HC Spartak Polička – TJ Lanškroun 9:5

Opožděný vánoční dárek dostali poličští hokejoví příznivci od svých hráčů v nedělním svátečním dějství krajské soutěže mužů. Spartak si ve skvělé atmosféře poradil se svým finálovým přemožitelem z minulé sezony a potvrdil suverénní vedení v tabulce.

Mýlil by se však ten, kdo by při pohledu na konečný výsledek odhadoval, že průběh zápasu byl pro domácí tým nějakou pohodlnou procházkou. Pravý opak byl totiž pravdou.

Poličští vstoupili do utkání hodně špatně, nervózně a soupeř dával najevo, že nepřijel ve vánočním čase odevzdat body. V 7. minutě se zblízka prosadil Konečný a brzy poté byl Pilavka důraznější než zadáci – 0:2!

Spartaku pomohla do sedla přesilovka, kterou po ideální nahrávce Boháčka využil nadvakrát Hejtmánek. Vyrovnávací trefa v čase 13:04 patří do sbírky kuriozit. Připsána byla Krajíčkovi, ale po fatálním nedorozumění obránce s gólmanem si ji hosté dali sami.

Obrat byl dokonán v 15. minutě a domácím znovu pomohl soupeř. Hrál přesilovku, jeho rozehrávku v útočném pásmu však zachytil Jindra, ujel a po sólovém nájezdu zavěsil – 3:2.

Ve druhé třetině pokračoval rovnocenný boj. Ve 27. minutě zakončil melu před Šauerem šťastnou střelou z otočky Šula (3:3). Poté se individuálně prosadil Švejda a osamocen před gólmanem nezaváhal (4:3), ale Lanškroun reagoval a Řoutil v polovině duelu opět vyrovnal. Závěr druhé třetiny domácím moc nevyšel a hra byla v těchto fázích poměrně rozháraná.

A ani vstup do poslední třetiny nevypadal nijak optimisticky. Během dvou minut jeli hosté dvakrát sami na branku a jenom výborný Šauer držel svoje družstvo nad vodou.

Pak ovšem následovaly velké chvíle tria Nikl – Švejda – Kubát. Ve 44. minutě rozebrali tito tři jmenovaní obranu protivníka a Nikl jemnou tečí Kubátovy střely vrátil Spartaku vedení – 5:4. Vzápětí hráli domácí v početní převaze, opět vyšachovali bezradné soupeře a Kubát už měl před odkrytou brankou snadnou úlohu (6:4).

Martin Kubát vzal v poslední třetině režii zápasu pevně do svých rukou (bilance 2 + 2!). V 50. minutě skóroval povedenou bekhendovou střelou na 7:4 a tím prakticky zlomil odpor Lanškrouna. Domácí se i za tohoto stavu pouštěli místy až do bezhlavého útočení, což hosté dokázali potrestat v 54. minutě Kilčickým, žádné drama ovšem Polička za podpory skvělého publika nepřipustila.

Naopak, necelou minutu po brance soupeře skóroval Šedý a v čase 58:44 pečetil výsledek Krajíček, který po samostatném úniku „procpal“ puk přes hostujícího brankáře. Na desátou trefu domácím nezbýval čas, to ale ani hráčům, ani jejich fanouškům nevadilo a zasloužené vítězství si náležitě vychutnali. Polička teď prostě hokejem žije a lze si jen přát, aby týmu taková forma vydržela co nejdéle a hlavně v play off, v němž půjde do tuhého.

Miloš Grubhoffer, trenér HC Spartak: Do utkání jsme šli s cílem vyhrát, ale začátek byl z naší strany nervózní, což vyústilo ve dva inkasované góly po vlastních chybách. Naštěstí se nám podařilo vývoj obrátit, ale ve druhé třetině soupeř znovu trestal naše zaváhání. Prostřední část od nás nebyla moc povedená, hra byla upracovaná, dělali jsme chyby. Ve třetí třetině jsme se však ukázali v tom světle, v jakém se chceme vždy prezentovat. Hráli jsme aktivně dopředu, dávali branky a divákům se to muselo líbit. Soupeře jsme donutili vzít si time out, jak jsme s ním cvičili. Nebylo to snadné utkání, ale za třetí třetinu jsme si vítězství zasloužili. Přejeme našim příznivcům vše nejlepší v novém roce a věříme, že nás budou i nadále podporovat.

Fakta – branky: 14. a 59. Krajíček, 45. a 50. Kubát, 11. Hejtmánek, 15. Jindra, 29. Švejda, 44. Nikl, 55. Šedý – 7. Konečný, 10. Pilavka, 27. Šula, 31. Řoutil, 54. Kilčický. Rozhodčí: Parýzek – Kukeně, Říha. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. Oslabení: 1:0. Diváci: 450. Třetiny: 3:2, 1:2, 5:1.

HC Spartak Polička: Šauer – Češka, Veselý, Hejtmánek, Kubát, Fric – Krajíček, Boháček, Havlíček, Švejda, Jindra, Vašátko, Šedý, Soukal, Vacek, Nikl.