Politika by se do sportu míchat neměla. Stará otřepaná fráze, která se snad nikdy nezakládala na pravdě. Sport s politikou šly ruku v ruce v době tvrdého komunismu i v období porevoluční.

Poslední roky se nejvíc řeší ruští či běloruští sportovci, kteří jsou ve valné většině součástí státní propagandy. Jinak tomu není ani v samotných soutěžích. Jako ideální příklad se dá považovat hokejová KHL, která proruskými a s tím spojenými protiukrajinskými či proválečnými názory naplněná až po okraj…

I před letošním mistrovstvím světa v hokeji, které se koná v Praze a Ostravě, vychází na povrch otázka, zda by se hráči z tého dříve prestižní a uznávané soutěže měli účastnit hokejového šampionátu.

V Česku je tahle situace zdá se vyřešená, ale na takovém Slovensku tápou, zda si své krajany z KHL na šampionát stáhnout.

Na tuhle problematiku jsme se proto i v Pardubicích ptali legend, jaký na to mají názor.

"Je to na každém svazu, jak si tohle rozhodne, zda ty hráče z KHL vezme na mistrovství. Pokud nad tím přemýšlím, tak kdybych neměl kvalitní hráče, asi bych se obrátil na hráče z KHL. Záleželo by ale opravdu na situaci. Myslím si, že my máme dost kvalitních hráčů na to, abychom to nemuseli řešit. Je to spíše otázka na Slováky, kteří to mají trochu jinak nastavené než u nás. Nemyslím si tedy, že by u nás měli hrát hokejisté z KHL." říká Otakar Janecký.

V rozhovoru pro Deník se o této problematice rozpovídal i Jiří Šejba.

Hlavní trenér národního týmu Radim Rulík.
Mají hokejisté z KHL přijet do Prahy? Česko je rozpolcené, Slováci tápou

Souhlasil byste s tím, aby hráči působící v KHL přijeli na mistrovství světa do ČR? 

Těžké téma. Je opravdu složité tohle nějakým způsobem hodnotit. Každá země se může rozhodovat podle vlastní vůle a každá je tudíž zodpovědná za své rozhodnutí. Když tu možnost mají, tak ji chtějí využít. Každý chce přece reprezentovat svoji vlast. Odchodem do KHL hráči využívají toho, že si mohou jít vydělat pěkné peníze. Otázka za jakou cenu. Může být vysoká, protože je část veřejnosti odsoudí. A jestli jim to nevadí, protože upřednostnili zabezpečit se do budoucna, je už jenom na nich. Samozřejmě pak můžeme hovořit o lidském hledisku a nějaké solidaritě a soudržnosti. Náš svaz to vyřešil rezolutně: Kdo hraje KHL, nereprezentuje. Je to dané a nikdo s tím asi nemá žádný problém. A vědí to i ti kluci, kteří v KHL hrají. Byla to jejich svobodná volba. Musí si ale za tím stát. Neříkat něco tři sezony a pak to změnit. Je dobře, že v naší zemi jsou nastavené regule. Ať už při hokeji, či dalších sportech.

Tato otázka velmi rezonuje na Slovensku. Jak na to reagujete? Myslíte, že o této věci jen probíhá diskuse?

Každý stát by měl nést odpovědnost za své jednání. Domnívám se, že je důležité respektovat lidskou soudržnost, ačkoli existují různé názory na vztahy s Ukrajinou a Ruskem. Nicméně každý stát by si měl nejprve vyčistit svůj dvůr.

Nemyslíte si, že to může být ovlivněno tím, jakým směrem se ubírá slovenská politika, i když se nechceme ponořovat do politiky?

Ano, to je možné. Mám za sebou zkušenost z působení na různých stranách a chápu, jak složité to může být. Mnozí lidé vzpomínají na minulost s nostalgií, kdy existovala jistota a lidská spojení. Dnes se zdá, že svět se točí spíše kolem peněz a byznysu, což může mít své důsledky.

Každý hráč se nedokáže ztotožnit s tím, že by v kabině měl sedět s někým z KHL. Jak se na to díváte vy?

Někteří hráči mají své důvody, proč nechtějí být spojeni s hráči z KHL. Ale zároveň chápu, že tito hráči nejsou zodpovědní za politická rozhodnutí. Každý musí zvážit své vlastní postoje a jednat podle nich.

Co si myslíte o stanovisku slovenského svazu ohledně hráčů z KHL?

Myslím si, že svaz učinil rozhodnutí, které považuje za nejlepší pro slovenský hokej. Je důležité, aby federace měla jasné stanovisko a držela se ho. Rozhodnutí svazu má své důvody, ačkoli může být kontroverzní. Je důležité, aby hráči a fanoušci respektovali toto stanovisko.