ale nevyužili jsme je," uvedl Svatoš, na jehož svěřence čeká v neděli 1. prosince další regionální derby na ledě Spartaku Polička. Slovan bude mít o víkendu volný los.

(rh, dp)