Nejméně práce měla Moravská Třebová, které protivník nekladl žádný odpor. Litomyšl se hodně nadřela proti Kohoutům, ale těsné vítězství jí patří právem. Úlohu favorita zvládla rovněž Polička a celý regionální trojlístek si nadále buduje pozice v elitní osmičce.

HC Litomyšl – HC Kohouti Česká Třebová 4:3 (3:2, 1:1, 0:0)

Fakta: Branky: 3. Ropek, 4. Koudelka (Drobný, Š. Švec), 8. Ropek (Vomočil), 37. Pavlák (Ondráček) – 2. Fúzik (Dítě), 8. Fúzik, 34. Vlček (Zadina, Hemský). Rozhodčí: Prchal – Holeček, Škorpil. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 520.

Litomyšl: Kalousek – Fajfr, Ondráček, Kosejk, Lustyk, Vacek, Skalník, Ospald – Jankovský, M. Švec, Dvořák, Drobný, Koudelka, Š. Švec, Ropek, Dospěl, Vomočil, Pavlák, Hynek.

Začátek zápasu, to byla učiněná smršť. Po necelých dvou minutách otevřel účet před Kalouskem nepokrytý Fúzik (0:1), ale hned vzápětí se v útočném pásmu prosadil Ropek a s trochou štěstí srovnal na 1:1. V čase 3:52 už Litomyšl vedla po pěkné kombinaci, na jejímž konci stál Koudelka a s jeho střelou si brankář Mahdal neporadil. V 8. minutě domácí hrubkou v rozehrávce nabídli vyloženou možnost výbornému Fúzikovi a ten sólovým nájezdem nepohrdl – 2:2. Strhující sekvenci završil Ropek, který dostal nádherný pas od Vomočila a únik zakončil přesně mezi Mahdalovy betony. Čas 7:46 a skóre 3:2!

Po této explozi se hra přece jenom uklidnila, oba soupeři si začali zodpovědněji plnit svoje defenzivní úkoly a šancí tím pádem ubývalo. Hrálo se však nadále ve vysokém tempu, což platilo i ve druhé třetině. Diváci se měli neustále na co koukat, například ve 33. minutě na tyčku nastřelenou třebovským Jandou. Krátce poté domácí zase ztratili kotouč ve vlastním obranném pásmu a následoval trest z Vlčkovy hole – 3:3. O tři minuty později vypálil z ostrého úhlu Ondráček, Mahdal puk jen srazil před sebe a pohotový Pavlák ho bez otálení doklepl do sítě. A byla to vítězná trefa.

Třetí část byla nejméně zajímavou pasáží z celého utkání. Litomyšlští se soustředili hlavně na zodpovědnou obrannou hru, což plnili a soupeře nepustili do výraznějšího tlaku. Naopak mohli sami udeřit, ve 48. minutě vypálil Ondráček a za Mahdalem zvonila tyčka. Obavy se fanoušků zmocnily v 55. minutě, kdy domácí špatně vystřídali a šli do oslabení za příliš mnoho hráčů na ledě. Ubránili se však s přehledem, s ojedinělými pokusy Kohoutů si poradil Kalousek, na druhé straně byl z brejku blízko k rozhodnutí Dospěl. Závěr si domácí s přehledem pohlídali, soupeřova krátká power play byla už jenom symbolická a tři body zůstaly zaslouženě v Litomyšli.

HC Skuteč – HC Spartak Polička 3:6 (1:1, 1:2, 1:3)

Fakta: Branky: 16. Vágner (Hladík), 34. Vágner (TS), 41. Bednář (Peňáz, Šimon) – 2. L. Boháček (Havlíček), 28. Szilva (Musil), 31. Havlíček (Vápeník), 49. L. Boháček (Havlíček), 52. Szilva (Gregar), 59. Krajíček (Szilva). Rozhodčí: Doležal – Parýzek, Veverka. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Oslabení: 0:1. Diváci: 107.

Polička: Vašátko – Vápeník, Vítek, Musil, Švejda, Tobiáš, L. Hejtmánek – Szilva, Gregar, Škarýd, L. Boháček, Havlíček, J. Boháček, Zobač, Šedý, Krajíček.

Poličští si byli dobře vědomi, co často přichází po posvícení, proto trenéři důrazně nabádali svoje svěřence, aby se vyvarovali jakéhokoli podcenění rivala. Zpočátku se i zdálo, že nenastanou větší potíže, když L. Boháček záhy otevřel skóre, ale další průběh první třetiny nebyl podle poličských představ. Hosté upustili od své jednoduché hry, vymýšleli složitosti a u všech kotoučů byli pozdě. Bojovní domácí vyrovnali a pouze brankáři Vašátkovi, který minimálně další čtyři tutovky pochytal, mohli hosté děkovat, že skóre bylo alespoň vyrovnané.

Ve druhé třetině to vypadalo, že se Spartak vrátil zpátky do obvyklé pohody a ujal se vedení 3:1. Jenomže Skuteč se nehodlala vzdát, nejdříve snížila a na začátku poslední třetiny Bednář ihned při prvním střídání opět dotáhl – 3:3. Poté ale hosté výrazně zlepšili bruslení, začali soupeře přehrávat a dostávat se do šancí. Dvě využili a zlomili skutečský odpor, v závěru ještě zpečetili výsledek při power play do prázdné svatyně. „Zápas jsme zvládli, byť to bylo s trochou problémů," řekl trenér Dušan Vápeník. „Bylo to velice těžké utkání a tři body jsou pro nás důležité. Musím vyzvednout výkon gólmana Vašátka," dodal poličský lodivod, jehož tým se těší na atraktivní nedělní derby proti Litomyšli.

HC Slovan Moravská Třebová – Závodní hokejová Pardubice 14:2 (7:0, 2:2, 5:0)

Fakta: Branky: 2. Rosendorf (Kučera), 7. Kučera (Aulehla, Faltus), 9. Čikl (Kutmon), 10. Koranda (Prokop), 17. Řehulka (Čikl, Muselík), 19. Schejbal (Prokop), 19. Muselík (Čikl, Řehulka), 25. Radimecký (Prokop), 29. Schneider, 43. Schejbal (Kršňák), 48. Kučera (Faltus), 51. Řehulka (Faltus), 54. Koranda (Schejbal), 59. Řehulka (Kutmon) – 30. Koblížek (Šejba), 37. Koblížek (Verner). Rozhodčí: Hájek – Říha, Teplý. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. Diváci: 180.

Moravská Třebová: Přikryl – Kutmon, Pokorný, Rosendorf, Kvapil, Rajnoha, Schneider, Kršňák – Muselík, Čikl, Řehulka, Faltus, Kučera, Aulehla, Prokop, Koranda, Schejbal, Radimecký.

Ty tam jsou loňské časy, kdy se „Závodka" stala štikou krajské ligy, zahrála si čtvrtfinále a dovedla trápit i nejsilnější soupeře. V letošním ročníku působí jako leklá ryba a zejména na venkovních kluzištích se prezentuje bídnými výkony. Jeden takový předvedla v Rehau aréně a domácím nekladla téměř žádný odpor. Gólostroj zahájil ve 2. minutě Rosendorf a Slovanisté poznali, že tento zápas bude hlavně o jejich ofenzivě. Místy to i v plném počtu hráčů vypadalo, že hrají přesilovku. V 7. minutě zvýšil Kučera zblízka na 2:0, za půl minuty vložil Čikl hůl do Kutmonovy střely (3:0) a při signalizovaném vyloučení se prosadil Koranda – 4:0. A třebovská lavina se na bezmocného soka valila dál. V 17. minutě bleskově využil početní výhodu dorážkou Řehulka, gólmana Palečka potom vyhnal z klece Schejbal a náhradníka Truhláře v ní ještě do přestávky přivítal Muselík – 7:0!

V prostřední třetině ztratil uragán jménem Slovan na síle, což bylo dáno tím, že musel několikrát do oslabení. Díky tomu se i hosté dostali tu a tam k ohrožení Přikryla a Koblížek ho dvakrát překonal. Prosadili se však i domácí, konkrétně Radimecký, jenž skóroval při svém prvním pobytu na ledě, a o něco později ještě Schneider. V závěrečné části se poté zápas dostal zpět do vyjetých kolejí. Diváky vyvolávanou „desítku" si ve 43. minutě vychutnal tvrdou ránou Schejbal a to pořád nebylo všechno, protože rozklížení hosté inkasovali ještě čtyřikrát. Slovan se tak rehabilitoval za nepovedené vystoupení v Poličce, ale výraznějším měřítkem tento duel určitě nebyl.

„Je dobře, že jsme vyhráli, získali tři body a dali hodně gólů. Ale je škoda druhé třetiny, kdy jsme čtyřikrát faulovali, což nás zastavilo a naše hra začala váznout. Až ve třetí části jsme navázali na tu první a utkání dovedli k poklidnému vítězství. Podobných výpadků se musíme vyvarovat, protože v příštím zápase už by nás to mohlo stát zase body." shrnul pohodový duel trenér Jan Klacl.

(rh, dp)